W tegorocznej imprezie zaplanowano łącznie 16 wydarzeń. Kulminacją Festiwalu Fabuły będzie sobotnia gala Poznańskiej Nagrody Literackiej w trakcie której zostanie wręczona Nagroda im. Adama Mickiewicza za 2022 r. i ogłoszony zostanie laureat Nagrody – Stypendium im. Stanisława Barańczaka.
Uczestnicy festiwalu będą mogli spotkać się ze znanymi zagranicznymi autorami m.in. z Douglasem Stuartem, twórcą powieści „Shuggie Bain”, wyróżnionym Nagrodą Bookera w 2020 r. Do Poznania przyjedzie również amerykański pisarz Christopher Merrill, ukraińska pisarka, dziennikarka i scenarzystka Kateryna Babkina i czeska prozaiczka i poetka Anna Bolavá.
W ramach spotkań z polskimi autorkami odwiedzający festiwal będą mogli porozmawiać z Joanną Bator, Julią Fiedorczuk i Dominiką Słowik.
Organizatorzy festiwalu przygotowali również spotkania z autorami najciekawszych debiutów prozatorskich ostatnich dwóch lat, a także cykl wykładów „Kanon od nowa” poświęcony nowym interpretacjom klasycznych dzieł. W jego ramach festiwal odwiedzi m.in. Jarosław Mikołajewski, autor nowego polskiego przekładu „Boskiej Komedii” Dantego.
W ramach Festiwalu Fabuły zostanie również przyznana studencka nagroda literacka „Z buta”, a uczestnicy imprezy będą debatować m.in. na temat znaczenia nagród literackich.
Dyrektor Centrum Kultury Zamek Anna Hryniewiecka zaznaczyła, że przez pandemię koronawirusa ostatni Festiwal Fabuły z udziałem publiczności zorganizowano w 2018 r. W 2020 r. impreza odbyła się w formule online.
„Po czterech latach wreszcie wracamy do takiej normalnej, ludzkiej, tak nam potrzebnej formuły festiwalu, gdzie z publicznością spotykają się autorzy i krytycy, gdzie jest możliwość rozmowy na żywo, rozmów indywidualnych, zadawania pytań, a także podpisywania książek przez autorów. To dla nas niezwykle ważne” – podkreśliła.
Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie internetowej https://festiwalfabuly.pl/. Wstęp na część wydarzeń przygotowanych w ramach imprezy jest płatny.