ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

5. PRZEGLĄD KINA EMIRACKIEGO - od 20 do 24 października 2022

Fundacja Nahda, Kino Pod Baranami oraz U–jazdowski Kino zapraszają na piątą edycję Przeglądu Kina Emirackiego - unikatowego projektu pozwalającego polskim widzom zapoznać się z coraz bogatszym dorobkiem kinematografii Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W majowy weekend będzie okazja, aby zobaczyć rodzinny dramat Before We Forget, niepokojącą, czarno-białą baśń Scales oraz widowiskowy film wojenny Al Kameen.

5. PRZEGLĄD KINA EMIRACKIEGO -  od 20 do 24 października 2022

Zjednoczone Emiraty Arabskie kojarzone są przede wszystkim z ropą naftową, boomem inwestycyjnym, nowoczesnymi drapaczami chmur w Dubaju czy fantastycznymi projektami sztucznych wysp. Warto jednak pamiętać, że ten stosunkowo nieduży kraj to także ważny ośrodek kultury arabskiej oraz młodej, wschodzącej kinematografii, której narodziny datuje się na przełom XX i XXI wieku. W jej propagowaniu pomaga organizowany od 2004 roku Dubai International Film Festival oraz zainicjowany trzy lata później Abu Dhabi Film Festival.

Przegląd Kina Emirackiego to unikatowy projekt, który pozwala polskim widzom zapoznać się z coraz bogatszym dorobkiem rozwijającej się kinematografii Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W programie 5. Przeglądu Kina Emirackiego znalazły się trzy różnorodne filmy. Na otwarcie zostanie zaprezentowany film Before We Forget Nawafa Al Janahi. To kameralna opowieść rodzinna, skupiona na losach trzech mężczyzn, będących reprezentantami różnych pokoleń. Od lat skupieni na dzielących ich różnicach, podczas długiej podróży poznają się bliżej i odkryją, co tak naprawdę ich łączy. Reżyser, Nawaf Al Janahi, był gościem podczas pierwszej edycji przeglądu w 2016. Teraz powraca ze swoim najnowszym filmem i weźmie udział w rozmowie z widzami.

Następnie odbędzie się pokaz nagrodzonej na Festiwalu w Wenecji koprodukcji emiracko-saudyjskiej Scales. Reżyserka, Shahad Ameen, opowiada o trudnych losach niepokornej dziewczyny, buntującej się wobec odwiecznej tradycji. Czarno-białe, poetyckie dzieło jest inspirowane legendą o Atargatis - asyryjskiej bogini, zwanej również “pierwszą syreną”. 

Przegląd zamknie film Al Kameen - iście międzynarodowa produkcja, w której brało udział blisko 400 osób reprezentujących 48 narodowości. Na czele zespołu stanął francuski reżyser Pierre Morel - twórca takich hitów kina akcji jak Uprowadzona czy 13. dzielnica. Zrealizowane przez niego Al Kameen to widowiskowy film wojenny oparty na prawdziwej historii oddziału, który podczas misji w Jemenie wpadł w zasadzkę silnie uzbrojonych bojowników.

Ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce dr Eman Al Salami

Zjednoczone Emiraty Arabskie od swego powstania opierają się na wartościach tolerancji i pokoju, wpajanych przez ich założyciela Szejka Zayeda bin Sultana Al Nahyana, którego strategią było okazywanie przyjaźni wszystkim kulturom i narodom. Wymiana idei, sztuki i literatury, tworzy porozumienie między narodami, wspiera dialog, edukację, wymianę kulturalną, rozwój współpracy międzynarodowej i globalny dobrobyt.

Przegląd Kina Emirackiego, organizowany przez Fundację Nahda pod patronatem Ambasady ZEA w RP, to unikatowy projekt z zakresu dyplomacji kulturalnej, którego celem jest budowanie mostów zaufania i porozumienia między ZEA a Polską. 

Mamy przyjemność już po raz piąty zaprosić polskich widzów do obejrzenia najnowszych produkcji filmowych ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich w ramach Przeglądu Kina Emirackiego, dzięki któremu możemy zaprezentować część kultury emirackiej i zachęcić polskich widzów do odwiedzenia naszego kraju.  

Wydarzenie organizowane pod patronatem honorowym Ambasady Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce.

 

PROGRAM:

 

KRAKÓW

WARSZAWA

piątek,

21 października 2022

 

18.30 BEFORE WE FORGET 

reż. Nawaf Al Janahi, ZEA/Arabia Saudyjska 2021, 104’

Po seansie rozmowę z reżyserem, Nawafem Al Janahi poprowadzi dr Karolina Rak

 

 

x

sobota,

22 października 2022

 

18.30 SCALES 

reż. Shahad Ameen, ZEA/Arabia Saudyjska/Irak 2019, 74’

 

 

18.00 BEFORE WE FORGET 

reż. Nawaf Al Janahi, ZEA/Arabia Saudyjska 2021, 104’

Po seansie rozmowę z reżyserem, Nawafem Al Janahi poprowadzi dr Karolina Rak

 

niedziela,

23 października 2022

 

18.30 AL KAMEEN

reż. Pierre Morel, ZEA/Francja 2021, 102’

 

 

18.30 AL KAMEEN

reż. Pierre Morel, ZEA/Francja 2021, 102’

 

 

poniedziałek, 24

października

2022

 

x

17.00 SCALES 

reż. Shahad Ameen, ZEA/Arabia Saudyjska/Irak 2019, 74’

 

 

 

 

Wszystkie filmy prezentowane są w oryginalnej wersji, z polskimi i angielskimi napisami.

