„O nagrodzie dowiedzieliśmy się dzisiaj (piątek) i jesteśmy bardzo szczęśliwi. Wygrana cieszy tym bardziej, że płyta zdeklasowała 28 innych nagrań (w kategorii Muzyka współczesna) znakomitych orkiestr i solistów z całego świata” – powiedziała w piątek PAP Anna Maciuk z biura Sinfonietty Cracovii.
Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia otrzymała pierwsze miejsce w kategorii „Muzyka współczesna” za album „Oriental Trumpet Concertos”. Zwycięską płytę zespół nagrał we współpracy z węgierskim trębaczem Gaborem Boldoczkim pod batutą Jerzego Dybała dla wytwórni Sony Classical.
Zwycięski album zawiera kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, Fazila Say’a, Aleksandra Arutiuniana i Arama Khachaturiana. Na płycie jest też nowy utwór Pendereckiego, dedykowany Boldoczkiemu i nawiązujący do ormiańskich korzeni kompozytora.
Krakowscy artyści odbiorą nagrodę 1 kwietnia w Lipsku w znanej sali koncertowej Gewandhaus. Gala będzie transmitowana przez stacje radiowe na całym świecie.
Do International Classical Music Award nominowanych jest co roku ok. 300 albumów w 23 kategoriach.
Komisję konkursową tworzą znawcy muzyki i przedstawiciele opiniotwórczych, branżowych mediów takich, jak np. „Andante”, „ResMusica”, „Musik & Theater”, „Opera”, „Pizzicato”, „Scherzo”.
Dyrektor orkiestry Sinfonietty Cracovii Jerzy Dybał zaznaczył w wypowiedzi przesłanej mediom, że nagroda jest ukoronowaniem jego trzyletniej współpracy z Sinfoniettą. Jak zwrócił uwagę, wśród finalistów w kategorii, w której zwyciężył polski zespół, były tak znakomite postacie i zespoły jak austriacki instrumentalista Martin Grubinger czy Orkiestra Symfoniczna Radia Bawarskiego. Dyrektor podkreślił również udział Gabora Boldoczkiego.
Sinfonietta Cracovia zaprasza publiczność na występ 5 lutego do Sukiennic. Zespół wystąpi w ramach cyklu „Wiedeńczycy z Sinfoniettą”. Melomani będą mieli wówczas okazję posłuchać także austriackiego wirtuoza skrzypiec Benjamina Schmida, cieszącego się opinią jednego z najwybitniejszych instrumentalistów XXI w.