Premiera książki "Religa" odbyła się w czwartek w Zabrzu - mieście, w którym prof. Religa przepracował wiele lat i z którym był bardzo związany. "Każdy, kto znał prof. Religę, napisałby pewnie o nim inną historię, coś do naszej książki dodał, coś ujął" - powiedziała PAP Judyta Watoła.
Jak wspomniała, pisząc o zdrowiu wielokrotnie spotykała się z prof. Religą. "Nie pamiętam pierwszego spotkania z nim, ale jedno zapamiętałam szczególnie. To była konferencja prasowa, podczas której poinformował o swojej chorobie. Powiedział, że ma guza płuc i że zamierza być zdrowy. To mnie wcisnęło w fotel, że lekarz mówi coś takiego. Ale to był cały Religa - wielokrotnie w jego życiu słowo stawało się ciałem, tak miało być i tym razem" - powiedziała.
Dariusz Kortko mówi o nim "odważny szaleniec". "Trzeba było niesamowitej odwagi ze szczyptą szaleństwa, by w siermiędze PRL porwać się na przeszczep serca - bez pieniędzy, bez sprzętu. Spójrzmy, jak dzisiaj w Polsce organizowane są transplantacje - działa Potransplant, całe zaplecze. Tego wszystkiego wtedy nie było" - mówił.
W spotkaniu uczestniczyli dwaj uczniowie Religi, kardiochirurdzy: prof. Andrzej Bochenek i prof. Marian Zembala. Podkreślali oni ogromny wpływ profesora na rozwój ich kariery. "Gdyby nie Religa ani my , ani wielu naszych kolegów nie zaszlibyśmy tak daleko" - powiedział Zembala.
"Relidze się wierzyło. Mówił, że będziemy robić przeszczepy i zastawki. Początkowo wydawało się to niemożliwe. Szybko w to jednak uwierzyłem" - dodał Bochenek.
Autorzy książki nie pominęli też ciemniejszych stron charakteru słynnego kardiochirurga: "Alkohol, papierosy. Piszemy o tym, jak nie radził sobie z napięciem podczas walki o pacjentów, jak przeżywał ich stratę, że był cholerykiem, potrafił kogoś zwolnić, a 5 minut później przyjąć z powrotem" -opowiadał Dariusz Kortko.
Prof. Zbigniew Religa (1938-2009) był światowej sławy kardiochirurgiem, który w 1985 roku przeprowadził pierwszy udany przeszczep serca w Polsce. Angażował się także w działalność polityczną; m.in. w latach 2005-2007 sprawował urząd ministra zdrowia. To już trzecia książka dziennikarskiego duetu Kortko-Watoła. W 2006 r. wydali książkę poświęconą transplantacjom pt. "Na szczycie stromej góry", a w 2012 r. - biografię innej znanej lekarki prof. Ariadny Gierek- Łapińskiej pt. "Czerwona księżniczka".