Znamy Laureatów Medalu św. Jerzego 2009

W Krakowie 6 czerwca 2009 r., o godz. 17.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbędzie się uroczystości wręczenia Medali św. Jerzego. Galę uświetni koncert Motion Trio.

Medal Świętego Jerzego jest honorową nagrodą "Tygodnika Powszechnego", przyznawaną od 1993 r. za "zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym".

"Powierz Panu swą drogę, zaufaj Mu, a On sam będzie działał. On sprawi, że twa sprawiedliwość zabłyśnie jak światło, a prawość Twoja, jak blask południa" – brzmi wypisany na medalu fragment Psalmu 37 w przekładzie Marka Skwarnickiego. Projektantem Medalu jest krakowski rzeźbiarz Maciej Zychowicz.



Sylwetki tegorocznych laureatów:

Krystyna Starczewska


Urodzona w 1937 r w Warszawie. Polonistka, filozof, etyk i pedagog. Ukończyła Wydział Polonistyczny UW, doktoryzowała się w Instytucie Filozofii UW; przez lata pracowała w Polskiej Akademii Nauk. Została dwukrotnie wyrzucona z pracy za przeciwstawianie się łamaniu praw ucznia. Założyła w 1989 roku I Społeczne Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie "Bednarską" – pierwszą niezależną szkołę w Polsce; obecnie jest w Sejmie konsultantem aktów prawnych dotyczących oświaty, autorytetem w życiu publicznym.

Od dwudziestu lat Krystyna Starczewska prowadzi szkołę, w której najważniejsze jest dziecko-uczeń-człowiek. Założenie autorskiego liceum było wynikiem wewnętrznej niezgody na fałszowanie rzeczywistości, manipulowanie, na wszelki formalizm, który zasłania potrzeby ludzi i utrudnia konkretne działanie dla dobra słabszych – kimkolwiek by byli. W efekcie Krystyna Starczewska przeciwstawia się prawu lekceważącemu człowieka, podejmuje decyzje zdroworozsądkowe, tak by pomagać innym czy ich chronić, kiedy tego wymagają okoliczności.

Przed rokiem 1989 brała udział w opozycji demokratycznej, współpracowała z KORem, współtworzyła Towarzystwo Kursów Naukowych, w latach 1982-89 redagowała podziemny dwutygodnik "KOS". Brała udział w obradach Okrągłego Stołu, gdzie współtworzyła projekt reformy edukacji.

Kiedyś walczyła z zakłamanymi programami nauczania, represjonowaniem nauczycieli, dyskryminacją uczniów chorych, znerwicowanych, nieprzystosowanych. Dziś, często walcząc z biurokracją, prowadzi szkołę także dla uchodźców, dzieci z domów dziecka, dzieci niepełnosprawnych, które w innych szkołach nie mogły znaleźć miejsca albo były szykanowane.

Promuje doskonale prowadzone akcje charytatywne, które nie tylko uczą dzieci zaangażowania w sprawy społeczne, ale przede wszystkim otwierają oczy na słabszych, bezbronnych, dyskryminowanych, starych – potrzebujących pomocy (wolontariat, bardzo konkretna pomoc birmańskiej wiosce, gdzie za uzbierane przez uczniów pieniądze wybudowano szkołę, prowadzenie świetlicy dla uchodźców i wiele innych działań).

Nie tylko przyjmuje do szkoły dzieci specjalnej troski, ale zajmuje się nimi dalej – opieka lekarska, znajdowanie szkół, pomoc finansowa, mieszkaniowa etc.

Zespół szkół, którego jest dyrektorem, uczy demokracji, zaangażowania, odpowiedzialności, postaw ludzkich i obywatelskich, dostrzegania różnorodności kultur, wyznań – hasłem jest wielość, które nas wzbogaca.

W tym wszystkim Krystyna Starczewska jest niezastąpionym przykładem dla innych – wobec siebie wymagająca bez granic, umiejąca wybaczać i rozumieć innych. Bez rozgłosu, bez korzyści dla siebie samej, konsekwentnie prowadzi strategię działania, której podstawą jest pochylenie się nad człowiekiem i zdrowy rozsądek – nawet wtedy, kiedy wiąże się z niewielkim poparciem czy działaniem w samotności.

Leszek Balcerowicz

Urodzony 19 stycznia 1947 w Lipnie – polski ekonomista, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, polityk, kawaler Orderu Orła Białego.

We wrześniu 1989 r. objął stanowisko wicepremiera i ministra finansów w pierwszym niekomunistycznym rządzie Tadeusza Mazowieckiego oraz Jana Krzysztofa Bieleckiego. Był przewodniczącym Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Opracował i realizował plan szybkiej stabilizacji i transformacji pogrążonej w kryzysie gospodarki polskiej, powszechnie znany jako "Plan Balcerowicza". Pełnił swoje funkcje do grudnia 1991 r.

