Mottem tegorocznego wydarzenia jest "Wspólnota", bo - jak podkreślają organizatorzy - hasło to w dobie pandemii nabiera wyjątkowego znaczenia, a obcowanie z poezją, i sztuką w ogóle, może okazać się jednym z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z poczuciem zagrożenia i przymusową izolacją.
"W tym pandemicznym czasie ważne jest wszystko to, co nas łączy. Dzięki kulturze tworzy się wspólnota, oparta na solidarności i wzajemnej dbałości. W poezji każdy znajdzie coś dla siebie: ukojenie, emocje i ten rodzaj wrażliwości, który pozwala spojrzeć na świat z innej perspektywy" – powiedział prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski.
"Akcja ma na celu promocję czytania poezji. W tym roku mamy 20 wierszy od autorów z 20 krajów europejskich" - wyjaśniła Dorota Swinarska z Instytutu Goethego. "Utwory autorek i autorów pochodzących z tych państw będzie można przeczytać, posłuchać oraz obejrzeć na stronie internetowej oraz Facebooku projektu, a także na licznych profilach blogerów, vlogerów, instagramerów, youtuberów, pisarzy i popularnych fanpage’ach związanych z książkami i literaturą - powiedziała.
Dostępna będzie także specjalna playlista z wszystkimi wierszami tegorocznej akcji na Spotify.
Swinarska podkreśliła, że organizatorzy chcą z jednej strony "budować wspólnotę ludzi wrażliwych na piękno, na sztukę, na poezję". "A z drugiej strony za pomocą poezji chcemy przypomnieć, jak potrzebne jest uczucie wspólnoty w obliczu niepokoju i zmian społecznych oraz geopolitycznych, i to nie tylko spowodowanych pandemią" - powiedziała. "Ponieważ pandemia zamknęła nas w domach, to jak nigdy wcześniej musimy szukać sposobów na oderwanie się od codzienności w czterech ścianach" - dodała.
"Liczymy na to, że poezja w tym pomoże. Przygotowaliśmy audiowizualne klipy z wierszami, będziemy zachęcać do napisania wiersza wspólnie z organizatorami akcji" - mówiła. "Od 15 kwietnia zapraszamy do śledzenia informacji na Facebooku, codziennie będą się pojawiały nowe zabawy, miniakcje, prezentacje" - powiedziała.
Rozpoczynająca się w czwartek akcja "Wiersze w mieście" zorganizowana przez warszawski oddział stowarzyszenia EUNIC (EU National Institutes for Culture) i partnerów - m.in. Komisję Europejską, miasto Warszawa oraz Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury - potrwa do 15 maja.
Więcej informacji jest dostępnych na stronie www.wierszewmiescie.eu, podstronie Facebooka www.facebook.com/wierszewmiescie/oraz w formie podcastu Spotify: https://bit.ly/wierszewmiescie.