Rozpoczęła się akcja "Książka w podróży"

Na warszawskim Dworcu Centralnym zainicjowano w poniedziałek akcję "Książka w podróży". Na siedmiu dworcach w Polsce po raz pierwszy otwarto półki tzw. bookcrossingowe, gdzie można wziąć bezpłatnie książkę w podróż lub zostawić już przeczytaną.

"Dziś na dworcach w Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Warszawie Centralnej i Warszawie Wschodniej otworzyliśmy półki bookcrossingowe, które znajdują się w tzw. Nowych Biurach Dworca. W tych miejscach każdy czytelnik będzie mógł wymienić książki, zabrać je w podróż lub porozmawiać o literaturze" powiedziała Jolanta Niwińska ogólnopolski koordynator akcji Wolnych Książek.

W akcję zaangażowały się PKP. "Zebraliśmy ponad 900 książek w ośmiu spółkach PKP. Jest to różnorodna literatura: na półce można znaleźć publikację o powstaniu warszawskim, ale również książki dla dzieci. (...) Zależy nam na upowszechnianiu czytelnictwa: pokazaniu, że to sposób na miłe spędzanie czasu. Mamy nadzieję, że książki będą podróżować po całej Polsce" - powiedziała PAP dyrektor zarządzająca PKP Justyna Sołtyk.

W inauguracji akcji uczestniczyli pisarze: Małgorzata Karolina Piekarska, Anna Janko i Jacek Dehnel, którzy czytali fragmenty książek. Na warszawskim Dworcu Centralnym można znaleźć książki m.in. Katarzyny Grocholi ("Trzepot skrzydeł", "Serce na temblaku"), bestseller Davida Nichollsa "Jeden dzień", "Pamiętniki" Charlesa Talleyranda czy tytuł nominowany do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike "Pasja według św. Hanki" Anny Janko. Do akcji przyłączyły się wydawnictwa Pruszyński Media oraz Skrzat.

"W Polsce mamy ok. 20 tys. półek bookcrossingowych - powiedziała PAP Jolanta Niwińska. - Polskie książki zabrane przez czytelników wędrują po Cyprze, a nawet Australii. Po 132 krajach krąży prawie 10 mln książek, które uwolniło ponad 2 mln czytelników. W Polsce w obiegu jest ponad 174 tys. książek, przekazanych przez ponad 23 tys. miłośników czytania. Te statystyki świadczą o popularności ruchu w Polsce i na świecie. Budźmy czytelnicze dusze z uśpienia. Bądźmy społeczeństwem rozczytanym, a nie klikającym".

Książki są zarejestrowane na stronie www.bookcrossing.pl i mają nadany numer identyfikacyjny, który umożliwia zorientowanie się gdzie w danym momencie książka się znajduje. Jeżeli chcemy udostępnić książkę, należy wypełnić formularz: wpisać tytuł, autora i numer ISPN książki. Organizatorzy nie obawiają się, że książki nie będą wracać na swoje bookcrossingowe miejsca : "Liczymy na dojrzałość czytelników" - podkreśla Niwińska.

Jak podkreśla Sołtyk z PKP, podróżowanie z książką jest proste: "Przychodzimy do biura dworca, wybieramy książkę i bierzemy ją ze sobą w podróż". Biura dworca, gdzie znajdują się regały z książkami, są czynne od poniedziałku do piątku, od godz. 7.00 do 21.

Bookcrossing powstał w latach 80. w Stanach Zjednoczonych. Idee rozpowszechnił amerykański programista Ron Hornbaker, który stworzył stronę internetową umożliwiającą wymianę książek. Uwalnianie książek polega na wymianie i zostawianiu ich w miejscach publicznych: w kawiarniach, galeriach, teatrach, pociągach czy tramwajach lub miejscach do tego przeznaczonych na tzw. półkach lub regałach bookcrossingowych.

W Polsce bookcrossing pojawił się w 2003 roku, kiedy uruchomiono dwa projekty. Pierwszy, portal www.bookcrossing.pl, powstawał z inicjatywy Macieja Ślużyńskiego i Lechosława Gawrońskiego. W drugi zaangażowała się "Gazeta Wyborcza" i Tomasz Brzozowski, właściciel kawiarni "Czuły barbarzyńca" na warszawskim Powiślu, którzy stworzyli projekt "Podaj książkę".

Od 2003 r. uczestnicy bookcrossingu obchodzą Święto Wolnych Książek. Podczas happeningów entuzjaści literatury promują czytelnictwo. Akcję Święto Wolnych Książek urozmaicają spotkania z pisarzami i wydawcami, konkursy oraz wystawy.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic