ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Jadwiga Polus

Szwedzka Akademia ponownie zaskoczyła - literacki Nobel 2007

Szwedzka Akademia ponownie zaskoczyła obserwatorów swoją decyzją. O godzinie 13.00 w siedzibie Akademii na Starym Mieście w Sztokholmie sekretarz Horace Engdahl odczytał komunikat informujący, że laureatką literackiej nagrody Nobla w 2007 r. została angielska pisarka Doris Lessing.

Lessing, która ma już prawie 88 lat, jest najstarszym w historii zdobywcą nagrody Nobla - Brytyjka "wyprzedziła" Theodora Mommsena, niemieckiego historyka i pisarza, który laur ten otrzymał jako 85-latek, w 1902 r.

Szwedzcy dziennikarze w pierwszych reakcjach na wiadomość, że tegorocznego literackiego Nobla przyznano Lessing wyrażali z zdziwienie, że twórczość pisarki urodzonej w 1919 r. została zauważona dopiero teraz oraz że nagroda przypadła osobie, która nie pojawiała się na żadnych zestawianych przez znawców listach faworytów do nagrody.

Szwedzkie media przypominały też, że wiele książek Lessing - urodzonej w Iranie, wychowanej w obecnym Zimbabwe, a od 1949 r. mieszkającej w Wielkiej Brytanii - było tłumaczonych m.in. na język szwedzki. Jej pisarstwo, zawsze wysoko cenione, nie jest obce i innym europejskim czytelnikom - dodawali szwedzcy dziennikarze.

Krytycy literaccy wypowiadający się w szwedzkim radiu i telewizji zwracali uwagę, że niemal cała twórczość Lessing - od 1950 r., gdy pisarka debiutowała książką "Śpiewające trawy" ("The Grass Is Singing"), poprzez pięciotomowe wspomnienia, aż po ostatnią powieść "Szczelina" ("The Cleft") wydaną w 2007 r. - związana jest z kolonialną przeszłością Wielkiej Brytanii. A głównie poświęcona jest konfliktom pomiędzy białymi przybyszami, a rdzennymi mieszkańcami Afryki.

Równocześnie w wielu pierwszych szwedzkich komentarzach przebijał żal, że wybitny szwedzki poeta Tomas Transtroemer - zaprzyjaźniony z Wisławą Szymborską i znany polskim czytelnikom z wielu przekładów - po raz kolejny nie doczekał się zasłużonej nagrody Nobla.

Michał Haykowski

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic