Rozpoczęła się VIII Szkoła Letnia Nauczanie o Holokauście

W Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie rozpoczęła się w poniedziałek VIII edycja Szkoły Letniej Nauczanie o Holokauście. W programie przewidziano wykłady, warsztaty i dyskusje, z udziałem ekspertów, skierowane do nauczycieli zajmujących się tematyką Holokaustu.

Jak poinformowała PAP koordynatorka szkoły Katarzyna Kopff-Muszyńska, tegoroczna edycja trwa do końca tego tygodnia. W zajęciach uczestniczy blisko 60 osób z całego kraju, przede wszystkim nauczyciele historii, języka polskiego czy etyki ze szkół ponadpodstawowych. Przewidziano też po kilka miejsc dla działaczy organizacji pozarządowych i studentów.

Corocznie w ramach Szkoły Letniej Nauczanie o Holokauście odbywają się wykłady, prezentacje, warsztaty, projekcje filmów, dyskusje panelowe i sesje pytań do ekspertów. W programie zostały także uwzględnione wizyty w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Centrum Żydowskim w Oświęcimiu oraz Żydowskim Muzeum Galicja na krakowskim Kazimierzu.

"To bardzo intensywny program. Zajęcia trwają codziennie od rana do wieczora" - zaznaczyła Katarzyna Kopff-Muszyńska.

Wykładowcami podczas szkoły są wybitni polscy i zagraniczni eksperci, nauczyciele akademiccy oraz współpracownicy muzeów i miejsc pamięci. Zaproszenie do udziału w tegorocznej edycji programu przyjęli m.in. prof. Michael Berenbaum, prof. Jan Tomasz Gross, prof. Feliks Tych, prof. Zdzisław Mach, prof. Wiesław Kozub-Ciembroniewicz, prof. Jonathan Webber, prof. Andrzej Żbikowski, dr Jolanta Ambrosewicz-Jacobs, dr Natalia Aleksiun, dr Dariusz Libionka, dr Piotr Trojański, Robert Kuwałek i Robert Szuchta.

Szkoła Letnia Nauczanie o Holokauście jest wspólnym przedsięwzięciem polskich i zagranicznych instytucji m.in. Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego, Illinois Holocaust Museum and Education Center, Yad Vashem, Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie przy współpracy m.in. Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Projekt jest skierowany do studentów, nauczycieli i przedstawicieli organizacji pozarządowych z całej Polski zajmujących się tematyką Holokaustu. Jego celem, jak podkreślają organizatorzy, jest budowanie sprawiedliwego, otwartego i tolerancyjnego społeczeństwa przez włączenie nauczania o Holokauście do polskiego systemu szkolnictwa.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic