Zmarł Profesor Waldemar Ceran

Profesor Waldemar Ceran był jednym z najwybitniejszych polskich historyków-bizantynologów, popularyzatorem historii starożytnej i średniowiecznej, animatorem życia naukowego.

Przez wiele lat stał na czele Komisji Bizantynologicznej Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAN (1983-95 jako wiceprzewodniczący, 1995-2006 jako przewodniczący, od 2007 honorowy przewodniczący), dzięki działaniom profesora jednej z najliczniejszych i najaktywniej działających komisji PAN, jednocześnie będącej polskim komitetem narodowych Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Bizantyńskich (IAEB). Przez całe życie naukowe związany z Uniwersytetem Łódzkim, był w latach 2002-2006 Dyrektorem Instytutu Historii UŁ i dwukrotnie prodziekanem Wydziału Filozoficzno-Historycznego (1984-87 i 1987-90), a także członkiem Senatu, innych instytucji uczelnianych, naukowych organizacji międzynarodowych i redakcji naukowych renomowanych czasopism historycznych (m.in. „Przegląd Historyczny”). Badania naukowe poświęcił historii cesarstwa rzymskiego w późnym antyku i dziejom Bizancjum. Napisał prace dotyczące Antiochii, cesarza Juliana Apostaty, poglądów i twórczości Jana Chryzostoma, bizantyńskiej ideologii i teologii politycznej. Jego pomnikowym dziełem jest monumentalna Historia i bibliografia rozumowana bizantynologii polskiej, odnotowująca wszystko, co o Bizancjum napisano w języku polskim w XIX i XX wieku. Uczeń prof. Haliny Evert-Kappesowej, kształcąc grono następców, utworzył w Łodzi największy w Polsce i jeden z najznaczniejszych w Europie ośrodków bizantynologicznych – Katedrę Historii Bizancjum UŁ. Życzliwość, serdeczność i ogromna erudycja zjednywały mu szacunek współpracowników, uczniów i studentów. Odszedł w pełni sił twórczych w wieku 73 lat. Zaplanowane prace o murach Konstantynopola i świętej górze Atos nigdy już nie wyjdą spod jego pióra.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się na cmentarzu rzymsko-katolickim p.w. św. Wincentego (Łódź Doły, ul. Smutna 9) w piątek, 26 czerwca, o godzinie 13:00. Księga kondolencyjna zostanie wyłożona w Instytucie Historii UŁ, w sali posiedzeń Rady Wydziału Filozoficzno-Historycznego w czwartek, 25 czerwca, w godz. 900-1500 oraz w piątek 26 czerwca, w godz. 900-1200 oraz bezpośrednio po pogrzebie do godziny 1700.
Pełny biogram Zmarłego znajduje się na stronie www.bizancjum.uni.lodz.pl

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic