"Barańczak to poeta śmiałej wyobraźni i mistrz precyzyjnej kompozycji. Poeta wyczulony na toczącą się historię, na świat rzeczy, na świat słów i na metafizykę. Autor wierszy pełnych często absurdalnego humoru, świetny tłumacz i przenikliwy krytyk literacki" - powiedział uzasadniając decyzję jury jego przewodniczący prof. Jacek Łukaszewicz.
Podczas gali wręczono również nagrody w kategoriach książka roku i debiut roku. Jury konkursu za najlepszą książkę uznało "Gubione" Krystyny Miłobędzkiej, a w kategorii debiut roku został uhonorowany Dariusz Basiński za książkę "Motor kupił Duszan".
Zwycięzcy oprócz statuetki Silesiusa otrzymali nagrody pieniężne - 50 tys. zł za książkę roku i 20 tys. zł za debiut. Nagrody wręczył prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
Stanisław Barańczak urodził się w 1946 r. w Poznaniu. Jako poeta i krytyk debiutował w 1965 r. W latach 1967-71 pracował w redakcji poznańskiego miesięcznika "Nurt". Po wydarzeniach czerwca 1976 r. był współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników oraz podziemnego kwartalnika "Zapis". Od 1981 r. wykłada w USA literaturę polską na Harvardzie i jest redaktorem naczelnym "The Polish Review". W 1983 r. był współzałożycielem paryskich "Zeszytów Literackich".
Barańczak uważany jest za czołowego poetę pokolenia tzw. Nowej Fali i jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy debiutujących w PRL. Łączy twórczość literacką i naukową z działalnością polityczną. Jest wybitnym tłumaczem anglojęzycznej poezji na język polski, a także poezji polskiej na język angielski.
Organizatorem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius jest Miasto Wrocław. Nagroda ma promować najważniejsze dzieła i twórców polskiej poezji. Silesius został przyznany po raz drugi, w zeszłym roku za całokształt twórczości uhonorowano Tadeusza Różewicza.