ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Nagroda FMF Ambassador 2016 dla prof. Daniela Carlina

Chcąc podkreślić wagę, znaczenie i zasługi tych, którzy budują połączenia branżowe oraz rangę Festiwalu Muzyki Filmowej w kraju i za granicą, FMF ustanowiło prestiżową nagrodę Ambasador FMF, przyznawaną w tym roku po raz trzeci. Laureatem nagrody może zostać osoba albo instytucja, która pozwala FMF zbliżać się do globalnego świata muzyki i filmu, pomaga we współpracy i umożliwia nowe kontakty. To przewodnik w procesie uczenia się, pomagający festiwalowi w osiąganiu dalekosiężnych celów. Decyzją Rady Programowej Nagrody jej Laureatem w 2016 r. został wieloletni przyjaciel festiwalu prof. Daniel Carlin z Uniwersytetu Południowej Kalifornii.

Nagroda FMF Ambassador 2016 dla prof. Daniela Carlina

„Minimalistyczna statuetka z mosiądzu, autorstwa Stanisława Juszczaka, przedstawia dwa ruchome koła, ułożone w taki sposób, że jedno zawsze wprawia w ruch drugie. To system wzajemnie zależny, w którym sukces zależy od współpracy i wzajemnego ruchu. W istocie nagroda dedykowana jest tym wszystkim, którzy są przyjaciółmi i facylitatorami, którzy tworzą trwałe połączenia ze światem i nieustannie zabiegają o kolejne.” – wyjaśnia Robert Piaskowski – dyrektor artystyczny FMF.

Prof. Daniel Carlin wykłada na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Thornton School of Music, jest też dyrektorem studiów z zakresu tworzenia muzyki filmowej i telewizyjnej. Ma 30 letnie doświadczenie w branży, pracował przy ponad 200 produkcjach filmowych i telewizyjnych jako kompozytor, dyrygent, producent. Komponował do nagradzanych produkcji, takich jak: „Niebiańskie dni”, „Ostatni Mohikanin”, „Przygody Blackiego” i „Temptation”. Od 25 lat Daniel Carlin jest Dyrektorem Generalnym Segue Music, największej i najbardziej uznanej firmy świadczącej usługi produkcyjne i postprodukcyjne dla przemysłu filmowego w Hollywood.

„Doświadczenie producenckie i pedagogiczne, wieloletnia praca konsultanta i jurora prestiżowych konkursów sprawiają, że trudno znaleźć lepszego mistrza dla młodych twórców, którzy planują swoją karierę na międzynarodowym rynku usług muzycznych, jak prof. Carlin” - dodaje Piaskowski.

Carlin współpracował przy projektach filmowych i telewizyjnych z takimi twórcami jak m.in.: Francis Coppola, John Hughes, Terrence Malick, Penny Marshall, Harold Ramis, Michael Mann, Herbert Ross, Tony Bennett, Whitney Houston, Tina Turner, Smokey Robinson, Queen Latifah, Usher, Lionel Ritchie, Andrea Bocelli, Barry Manilow, Whoopi Goldberg, Bette Midler, Lawrence Fishburne, Angela Bassett, Bruce Willis, Steve Martin. Współpracował z uznanymi kompozytorami, takimi jak: Georges Delerue, Ennio Morricone, Maurice Jarre, David Foster, Trevor Jones, Basil Poledouris, Danny Elfman, Lalo Schifrin i Jerry Fielding, Bruce Broughton Hans Zimmer i wielu innych. W 2004 roku Carlin został dyrektorem wykonawczym Henry Mancini Institute. Od 2007 do 2012 roku wykładał muzykę filmową w Berklee College of Music. Od 2012 jest dyrektorem studiów z zakresu muzyki filmowej i telewizyjnej w USC Thornton School of Music. Często prowadzi warsztaty, wykłady, panele dyskusyjne, produkuje koncerty w Ameryce Północnej, Azji, Europie (m.in. w Boston Symphony Hall, Kodak Theater, Lincoln Center, Kennedy Center). Wykłada na Uniwersytecie w Connecticut, Belmont University i na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Pracuje jako konsultant muzyczny, ostatnio dla produkcji teatralnych Disneya, w 2012 roku pracował przy nagradzanym nagrodami Tony musicalu Newsies.

Carlin tworzył program dla kompozytorów w Sundance Institute, przez 25 lat był w Komitecie Wykonawczym Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej oraz od 20 lat współpracuje z Recording Academy (przyznającą nagrody Grammy), dwa razy był przewodniczącym. Daniel Carlin jest z wykształcenia antropologiem), uzyskał stopień doktora, prowadził badania w Chinach (podczas rewolucji kulturalnej).
Daniel Carlin trzykrotnie przewodniczył międzynarodowemu konkursowi organizowanemu na FMF o statuetkę Young Talent Award. W ciągu 4 lat w konkursie tym wzięło udział blisko 300 kompozytorów z 38 krajów. OD lat współtworzy program edukacji profesjonalnej Forum Audiowizualnego FMF. Dzięki obecności zapraszanych wspólnie do Krakowa ekspertów z Europy i z Hollywood FMF stał się ważną platformą edukacji profesjonalnej dla młodych kompozytorów z całego świata, którzy przybywają do Krakowa zdobywać tu pierwsze szlify, wiedzę i kontakty profesjonalne.

W liście gratulacyjnym Prezydent Krakowa zawarł słowa: „Dla wielu z młodych adeptów kompozycji jest Pan niedoścignionym wzorem pracy, autorytetu, wiedzy, kontaktów w branży muzycznej i filmowej. Świadczy o tym nie tylko portfolio ponad 200 produkcjach filmowych i telewizyjnych przy których pracował Pan jako kompozytor, dyrygent, producent, ale także galeria postaci, dla których był Pan wsparciem, mentorem, profesjonalistą, twórcą, kompozytorem, dyrygentem. Wielu z nich ceni w Panu ogromną szczerość i ciepło, a także jest wdzięcznych za ważną wiedzę wpajaną młodym kompozytorom, aby dobre rozumieli swoją rolę i służebność w interdyscyplinarnym świecie filmu.”

Laureatami w ostatnich latach byli: Nancy Knutsen – wieloletnia asystentka Johna Williamsa, reprezentująca Amerykańskie Stowarzyszenie Autorów i Wydawców ASCAP , wielki przyjaciel festiwalu, gość tegorocznej edycji FMF – Diego Navarro – kompozytor, dyrektor festiwalu FIMUCITE.

„Nagrodziliśmy naszych partnerów ze świata agentów muzycznych, dyrygentów i zaprzyjaźnionych festiwali, czas docenić tych, którzy budowali ważną platformę edukacji  profesjonalnej na FMF.” – konkluduje Piaskowski.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic