Jaki telewizor do salonu kupić?
Przed zakupem telewizora warto wziąć pod uwagę co najmniej kilka kluczowych elementów. Zacząć warto od przekątnej ekranu. Duży ekran nie sprawdzi się, jeżeli kanapę możesz postawić jedynie w odległości 1,5 metra od kanapy. Najlepsze telewizory 65 cali nie sprawdzą się, jeśli w pomieszczeniu będzie zbyt mało miejsca do optymalnego ustawienia kanapy i telewizora. Kolejny ważne kryterium to oczywiście rozdzielczość i rodzaj podświetlania matrycy. Te dwa elementy coraz częściej są ze sobą stosunkowo mocno połączone. Im bardziej nowoczesny rodzaj podświetlania matrycy, tym większa szansa, że producent oferuje również najwyższą dostępną rozdzielczość. Zakup telewizora warto także poprzedzić rekonesansem wśród domowników, z jakich innych funkcji sprzętu chcieliby korzystać (smart TV, gaming, przeglądarka internetowa, połączenie z innymi urządzeniami w ramach smart home). Tego typu wiedza znacznie ułatwi późniejszy wybór konkretnego modelu. Warto także już na samym początku zastanowić się, gdzie planujemy umieścić telewizor.
Jak rozmiar telewizora wybrać? Wielkość telewizora ma znaczenie
Im większy telewizor, tym dalej od kanapy powinien zostać on umieszczony. Rozmiar telewizora należy bowiem dopasować nie tylko do wielkości samego pomieszczenia, ale i sposobu jego ustawienia. Dobrać wielkość telewizora należy, uwzględniają optymalną odległość, jaka powinna zostać utrzymana między oglądającym a ekranem. Chodzi tutaj zarówno o komfort samego oglądania, jak i zdrowie oczu. Odpowiednio dobrana przekątna ekranu pozwala na oglądanie filmów w najwyższej jakości. Jeśli jesteś za blisko ekranu, zamiast czystego ekranu, obserwować będziesz piksele. Jeśli za daleko, obraz będzie po prostu niewyraźny. Dlatego tak ważne jest, aby wybierając telewizor uwzględniać, gdzie zostanie on umieszczony.
Optymalną dla danej odległości przekątną ekranu bardzo łatwo policzyć. Przyjmuje się bowiem, że każdy cal przekątnej odpowiada około 4-4,5 centymetra odległości między widzem a ekranem. Oznacza to, że telewizor 65 cali ustawić należy w odległości około 2,73 metra od kanapy lub innego kompletu wypoczynkowego. Dla ułatwienia podajemy optymalne wymiary dla najbardziej popularnych przekątnych:
• 32 cale – odległość od telewizora to 1,34m
• 40 cali – odległość od telewizora to 1,68m
• 43 cale – odległość od telewizora to 1,80m
• 50 cali – odległość od telewizora to 2,10m
• 55 cali – odległość od telewizora to 2,31m
• 60 cali – odległość od telewizora to 2,52m
• 65 cali – odległość od telewizora to 2,73m
• 70 cali – odległość od telewizora to 2,94m
• 75 cali – odległość od telewizora to 3,15m
• 80 cali – odległość od telewizora to 3,36m
• 85 cali – odległość od telewizora to 3,57m
Telewizor full HD czy 4K?
Duży telewizor to nie wszystko. Optymalna odległość, dopasowanie do rozmiaru pomieszczenia — to wszystko ma znaczenie. Warto jednak zastanowić się również nad kwestią rozdzielczości. Obecnie wyróżniamy przede wszystkim:
• HD Ready – 1366 × 768
• Full HD – 1920 × 1080
• 4K UHD – 3840 × 2160
• 8K UHD – 7680 × 4320
Jeszcze do niedawna standardem było Full HD, natomiast obecnie sytuacja zaczyna się dynamicznie zmieniać. Coraz większa grupa producentów zaczyna oferować telewizory 4K w atrakcyjnych cenach. O ile 8K to jeszcze rzadkość, o tyle 4K powoli staje się nowym standardem. Nie ma co ukrywać, że im lepsza rozdzielczość, tym większy komfort i przyjemność z oglądania, a na tym nam przede wszystkim zależy.
W tym kontekście jednak nie bez znaczenia jest także wybór typu podświetlania ekranu. Dzisiaj odchodzimy już powoli od telewizorów LCD. Najczęściej wybierane modele to jednak przede wszystkim telewizory:
• LED – z ekranem ciekłokrystalicznym (LCD), do którego podświetlania użyto energooszczędnych diod LED, co pozwala lepiej kontrolować natężenie kontrastów, a nawet kolorów.
• OLED – wykorzystujące organiczne diody, które świecą same z siebie, co nie tylko upraszcza konstrukcję telewizorów, lecz także przekłada się na większe odwzorowanie kolorów oraz zmniejszony czas reakcji.
• QLED – udoskonalona przez Samsung technologia telewizorów LED wzbogaconych o specjalne panele z kropkami kwantowymi, które pozwalają na uzyskanie dużo bardziej żywych kolorów i pogłębionego nasycenia.
Standardem są telewizory LED, natomiast coraz więcej osób sięga także po bardziej zaawansowane rozwiązania.
Dodatkowe funkcje
Przy wyborze telewizora nie bez znaczenia mogą nie okazać także jego dodatkowe funkcje. Chodzi tutaj przede wszystkim o wybór Smart TV lub analogicznego rozwiązania, a także dopasowanie telewizora do potrzeb miłośnika gier. Jeśli stawiasz na rozwiązania z zakresu smart home, możesz także postawić na telewizor, który bez problemu połączysz z pozostałymi urządzeniami. Warto także sprawdzić rodzaj portów, połączenie bezprzewodowe, obsługiwany streaming, dostępne przeglądarki internetowe.
Artykuł sponsorowany