Od kwietnia 1995 r. do grudnia 2000 r. pełnił funkcję przewodniczącego Unii Wolności. W wyborach parlamentarnych we wrześniu 1997 r. zdobył ponad 91 tys. głosów. Od października 1997 do czerwca 2000 roku ponownie pełnił w rządzie Jerzego Buzka funkcję wicepremiera, ministra finansów i przewodniczącego KERM.

W styczniu 2001 r. Sejm RP powołał Leszka Balcerowicza na stanowisko Prezesa Narodowego Banku Polskiego i jako prezes NBP od 1 maja 2004 wchodził z urzędu w skład Rady Ogólnej Europejskiego Banku Centralnego. Jego kadencja w NBP upłynęła 10 stycznia 2007 roku. Leszek Balcerowicz otrzymał kilkanaście doktoratów honoris causa, m.in. Uniwersytetu Sussex w Wielkiej Brytanii, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

w Toruniu, Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney. Za swoje dokonania jako minister finansów został uhonorowany wieloma nagrodami krajowymi i międzynarodowymi: m.in. w 1999 otrzymał Nagrodę Środkowoeuropejską (Central European Award) dla najlepszego ministra finansów 1998 roku, w 2001 otrzymał Nagrodą im. Carla Bertelsmanna za wybitne osiągnięcia w dziedzinie transformacji gospodarczej w Polsce.

W 1992 roku został jako pierwsz przedstawiciel Europy Środkowo-Wschodniej, wyróżniony Nagrodą Ludwika Erharda. W 2001 otrzymał wyróżnienie, przyznawane po raz pierwszy, Nagrodę Friedricha Augusta von Hayeka. W marcu 2007 roku Leszek Balcerowicz został wybrany na przewodniczącego Rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich. We wrześniu 2007 stanął na czele Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju. W czerwcu 2008 wybrany został przewodniczącym rady nadzorczej europejskiego think tanku Bruege.

W laudacji wygłoszonej 14 grudnia 2006 r. w Gdańsku, z okazji nadania godności doktora honoris causa byłemu ministrowi finansów, prof. dr hab. Anna Zielińska-Głębocka zaznaczyła: "Będąc wielkim intelektualistą i wielkim politykiem gospodarczym, profesor Balcerowicz pozostawał zawsze wierny swoim przekonaniom i wartościom, a swoją działalność traktował i traktuje nadal jako służbę publiczną, a nie synekurę otrzymywaną z rąk bieżącej władzy. Może być w tym względzie wzorem dla tych wszystkich, którzy podejmują trud pracy dla nauki i społeczeństwa, symbolem kompetencji, uczciwości i niezłomności w głoszeniu prawdy, w tym prawdy niewygodnej i niepopularnej".

Tegoroczną galę wręczenia Medalu św. Jerzego uświetni swoim występem zespół Motion Trio, w składzie: Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek, Marcin Gałażyn akordeony.

Zespół założył w 1996 roku Janusz Wojtarowicz leader i autor większości kompozycji. Wykonując własną muzykę, Motion Trio zmienił oblicze akordeonu. Ich koncerty to prawdziwe muzyczne spektakle zawierające akcję i dramaturgię.

W tym roku Kapituła Medalu Świętego Jerzego w składzie:

Ksiądz Adam Boniecki MIC

Profesor Barbara Skarga

Arcybiskup Józef Życiński

Profesor Władysław Stróżewski

Profesor Andrzej Zoll

przyznała Medale Świętego Jerzego

Pani Krystynie Starczewskiej i Panu Leszkowi Balcerowiczowi

Dotychczas wyróżnienie to otrzymali:

ks. Arkadiusz Nowak (1993)

Janina Ochojska i Jacek Kuroń (1994)

Jerzy Adam Marszałkowicz (1995)

s. Małgorzata Chmielewska i Marek Nowicki (1996)

Zofia Tetelowska i ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski oraz Jerzy Owsiak (1997)

Krystyna Mrugalska i bp Tadeusz Pieronek (1998)

Marek Edelman i abp Alfons Nossol (1999)

Krzysztof Czyżewski i Tadeusz Mazowiecki (2000)

Zbigniew Gluza i ks. Jan Sikorski (2001)

Ewa Woydyłło-Osiatyńska i Leon Kieres (2002)

Václav Havel i Adam Michnik (2003)

Stana Buchowska i Norman Davies (2004)

Barbara Skarga i abp Józef Życiński (2005)

Anna Dymna i Leszek Kołakowski (2006)

Rabin Michael Schudrich i Fundacja "Rodzić po ludzku" (2007/2008)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic