Do tegorocznej edycji Nagrody zgłoszono 276 polskich tomów poezji wydanych w roku 2021. Wyboru 5 nominowanych książek dokonała kapituła w składzie: Andrea Ceccherelli (Włochy), Janusz Drzewucki (Polska), Xavier Farré (Hiszpania), Alina Świeściak (Polska), Marta Wyka (Polska), Jurij Zawadski (Ukraina).
Nominowani do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za książkę wydaną w 2021 roku:
Zuzanna Bartoszek, Klucz wisi na Słońcu, Wydawnictwo WBPiCAK
Jerzy Jarniewicz, Mondo cane, Biuro Literackie
Małgorzata Lebda, Mer de Glace, Warstwy
Krzysztof Siwczyk, Krematoria I. Krematoria II, Austeria
Dariusz Sośnicki, Po domu, Biuro Literackie
Nazwisko laureata lub laureatki zostanie ogłoszone 9 lipca 2022 roku podczas Festiwalu Miłosza, na uroczystej gali w Narodowy Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.
Nagroda im. Wisławy Szymborskiej za najlepszy zagraniczny tom poetycki tłumaczony na język polski przyznawana jest co dwa lata. W tym roku w konkursie wyjątkowo brały udział książki wydane w latach 2018-2021. Dwa lata temu konkurs został zawieszony z powodu pandemii, w związku z czym nie przyznano nagrody za książkę wydaną w latach 2018-2019. W sumie do tegorocznej edycji zgłoszono 96 tomów tłumaczonych.
Nagrodę za najlepsze tłumaczenie tomu poetyckiego na język polski wydane w latach 2018-2021 otrzyma Wojciech Charchalis za przekład wierszy zawartych w tomie Heteronimy. Utwory wybrane Fernanda Pessoi wydanym przez wydawnictwo LOKATOR.
Na konferencji prasowej Xavier Farré w imieniu członków kapituły wymienił dwa dodatkowe nazwiska zasługujące na uznanie w kategorii tłumaczenie – Jarosława Mikołajewskiego (Boska komedia, Dante Alighieri) i Aleksandry Małeckiej (Wiersze zrozumiałe same przez się, Guy Bennet)
W poprzednich latach Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej otrzymali: Krystyna Dąbrowska za tom Białe krzesła i Łukasz Jarosz za tom Pełna krew (2013), Julia Hartwig za tom Zapisane (2014), Roman Honet za tom świat był mój i Jacek Podsiadło za tom Przez sen (2015), Jakub Kornhauser za tom Drożdżownia i Uroš Zupan za tom Niespieszna żegluga (przeł. Katarina Šalamun-Biedrzycka i Miłosz Biedrzycki) (2016), Marcin Sendecki za tom W (2017), Julia Fiedorczuk za tom Psalmy i Linn Hansén za tom Przejdź do historii (przeł. Justyna Czechowska) (2018), Marta Podgórnik za tom Mordercze ballady (2019), Anna Adamowicz za tom Animalia i Genowefa Jakubowska-Fijałkowska za tom Rośliny mięsożerne (2021).
Szczegółowe informacje o Nagrodzie na stronie: nagrodaszymborskiej.pl
Organizator: Fundacja Wisławy Szymborskiej
Dofinansowanie: Miasto Kraków
Partner strategiczny: ERGO Hestia
Współfundator Nagrody: BNP Paribas
Partnerzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Miłosz Festival, Mercedes Benz Zasada Automotive, Kaizen Media, Precision Machine Parts Poland, Tenczyńska Okovita, Likus Hotele i Restauracje – Hotel Stary, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
Patroni medialni: „Gazeta Wyborcza”, „Książki. Magazyn do czytania”, Wyliczanka, Raport z Literatury.