ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Urszula Urzędowska

Rozpoczęły się 59. Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie nad Menem

Katalonia jest gościem honorowym rozpoczętych we wtorek 59. Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie nad Menem.

W tej największej na świecie imprezie wydawniczej uczestniczy w tym roku rekordowa liczba 7448 wydawców ze 108 krajów, w tym 58 z Polski. Oferta targowa obejmuje ponad 390 tys. tytułów, wśród nich 121 tys. nowości.

"Kocham nie tylko gotówkę, lecz także książki" - oświadczył, otwierając targi, niemiecki minister finansów Peer Steinbrueck.
Określił książki mianem "wiatru, który usuwa kurz gromadzący się w mózgach polityków podczas studiowania dokumentów i pozwala im znów trzeźwo myśleć".

Szef resortu finansów podziękował organizatorom, że na tę uroczystość zaproszono polityka "kojarzonego raczej z gumką,
ołówkiem i zarękawkami niż z książkami". Wyraził żal, że nie może obniżyć do zera VAT-u na książki.

Steinbrueck wskazał na ważną rolę literatury w "przezwyciężaniu milczenia" po obaleniu totalitarnych dyktatur -w
Niemczech, Związku Sowieckim, Chile czy Hiszpanii. Podkreślił, że reżim generała Franco w Hiszpanii prześladował Katalończyków. Do połowy lat 70. dzieci nie mogły uczyć się w szkole ojczystego języka katalońskiego - przypomniał.

Szef katalońskiego rządu Jose Montilla Aquilera uznał udział we frankfurckich targach za ważny krok w walce Katalończyków o
uznanie ich języka za oficjalny język europejski.

Program targów przewiduje spotkania ze 130 katalońskimi autorami oraz liczne koncerty i wystawy przybliżające kulturę i tradycję tego regionu. Szef targów Juergen Boos wyraził żal z powodu bojkotu imprezy przez katalońskich autorów piszących po hiszpańsku. Przyczyną odmowy były nacjonalizm, regionalne spory, osobiste ambicje - powiedział Boos na konferencji prasowej poprzedzającej otwarcie targów.

Centralnym elementem polskiego stoiska jest wystawa poświęcona zmarłemu w tym roku dziennikarzowi i pisarzowi Ryszardowi Kapuścińskiemu. Ekspozycja obejmuje wszystkie zagraniczne przekłady jego książek - około 200 pozycji - a także zdjęcia wykonane przez samego autora. Instytut Książki prezentuje książki nominowane do ważnych nagród literackich. Na polskim stoisku będzie można także zobaczyć nowe tytuły, wydane za granicą dzięki wsparciu programu translatorskiego "@Poland". W latach 1999-2007 z tego funduszu wsparto przekład 604 polskich książek na 36 języków.

Do najważniejszych wydarzeń frankfurckich targów należeć będzie wręczenie prestiżowej Pokojowej Nagrody Niemieckich Księgarzy. Otrzyma ją w tym roku izraelski historyk Saul Friedlaender, badacz historii holokaustu.

Frankfurckie targi książki potrwają do niedzieli. Organizatorzy spodziewają się co najmniej 280 tys. gości. W następnych latach honorowym gościem targów będą kolejno Turcja, Chiny i Argentyna. W roku 2000 tę rolę pełniła Polska.

Jacek Lepiarz

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic