Sapkowski, autor bestsellerowego cyklu powieści fantasy o wiedźminie Geralcie, kilka lat temu wziął się za pisanie powieści historycznych. Z powodzeniem, bowiem w 2003 roku "Narrenturm" znalazło się wśród książek nominowanych do literackiej nagrody NIKE.
Fabuła cyklu opiera się na historii wojen husyckich, a rozgrywa się na Dolnym Śląsku. Główny bohater jest medykiem, zielarzem, krewnym biskupów i książąt. Podczas swych podróży spotyka m.in. Zawiszę Czarnego. Mimo że powieść osadzona jest w realiach historycznych, Sapkowski nie zapomina jednak o wątku fantasy - niektóre zawikłane tajemnice historyczne próbuje wyjaśnić ingerencją sił "magicznych".
Akcja "Bożych wojowników" rozpoczyna się w 1427 roku, kiedy papież Marcin V ogłosił krucjatę przeciwko czeskim husytom. Główny bohater - Reynevan - bierze udział w krwawych bitwach, wielokrotnie jest brany w niewolę, zakochuje się, ale, zgodnie z poetyką średniowiecznego romansu, nie może się z ukochaną ożenić.
Jeszcze w 2004 roku, po publikacji "Bożych wojowników" Sapkowski obiecywał, że w ostatniej części cyklu główny bohater zmądrzeje, a nawet przejdzie radykalną przemianę wewnętrzną. Ta obietnica została trochę wymuszona na Sapkowskim przez czytelników, którzy zarzucają głównemu bohaterowi cyklu - Raynevanowi - że nie jest ani specjalnie mądry, ani sprytny, poza tym brakuje mu sprawności fizycznej. "Ale przecież podoba się kobietom, czy to nie wystarczy?" - bronił Sapkowski swojego bohatera, ale ostatecznie przyznał, że Raynevan wraz z wiekiem nabierze rozumu.
Andrzeja Sapkowskiego nie trzeba lansować. Publiczność pierwsza dostrzegła w stworzonym przez niego wiedźminie, Geralcie z Rivii
kultowego bohatera. Dla krytyków literackich Sapkowski długo pozostawał niezrozumiałym fenomenem, łódzkim handlowcem z branży futrzarskiej i tekstylnej, który niespodziewanie i właściwie bez ich udziału wdrapał się na szczyty list bestsellerów i to nie tylko w Polsce.
"Lux perpetua" opublikuje wydawnictwo SuperNowa.