Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Kulminacyjnym punktem, przypadającego 23 kwietnia, Światowego Dnia Książki była gala w warszawskiej Filharmonii Narodowej, podczas której nagrodzono księgarzy i bibliotekarzy.


Atrakcje związane ze świętem książki odbywać się będą w całym kraju do końca tygodnia.

Ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki wyznaczono na 23 kwietnia, ale w tym roku w Polsce obchody trwają cały tydzień. W całym kraju aż do końca nadchodzącego weekendu odbywać się będą spotkania z autorami książek, konkursy, zabawy dla dzieci, seanse głośnego czytania, loterie książkowe. Przewidziano rabaty i promocje; oprócz tradycyjnie wręczanej podczas Światowego Dnia Książki czerwonej róży na czytelników czekają niespodzianki, np. pączki z różaną konfiturą.

Podczas środowej gali Piotr Marciszuk, prezes Polskiej Izby Książki, która koordynuje obchody czytelniczego święta w Polsce,
przypomniał, że tradycja ta wywodzi się z Katalonii i związana jest z legendą o smoku, którego zabił święty Jerzy. Z krwi bestii
wyrosła czerwona róża. Zgodnie z katalońską tradycją, 23 kwietnia mężczyźni obdarowują swoje ukochane czerwonymi różami, w zamian otrzymują od nich książki.

23 kwietnia to symboliczna dla literatury data - tego dnia przypada rocznica śmierci Cervantesa oraz urodzin i śmierci
Szekspira. Pierwsze święto książki zorganizowano w Katalonii w 1926 roku. W 1995 roku zostało ono objęte patronatem przez UNESCO jako Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

�Według badań Biblioteki Narodowej, czytelnictwo w 2006 r. spadło aż o 8 proc., choć analizując najnowsze dane sprzedaży w
księgarniach, można mieć nadzieję, że tendencja spadkowa została nieco zahamowana" - mówił na środowej gali Marciszuk.

"Ale i tak można przyjąć, że tylko co drugi Polak czyta co najmniej jedną książkę w roku, tylko co trzeci kupuje książki.
Jesteśmy pod tym względem w ogonie Europy. Nie jest zatem tak, że możemy z zadowoleniem założyć ręce i czekać, aż czytelnicy sami przyjdą do księgarń. Trzeba ich do tego nieustannie zachęcać" - dodał prezes PIK.

Podczas gali z okazji Światowego Dnia Książki wręczono nagrody w całorocznych konkursach dla najbardziej aktywnych w promowaniu czytelnictwa bibliotek i księgarń.

"W ostatnich latach to właśnie biblioteki i księgarnie wzięły na siebie główny wysiłek promowania czytelnictwa. Formy działalności są bardzo różnorodne - przede wszystkim spotkania z autorami, ale także konkursy literackie, seanse głośnego czytania dla najmłodszych. Są biblioteki, które takie imprezy organizują kilka razy w tygodniu. W małych ośrodkach to właśnie biblioteki i księgarnie stają się animatorami życia kulturalnego" - mówił Marciszuk.

Mistrzami Promocji Czytania została księgarnia Agora z Bolesławca oraz biblioteka Książnica Beskidzka z Bielska Białej.

Szczegółowy program Światowego Dnia Książki znaleźć można m.in. na stronie internetowej Polskiej Izby Książki: www.pik.org.pl.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic