Nagroda im. Vaclava Havla, którą powołano w marcu br., będzie przyznawana corocznie przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wspólnie z Biblioteką Vaclava Havla oraz Fundacją Karta 77 za wyjątkowe działania obywatelskie w obronie praw człowieka w Europie i na świecie. Wyróżnienie może otrzymać zarówno konkretna osoba, jak i organizacja pozarządowa.
Kapituła Nagrody składa się z przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego, którym jest obecnie Jean-Claude Mignon oraz sześciu niezależnych osób, które są powszechnie uznawanymi autorytetami moralnymi w dziedzinie praw człowieka.
Wśród nich znalazł się polski specjalista Marek Antoni Nowicki - przewodniczący Komisji Doradczej ds. Praw Człowieka ONZ w Kosowie. Nowicki jest adwokatem, byłym sędzią w Europejskiej Komisji Praw Człowieka w Strasburgu, z ramienia ONZ był również międzynarodowym rzecznikiem praw obywatelskich w Kosowie.
Oprócz niego w kapitule zasiadają: b. komisarz praw człowieka Rady Europy Thomas Hammarberg, prezes Zarządu Fundacji Karty 77 Frantisek Janouch, znana jurystka w dziedzinie praw człowieka i twórczyni organizacji charytatywnej The AIRE Centre w Londynie Nuala Mole, dyrektor Biblioteki Vaclava Havla w Pradze Martin Palous oraz b. poseł do parlamentu Cypru i b. członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Christos Pourgourides.
Podczas inauguracyjnego posiedzenia w Pradze kapituła przyjmie i poda do wiadomości publicznej trzy nominacje do nagrody za rok 2013. Do 30 czerwca można było zgłaszać kandydatów do nominacji; wśród nich znalazł się jeden z politycznych więźniów na Białorusi Aleś Bialacki, szef Centrum Praw Człowieka "Wiasna", które pomagało osobom represjonowanym na Białorusi z przyczyn politycznych. Bialacki został skazany w 2011 r. na 4,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze i na konfiskatę mienia.
O tym, kto ostatecznie otrzyma Nagrodę Praw Człowieka im. Vaclava Havla kapituła zdecyduje 29 września w Strasburgu, po czym następnego dnia zostanie ona wręczona podczas rozpoczynającej się sesji jesiennej Zgromadzenia Parlamentarnego. Następnie Biblioteka Vaclava Havla zorganizuje w Pradze międzynarodową konferencję z udziałem zwycięzcy.
Laureat otrzyma trofeum, dyplom za znaczący wkład w walkę o prawa człowieka oraz 60 tys. euro, ufundowane przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, Bibliotekę Vaclava Havla, Fundację Karta 77 oraz rząd Republiki Czeskiej.
Vaclav Havel (1936-2011) był ostatnim prezydentem Czechosłowacji i pierwszym prezydentem Czech po upadku komunizmu. Urząd ten sprawował do 2003 r. Był także cenionym i nagradzanym pisarzem, dramaturgiem, a przy tym wybitną postacią czechosłowackiej opozycji w okresie rządów komunistycznych. "Bez marzenia o lepszej Europie, nigdy nie zbudujemy lepszej Europy" - powiedział Havel w maju 1990 r. na forum Zgromadzenia Parlamentarnego w Strasburgu. fot.Stanislav Zbynek/PAP/CTK