Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie zaprezentuje film Walt Disney Animation Studio Król lew (1994) w spektakularnej oprawie. Nagrodzoną Oscarem ścieżkę dźwiękową Hansa Zimmera wykonają na żywo Orkiestra Akademii Beethovenowskiej oraz połączone chóry Filharmonii Krakowskiej i Pro Musica Mundi. Artystów poprowadzi ceniony dyrygent Erik Ochsner.
Oryginalna wersja Króla lwa z 1994 roku zawiera niezapomnianą muzykę skomponowaną przez wielokrotnie nagradzany zespół. Autorami piosenek są Elton John i Tim Rice – obaj uhonorowani zarówno Oscarem, jak i Grammy. Partyturę stworzył zdobywca Oscara i Grammy Hans Zimmer, a aranżacje afrykańskich partii wokalnych są dziełem nagrodzonego Grammy południowoafrykańskiego producenta i kompozytora Lebo M.
Opowieść, która łączy
Fabuła Króla lwa przenosi nas na afrykańską sawannę, gdzie rodzi się przyszły król. Simba idealizuje swojego ojca, Mufasę, i bierze sobie do serca swoje przeznaczenie. Nie wszyscy jednak akceptują nowego następcę tronu. Skaza, brat Mufasy, posuwa się do zdrady, by doprowadzić do wygnania Simby. Ten zaś z pomocą nowo poznanych przyjaciół będzie musiał dorosnąć i odzyskać to, co do niego należy.
Mimo upływu trzydziestu lat od premiery oryginalna wersja Króla lwa pozostaje w czołówce najbardziej dochodowych filmów animowanych. O sile oddziaływania tej opowieści mogą świadczyć zainspirowane nią dzieła kultury, takie jak gry wideo, nominowany do Grammy album Beyoncé czy musical wystawiany wiele tysięcy razy – między innymi na scenach Nowego Jorku, Los Angeles i Londynu. Dzięki temu osadzona w realiach Afryki Wschodniej historia dotarła do szerokiej publiczności, uwrażliwiając na piękno naturalnego krajobrazu i wartość przyjaźni.
„Od dłuższego czasu nosiliśmy się z pomysłem, by wrócić do klasycznej wersji Króla lwa i nadać jej spektakularną oprawę” – mówi Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Filmowej. „Dla urodzonych w latach 80. i 90. produkcja Disneya to film dzieciństwa, który wciąż wywołuje silne emocje. Wiele osób oglądało go w kinach, ale jeszcze długo po premierze animacja robiła u nas furorę dzięki kasetom VHS pożyczanym sobie przez kolegów i koleżanki. Film łączył pokolenia, bo razem z dziećmi oglądali go także rodzice i dziadkowie. Teraz chcemy przypomnieć tę poruszającą opowieść dorosłym, a najmłodszym pokazać jej klasyczną wersję. Będzie to wyjątkowe przeżycie, bo po raz pierwszy w Europie usłyszymy całą ścieżkę dźwiękową na żywo” – dodaje Piaskowski.
Niezapomniana ścieżka dźwiękowa
Król lew otrzymał aż dwa muzyczne Oscary – za oryginalną ścieżkę dźwiękową i najlepszą piosenkę filmową. W tych samych kategoriach film uhonorowano Złotymi Globami. „Trudno nie zgodzić się z jurorami hollywoodzkich nagród, skoro utwory Hansa Zimmera i Eltona Johna po trzydziestu latach wciąż zachwycają słuchaczy” – mówi Magdalena Wojewoda-Mleczko, dyrektorka muzyczna RMF Classic. „Zimmer, komponując ścieżkę dźwiękową, wpisał się w najlepsze tradycje musicalowe – podążając za historią Simby, stworzył wielobarwną narrację. Czerpał przy tym z kultury Afryki Wschodniej, co słychać szczególnie w bogatej warstwie rytmicznej. A piosenki Eltona Johna? Należą do najlepszych w dorobku artysty, a w słowach z wiekiem odkrywamy nowe znaczenia” – przekonuje Wojewoda-Mleczko.
Teksty piosenek napisał Tim Rice, który uznanie zdobył już wcześniej, współpracując z kompozytorem Andrew Lloyd Webberem przy operze rockowej Jesus Christ Superstar. Najpopularniejszym dziełem angielskiego poety pozostaje jednak oscarowa piosenka Can You Feel the Love Tonight, która doczekała się wykonań w kilkudziesięciu wersjach językowych (po polsku pod tytułem Miłość rośnie wokół nas). Ścieżka dźwiękowa Króla lwa to również takie utwory, jak The Circle of Life (Krąg życia) i oczywiście Hakuna Matata. Dzięki disnejowskiej produkcji cały świat dowiedział się, że ten zwrot w języku suahili, używanym w Afryce Środkowej i Wschodniej, znaczy po prostu: nie martw się.
