14 marca o godz. 19.00 skrzypaczka Maria Machowska oraz artyści Orkiestry prowadzeni przez Jerzego Maksymiuka zaprezentują utwory wybitnych europejskich kompozytorów. W ramach cyklu „Wielcy kompozytorzy: polsko-żydowska kultura muzyczna a dziedzictwo europejskie” chcemy przypomnieć, jaki wpływ miała ich twórczość na kształtowanie się muzycznej kultury Europy, pokazać różnorodność inspiracji i kierunki rozwoju muzyki wybranych twórców – w tym także artystów pochodzenia żydowskiego. Koncerty są też okazją poruszenia ważnych tematów dotyczących tożsamości, dialogu międzykulturowego i pamięci. Kolejny, specjalny koncert zaplanowany jest na 16 maja – w rocznicę zburzenia przez Niemców warszawskiej Wielkiej Synagogi – będzie poświęcony bohaterom warszawskiego getta.
Program koncertu 14 marca:
• Karol Rathaus - Muzyka na smyczki
• Andrzej Panufnik - Koncert skrzypcowy
• Felix Mendelssohn- Bartholdy - IV Symfonia A-dur op. 90 “Włoska”
Podczas koncertu przypomnimy twórczość Karola Rathausa - polskiego kompozytora i pianisty pochodzenia żydowskiego. Urodzony w Tarnopolu artysta kształcił się muzycznie w Wiedniu i w Berlinie. Zasłynął jako twórca muzyki do pierwszych niemieckich filmów dźwiękowych. W 1932 roku wyemigrował z Niemiec. Od 1938 mieszkał w Stanach Zjednoczonych, gdzie aktywnie działał w amerykańskich i polonijnych organizacjach muzycznych. Był honorowym wiceprezydentem Jewish Music World Center.
Rok 2014 jest rokiem obchodów setnej rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika, światowej sławy kompozytora polskiego. Projekt „Wielcy kompozytorzy – polsko –żydowska kultura muzyczna a dziedzictwo europejskie” przypomina więc także dzieła tego artysty. Andrzej Panufnik był absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Warszawie, uczniem Feliksa Weingartnera z Wiedeńskiej Akademii Muzycznej Podczas niemieckiej okupacji Warszawy w czasie II wojny światowej tworzył kompozycje dla warszawskiego podziemia. Nie zgadzając się na estetykę dyktowaną przez władze komunistyczne, wyemigrował z Polski.
Słuchacze będą mogli również delektować się wykonaniami utworów Feliksa Mendelssohna- Bartholdy’ego – niemieckiego kompozytora okresu romantyzmu. Łączył on klasyczny styl swoich wielkich poprzedników z romantycznym brzmieniem, co doprowadziło do powstania niezwykle nowatorskich dzieł. Mendelssohn był również pierwszym znaczącym dyrygentem doby romantyzmu, który wyznaczył zasady zarządzania orkiestrą i planowania repertuarów koncertowych.
Bilety: 40 zł – normalny; 30 zł - ulgowy.
Bilety można kupić on-line, lub przy pomocy działu rezerwacji muzeum (22 47 10 301, rezerwacje@jewishmuseum.org.pl).
Bilety także do nabycia w kasie muzeum od poniedziałku do niedzieli (oprócz wtorków) w godz. 10.00 – 18.00.
Maria Machowska
Od lipca 2008 jest członkiem, a od września koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia. Posiada imponujący, jak na swój młody wiek, dorobek artystyczny. Koncertuje z najtrudniejszym skrzypcowym repertuarem we wszystkich krajach europejskich a także w USA, Kanadzie, Japonii, Chinach i Izraelu.
Maria Machowska współpracowała z wieloma wybitnymi dyrygentami – Jerzym Maksymiukiem, Jackiem Kaspszykiem, Markiem Minkowskim, Enrique Batizem, Tadeuszem Strugałą, Tadeuszem Wojciechowskim, Wojciechem Rajskim, Jerzym Swobodą , Łukaszem Borowiczem, Sauliusem Sondeckisem, Eduardem Schmiederem, Wolfgangiem Marschnerem, Nikolaiem, Diadiurą, Miguelem Gomezem Martinezem.
Skrzypaczka występowała z najsłynniejszymi muzykami, m.in. Idą Haendel i Konstantym Andrzejem Kulką. W duecie z Vadimem Brodskim, na koncercie z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki odbywającym się w Filharmonii Narodowej (2003), transmitowanym przez TVP, zagrała Navarrę Pablo Sarasatego.
Potwierdzeniem talentu i umiejętności Marii Machowskiej są liczne pierwsze nagrody na ogólnopolskich konkursach skrzypcowych, a także sukcesy na konkursach międzynarodowych: V nagroda na XIII Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2006), Nagroda specjalna na Międzynarodowym Konkursie im. Leopolda Mozarta w Augsburgu (2006), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie im. Niccolo Paganiniego we Wrocławiu (2004), III nagroda (najlepsza Polka i najmłodsza uczestniczka w grupie do 25 roku życia) na Międzynarodowym Konkursie im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie (2003).
Maria Machowska studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Konstantego Andrzeja Kulki.
Muzeum Historii Żydów Polskich
Muzeum Historii Żydów Polskich jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją kultury, stworzoną wspólnie przez rząd (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), samorząd lokalny (Miasto Stołeczne Warszawa) i organizację pozarządową (Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce). Strona publiczna pokryła koszty budowy i wyposażenia muzeum. Stowarzyszenie odpowiada za sfinansowanie wystawy głównej. Stowarzyszenie przygotowało również projekt i nadzoruje proces produkcji wystawy. W kwietniu 2013 roku muzeum rozpoczęło swoją działalność programową. Od tego momentu odbywają się w nim wystawy czasowe, koncerty, debaty i seminaria, warsztaty i spacery edukacyjne. Do końca stycznia 2014 - przez niecałych 10 miesięcy działalności – w muzeum gościło ponad 200 tysięcy zwiedzających.
Orkiestra Sinfonia Varsovia
W 1984 roku, na zaproszenie Waldemara Dąbrowskiego, dyrektora naczelnego Centrum Sztuki STUDIO im. St. I. Witkiewicza w Warszawie oraz Franciszka Wybrańczyka, dyrektora Polskiej Orkiestry Kameralnej, na występy w Polsce w charakterze solisty i dyrygenta przybył legendarny skrzypek Yehudi Menuhin. By sprostać wymaganiom repertuaru, orkiestra zaprosiła do współpracy wybitnych muzyków z całego kraju. Pierwsze koncerty zespołu dyrygowanego przez Menuhina spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i uznaniem krytyków, a Menuhin przyjął propozycję dyrekcji objęcia funkcji pierwszego gościnnego dyrygenta nowo powstałej orkiestry - Sinfonii Varsovii.
Sinfonia Varsovia występuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych oraz na najważniejszych festiwalach, współpracując ze światowej sławy dyrygentami i solistami. Zespół zrealizował wiele nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych - dyskografia liczy ponad 230 płyt uhonorowanych prestiżowymi nagrodami. W 1997 roku dyrektorem muzycznym, a w 2003 roku dyrektorem artystycznym orkiestry został prof. Krzysztof Penderecki. W 2012 roku Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, dyrektor Krzysztof Penderecki i dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia Janusz Marynowski, podpisali list intencyjny o budowie sali koncertowej. Organizatorem Orkiestry Sinfonia Varsovia jest Miasto Stołeczne Warszawa.