Podczas spotkania Rita Gombrowicz wspominała swoje pierwsze spotkanie z pisarzem - poznali się w 1964 roku w Royaumont we Francji. On, po ponad 20 latach spędzonych w Argentynie, w wieku 60 lat powrócił do Europy; ona, dwudziestopięcioletnia Kanadyjka, robiła doktorat z literatury francuskiej. "Powiedział, żebym zrezygnowała z wybranego tematu i napisała pracę doktorską o nim. Przekonywał mnie, że zrobię to w dwa tygodnie" - opowiadała Gombrowicz.
Podkreśliła, że mąż zawsze był dla niej "uosobieniem wygnańca". "O swoim oddaleniu od Polski mówił bardzo delikatnie, ale tak naprawdę przeżywał to w sposób dramatyczny" - przyznała. "Moja obecna rola polega na tym, by Gombrowicz był czytany i tłumaczony wszędzie na świecie" - powiedziała.
Rita Gombrowicz odwiedziła Polskę w związku z wydaniem krytycznej edycji jednej z najważniejszych powieści Gombrowicza -
"Ferdydurke". Ukazała się ona jako drugi tom "Pism zebranych" Gombrowicza, których publikacji podjęło się Wydawnictwo
Literackie. Edycji dokonał wybitny znawca twórczości Gomrowicza, Włodzimierz Bolecki.
Tom wygląda imponująco - w liczącej 840 stron księdze tekst "Ferdydurke" zajmuje zaledwie 250 stron. Bardzo rozbudowane są przypisy, dotyczące m.in. związków powieści z innymi utworami Gombrowicza oraz biografii pisarza. Załączono też wybór wypowiedzi Gombrowicza o "Ferdydurke".
Bolecki przygotował też szczegółową historię publikacji powieści, z której można się np. dowiedzieć, że pierwotnie powieśc miało opublikować wydawnictwo Gebethnera i Wolffa. Redaktorem, który odrzucił maszynopis był Aleksander Wat. "Fakt, że znany nowatorski poeta nie poznał się na Ferdydurke świadczy o tym, jak bardzo oryginalna była twórczość Gombrowicza, nawet na tle literatury awangardowej" - podkreślił Bolecki. Wydania "Ferdydurke" - w 1937 roku, a więc dokładnie 70 lat temu - podjęło się ostatecznie wydawnictwo Rój.
Po "Ferdydurke", w ramach "Pism zebranych", Wydawnictwo Literackie przygotowuje inne powieści Gombrowicza: "Opętanych", "Trans-Atlantyk", "Kosmos" i "Pornografię". Na koniec przewidziano edycję dramatów "Dziennika".