Powrót do Tauron Areny Kraków
Po kilkuletniej przerwie Festiwal Muzyki Filmowej ponownie zaprosi publiczność do największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce. Tauron Arena Kraków to nowoczesna przestrzeń pozwalająca organizatorom na pełen rozmach realizacyjny. W koncercie może wziąć udział ponad jedenaście tysięcy słuchaczy. Dzięki audiodeskrypcji film będzie dostępny także dla osób niewidomych i słabowidzących.
Najwyższy poziom muzyczny zapewnią Orkiestra Akademii Beethovenowskiej oraz połączone chóry: Filharmonii Krakowskiej i Pro Musica Mundi. Sto pięćdziesięcioro doświadczonych wykonawców wystąpi na scenie pod batutą Erika Ochsnera. Amerykanin fińskiego pochodzenia cieszy się uznaniem jako jeden z czołowych dyrygentów muzyki filmowej. Krytycy i publiczność doceniają go za energię i najwyższą dbałość o synchronizację muzyki z obrazem. Swoją klasę udowodnił, koncertując na całym globie, od Los Angeles aż po Sydney. Na FMF gościł już czterokrotnie.
Disney Concerts
Disney Concerts jest częścią Disney Music Group, muzycznego ramienia The Walt Disney Company. Wydział organizuje koncerty i trasy koncertowe oraz udziela licencji na muzykę i treści wizualne Disneya orkiestrom symfonicznym, chórom i agencjom na całym świecie. Pakiety koncertowe zawierają różne formaty, w tym seanse filmowe z muzyką na żywo oraz tematyczne koncerty, obejmujące zarówno instrumentalne występy symfoniczne, jak i produkcje multimedialne z udziałem wokalistów i chórów na żywo. Disney Concerts realizuje projekty największych franczyz filmowych na świecie, w tym produkcje Walt Disney Pictures, Walt Disney Animation Studios, Marvel Studios, Lucasfilm, Pixar czy 20th Century Studios. Wśród dostępnych tytułów są między innymi: Gwiezdne wojny, Toy Story, Aladyn, Księżniczki Disneya, Coco, Odlot, Miasteczko Halloween Tima Burtona i Opowieść wigilijna Muppetów.
Disney. Król lew – film z muzyką na żywo będzie finałem 17. edycji Festiwalu Muzyki Filmowej. Podczas innych wydarzeń usłyszymy między innymi selekcję nowych ścieżek dźwiękowych autorstwa polskich, brytyjskich i amerykańskich kompozytorów. Odbędzie się także Forum Audiowizualne FMF – cykl spotkań z ekspertami z branży muzycznej i filmowej. Ponadto we współpracy z Galerią Kazimierz, Partnerem Strategicznym FMF, zorganizowane zostanie Miasteczko Festiwalowe z ofertą aktywności dla całej rodziny. Pełen program zostanie ogłoszony w wkrótce.
Więcej informacji na stronie FMF i w RMF Classic.
Bilety na wydarzenie Disney. Król lew – film z muzyką na żywo są już dostępne w aplikacji KBF: PLUS.
Od 14 marca bilety będą dostępne także na stronach Eventim i KBF: BILETY.
Śledź social media FMF:
Organizatorami Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie są: Miasto Kraków, KBF, RMF Classic.
Partner Strategiczny FMF: Galeria Kazimierz.
Partner FMF: Naree.
Partner Główny wydarzenia Disney. Król lew – film z muzyką na żywo: Tauron Arena Kraków.
Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów 10-lecia TAURON Areny Kraków.
Pokaz na licencji Disney Concerts. © 2024 Disney. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Miasta Krakowa.
KBF jest gminną instytucją kultury, która od ponad dwudziestu lat nieprzerwanie działa na rzecz rozwoju przemysłów kreatywnych, turystyki kulturalnej, branży spotkań i przemysłów czasu wolnego. Główne obszary działalności KBF to: literatura, film, muzyka, sztuki wizualne, turystyka, inicjatywy lokalne i edukacja.
Instytucja zajmuje się organizacją i promocją imprez kulturalnych o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym, takich jak: Misteria Paschalia, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, Festiwal Conrada, Wianki i wiele innych rozpoznawalnych marek. KBF jest również współgospodarzem Pałacu Potockich, wydawcą czasopism i operatorem programów Kraków Culture, Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Krakow Film Commission.