O FILMACH:

AL KAMEEN

reż. Pierre Morel, ZEA 2021, 102’

Oparty na prawdziwych wydarzeniach wojenny film akcji zrealizowany przez francuskiego reżysera Pierre’a Morela - twórcę Uprowadzonej i 13. dzielnicy.

Zima 2018 r., misja humanitarna w Jemenie. Trzej emiraccy żołnierze oczekują rychłego powrotu do domu. Podczas ostatniego, rutynowego patrolu, przemierzając wąski kanion, Ali, Bilal i Hindasi wpadają w zasadzkę silnie uzbrojonych bojowników. Uwięzieni, ranni i pozbawieni łączności, szybko zdają sobie sprawę z powagi sytuacji. Oczekują na pomoc, ale czy wsparcie dotrze do nich na czas?

Reżyser o filmie: Historia przedstawiona w filmie wydaje się bardzo specyficzna dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich i tego regionu, ale jest to również uniwersalna opowieść o braterstwie i poświęceniu. (...) Kiedy adaptuje się prawdziwą historię wojenną, ma się obowiązek okazać szacunek tym, którzy walczyli i cierpieli, a także starać się zrozumieć wszystkie aspekty opowieści i zastanowić się, co tak naprawdę wydarzyło się w rzeczywistości. Miałem szczęście spotkać się ze wszystkimi żołnierzami, którzy uwięzieni byli w prawdziwej zasadzce i odbyć z nimi długie rozmowy. (...) Mogę śmiało powiedzieć, że plan Al Kameen był najbardziej różnorodnym planem filmowym, na jakim kiedykolwiek pracowałem. Mieliśmy blisko 400 członków obsady i ekipy pochodzących z 48 narodowości; była to wspaniała mozaika ludzi, kultur i języków (...).

BEFORE WE FORGET

reż. Nawaf Al Janahi, ZEA 2021, 104’

Mohamed, zadłużony pechowiec, czuje się rozdarty. Jego syn Omar marzy o kupnie sklepu z częściami samochodowymi i potrzebuje pieniędzy na zaliczkę, a starzejący się, uparty ojciec Ismail mieszka w starym domu ze służącą, która od kilku miesięcy nie dostaje pensji. Sam Mohamed zaciągnął kredyt na rozbudowę własnego biznesu i - na domiar złego - jest nękany przez wierzycieli. Szansą na wyplątanie się z kłopotów staje się skarb, o którym wspomina Ismail. Trzej mężczyźni, reprezentujący trzy różne pokolenia, wyruszają w podróż by odkryć siebie nawzajem oraz to, co naprawdę ich łączy.

SCALES

reż. Shahad Ameen, ZEA 2019, 74’

MFF w Wenecji 2019: Nagroda Verona Film Club Award

Carthage Film Festival 2019: Bronze Tannit

Rabat International Author Film Festival: Nagroda Główna

MFF w Singapurze: Najlepszy film azjatycki

Niepokojąca, czarno-biała baśń inspirowana arabską poezją oraz legendą o Atargatis - asyryjskiej bogini, zwanej “pierwszą syreną”.

Scales to historia młodej, silnej dziewczyny Hayat, która mieszka w ubogiej wiosce rybackiej. Zgodnie z mroczną tradycją, każda rodzina musi oddać jedną córkę morskim stworzeniom zamieszkującym pobliskie wody. Hayat, uratowana przed tym przeznaczeniem przez ojca, zostaje uznana za przekleństwo wioski i dorasta jako wyrzutek. Nie poddaje się jednak i wytrwale walczy o swoje miejsce w lokalnej społeczności.

Reżyserka o filmie: Film Scales jest wynikiem moich osobistych doświadczeń związanych z dorastaniem (...). Mniej więcej w wieku ośmiu lat zaczęłam zauważać, że nie należę do kategorii "A" w społeczeństwie. Zrozumiałam, że w jakiś sposób jesteśmy gorsze od płci przeciwnej, że jesteśmy tylko naszymi ciałami. Dorastałam w poczuciu niechęci do bycia dziewczynką i zaczęłam odrzucać wszystko, co kobiece. Dlaczego miałabyś przyjmować to, co kobiece, skoro jest to źródło wstydu? Kiedy natknęłam się na opowieść o bogini Atargatis, "pierwszej syrenie", która jest uważana za symbol płodności i życia wód, pomyślałam, że będzie ona świetną metaforą nieokiełznanej kobiety. Kobiety, która wybrała trudniejszą drogę, która postanowiła nie podążać za tradycją, nawet jeśli będzie za to prześladowana.

ORGANIZATORZY:

Fundacja Nahda

 

WSPÓŁORGANIZATORZY:

Kino Pod Baranami

U–jazdowski Kino

Image Nation Abu Dhabi

DKL Studio

 

PARTNERZY:

#SupportArabCinema

Muzeum Azji i Pacyfiku

Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ

Dyplomacja Kulturalna

Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW

Reactik Creative Economy & Culture International Link

 

WSPÓŁPRACA REDAKCYJNA:

RMF Classic

 

PATRONAT HONOROWY:

Ambasada Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic