ON AIR
od 12:30 zaprasza: Katarzyna Hnat

Pompa ciepła czy piec centralnego ogrzewania? Porównanie kosztów, wygody i ekologii

Co w dzisiejszych czasach bardziej się opłaca, piec centralnego ogrzewania, czy może nowoczesna pompa ciepła? Przed wyborem odpowiedniego systemu ogrzewania staje każdy właściciel domu, który poddany jest modernizacji lub jeszcze nie został wybudowany. Jaki system ogrzewania będzie lepszy? Sprawdzimy to w tym artykuł, zacznijmy jednak od podstaw.

Pompa ciepła czy piec centralnego ogrzewania? Porównanie kosztów, wygody i ekologii

Czym jest i jak działa piec centralnego ogrzewania?

Piec centralnego ogrzewania to najbardziej klasyczne rozwiązanie w systemach grzewczych, jakie znamy. Do działania potrzebuje paliwa, może to być pellet, węgiel, olej opałowy, gaz czy ekogroszek. W trakcie spalania paliwa przekazuje wygenerowaną energię cieplną do grzewczej instalacji. Oczywiście obecnie w ofercie wielu producentów znajdziemy niezwykle ekologiczne piece centralnego ogrzewania, jednak należy pamiętać, że wewnątrz takiego pieca nadal zachodzi proces spalania. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom i usprawnieniom, takie piece centralnego ogrzewania są niezwykle ekologiczne.

Czym jest i jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła, np. marki Defro, jest nowoczesnym i bardzo ekologicznym rozwiązaniem jeśli mówimy o systemach grzewczych. Pompa ciepła energię cieplną pobiera z otoczenia, czyli ze źródeł odnawialnych. Energię pobierać może z trzech różnych źródeł, może to być powietrze, woda lub grunt. Taka energia cieplna jest oddawana do systemu grzewczego za pomocą specjalnego czynnika, który jest w obiegu zamkniętym. Proces pozyskiwania tej energii jest procesem powtarzalnym. Oczywiście do działania, pompa ciepła potrzebuje energii elektrycznej, jednak nowoczesne technologie i systemy użyte w projektowaniu pomp ciepła sprawiają, że jest to urządzenie systemu grzewczego, który jest niezwykle ekonomiczny.

Co jest bardziej opłacalne? Pompa ciepła czy piec centralnego ogrzewania?

Jakie są koszta zakupu oraz montażu poszczególnych systemów ogrzewania? Oczywiście wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju piec lub pompę ciepła chcemy zakupić. Poniżej jednak podamy uśrednione ceny, tak żeby móc zobrazować ogólny obraz kosztów tychże systemów grzewczych.

Zakup oraz montaż pompy ciepła to wydatki kształtujące się na poziomie 30 - 50 tysięcy złotych. Z kolei piec centralnego ogrzewania opalany ekogroszkiem lub pelletem to koszty rzędu 10 - 20 tysięcy złotych. Warto wspomnieć, że w przypadku pompy ciepła, w celu jej maksymalnego, efektywnego wykorzystania, warto zastanowić się nad inwestycją w ogrzewanie podłogowe.

Koszty eksploatacji w przypadku pompy ciepła, to koszty rachunków za energię elektryczną. Duża zależność jest tutaj w przypadku taryfy za prąd, jaka obowiązuje w danym regionie. Roczne koszty pompy ciepła to około 2,5 do 4,5 tysięcy złotych (oczywiście w zależności od powierzchni domu). W przypadku pieca na gaz roczne koszty oscylują w granicach 5 do 8 tysięcy złotych, piec na ekogroszek lub pellet to z kolei roczne koszta w granicach 4 do 6 tysięcy złotych.

Zarówno pompy ciepła jak i piece centralnego ogrzewania (tylko klasy piątej) są objęte różnymi programi dopłat rządowych. Programy te to Czyste Powietrze, Moje Ciepło. Dzięki takim dopłatom można znacznie zmniejszyć koszt inwestycji w nowy system ogrzewania.

Co jest bardziej wygodne, pompa ciepła czy piec centralnego ogrzewania?

Pompa ciepła uważana jest za zupełnie bezobsługową. Jej działanie jest automatyczne, a użytkownik musi tylko ustawić zadaną temperaturę. W grę wchodzą jedynie systematyczne przeglądy serwisowe.

W przypadku pieca centralnego ogrzewania, a w szczególności tych, na paliwa stałe (węgiel, ekogroszek, pellet), użytkownik musi pilnować odpowiedniego poziomu paliwa do opału, a także raz na jakiś czas przeprowadzać procedurę czyszczenia pieca. Piecem centralnego ogrzewania, który jest najmniej uciążliwy, jest piec na gaz oraz piec na olej opałowy. Warto tutaj wspomnieć także o żywotności samych urządzeń. Pompy ciepła renomowanych producentów będą działały nawet do 25 lat, przy czym piece centralnego ogrzewania mogą wymagać wymiany już po około 15 latach.

Jaki system ogrzewania wybrać? To wszystko zależy od indywidualnych preferencji, a także zasobności portfela na taką inwestycję.

Artykuł sponsorowany

 

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic