Premiera książki na włoskim miała miejsce w Wielki Piątek, "niespełna dwa tygodnie później ok. 11 kwietnia, będzie wydana jej polska wersja. Będzie to trzecia po Włoszech i USA edycja dzieła Tornielliego" - powiedział PAP redaktor naczelny kieleckiego wydawnictwa Jedność ks. dr Jan Nowak. Wydawnictwo znalazło się wśród 12 domów wydawniczych, które nabyły prawa do wydania książki. Książka jest już przetłumaczona na język polski, tuż po świętach ma rozpocząć się jej druk. Premiera handlowa ma odbyć się 11 kwietnia na XIX Targach Wydawców Katolickich w Warszawie. Jak podkreśla ks. dr Nowak autor biografii to solidnie przygotowany fachowiec. "Tornielli potrafi zjednywać sobie ludzi w Watykanie. Nikt tego nie ukrywa, że posiada bardzo szerokie koneksje. Do jego przyjaciół należą pracownicy wszystkich poziomów watykańskiej administracji i kurii rzymskiej. Ma bardzo solidny obraz Kościoła. Również od kuchni" - wyjaśnił. Pierwsze trzy rozdziały biografii dotyczą kulis ustąpienia Benedykta XVI, kongregacji kardynałów i samego konklawe. "Większość z publikowanych przez Tornielliego rozmów jest anonimowa, ale one kapitalnie oddają atmosferę jaka panowała na początku marca w Watykanie" - zaznaczył ks. Nowak. Rozdział czwarty natomiast sięga stycznia 1929 roku, kiedy rodzina Bergoglio "po długiej podróży morskiej przybywa do Buenos Aires". Od tego momentu rozpoczyna się właściwa biografia papieża Franciszka. Dowiemy się wiele o jego dzieciństwie, głównie z relacji siostry papieża Marii Eleny Bergoglio. Pierwszej pracy oraz zainteresowaniach jakie dojrzewały w młodym Jorge podczas słuchania oper w radio ze swoją matką. Przyszły papież wcześnie zaczął pracę. Już w wieku 13 lat sprzątał w fabryce skarpet, po trzech latach, jak pisze Tornielli, zajął się tam pracami administracyjnymi. "To się czyta jak reportaż, widać, że nie pisze tego prozaik ale doskonały dziennikarz" - przyznał ks. dr Nowak. Zaznaczył, że autor bardzo dokładnie przyjrzał się pojawiającym się zaraz po wyborze oskarżeniom o współpracy Bergoglio z juntą wojską. "To dziennikarstwo śledcze wysokich lotów. Tornielli skrupulatnie przeprowadził dokumentację wskazującą, że informacje o rzekomej współpracy z wojskowymi są nieprawdziwe". Andrea Tornielli to niespełna 50-letni włoski dziennikarz katolicki i pisarz, uważany za jednego z najlepszych watykanistów. Autor wielu książek, tłumaczonych także na język polski (m.in. "Santo Subito", "Atak na Ratzingera"). Obecnie dziennikarz portalu "Vatican Insider" i dziennika "La Stampa". 176-stronicowa biografia papieża Franciszka powstała w rekordowym tempie między 13 a 21 marca.
To nie pierwsza pozycja, która po wybraniu kard. Jorge Mario Bergoglio na papieża przybliża jego postać światu. Nakładem wydawnictwa Znak ukazała się książka Grzegorza Polaka "Franciszek. Papież wielkiej nadziei". Wydawnictwo Poznańskie i "Tygodnik Powszechny" wydały zbiór tekstów poświęconych papieżowi Franciszkowi i wyzwaniom, przed którymi staje zatytułowany "Papież Franciszek. Sługa nowego świata".11 kwietnia nakładem jezuickiego wydawnictwa WAM i "Gościa niedzielnego" ukaże się w Polsce biografia "Franciszek. Papież z końca świata".
Wydawnictwo M opublikowało wypowiedzi papieża oraz zbiór homilii i przemówień kard. Bergoglio "Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich", a Dom Wydawniczy Rafael książkę "Habemus papam. Franciszek". fot.PAP/EPA