Georg Friedrich Haendel – MESJASZ

25 stycznia 2014 r. o g. 19.00 Warszawska Opera Kameralna zaprezentuje Mesjasza G.F. Haendla w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Jedno z najwybitniejszych dzieł kompozytora wykonane zostanie przez solistów i chór WOK wraz z Zespołem Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, pod batutą znakomitego Władysława Kłosiewicza.

Prawykonanie dzieła - oratorium Mesjasz - miało miejsce w Dublinie, w roku 1742. Entuzjastycznie przyjęte powracało wielokrotnie za życia kompozytora na dublińskie estrady. Publiczność w Londynie była chłodniejsza – dopiero kilka lat po londyńskiej premierze doceniono Haendlowskie arcydzieło, z każdym wykonaniem przyjmując je z większym zachwytem. O randze utworu świadczy fakt, że Mesjasz był pierwszym oratorium, które zezwolono wykonywać w kościołach. Wcześniej tego rodzaju kompozycje prezentowano wyłącznie w teatrach i salach koncertowych. Pierwszą świątynią, w której wykonano dzieło, była kaplica londyńskiego przytułku dla podrzutków, Foundling Hospital. Kompozytor co roku, począwszy od 1750, sam dyrygował tam Mesjaszem. Jeszcze za życia Haendla odbyło się co najmniej 56 wykonań całego dzieła, co na owe czasy było liczbą imponującą.   

Wykonawcy:
Iwona Lubowicz  - sopran
Dorota Lachowicz - mezzosopran
Aleksander Kunach - tenor
Robert Gierlach - bas

Chór Warszawskiej Opery Kameralnej

Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej
Musicae Antiquae Collegium Varsoviense

Dyrygent, klawesyn
Władysław Kłosiewicz

Bilety w cenie: normalne 50 zł, ulgowe 30 zł. Bilety do nabycia na www.bilety.operakameralna.pl i w kasie biletowej WOK oraz w miejscu koncertu na godzinę przed koncertem.


Warszawska Opera Kameralna
Warszawska Opera Kameralna jest instytucją muzyczną o ponad 50-letniej historii. Została założona w 1961 roku przez Stefana Sutkowskiego, późniejszego wieloletniego Dyrektora Naczelnego i Artystycznego. Obecnie Dyrektorem Naczelnym Warszawskiej Opery Kameralnej jest Jerzy Lach, a funkcję Dyrektora Artystycznego pełni Ruben Silva. Repertuar Opery Kameralnej cechuje ogromna różnorodność muzycznych stylów i form prezentowanych dzieł: od średniowiecznych misteriów, poprzez opery wczesnego i późnego baroku, opery klasyczne, XVIII-wieczne pantomimy, opery Rossiniego, Donizettiego, po sceniczne dzieła współczesne, spośród których kilkanaście powstało na zamówienie Warszawskiej Opery Kameralnej. Artyści Opery z powodzeniem wykonują również muzykę kameralną, oratoryjną i symfoniczną różnych epok. Od 1986 roku Warszawska Opera Kameralna występuje we własnym teatrze, mieszczącym się w zabytkowym budynku z 1775 roku przy al. Solidarności 76b. Siedziba Opery, o kameralnym wnętrzu z doskonałą akustyką, wpisana jest do rejestru zabytków Warszawy. W skład zespołu artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej wchodzą dyrygenci, soliści, dwie orkiestry – Sinfonietta Warszawskiej Opery Kameralnej i Zespół Instrumentów Dawnych Musicae Antiquae Collegium Varsoviense oraz chór. Sztandarowym i najważniejszym przedsięwzięciem artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej jest Festiwal Mozartowski w Warszawie. Warszawska Opera Kameralna jest instytucją finansowaną ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic