Film dokumentalny. (60 minut)
scenariusz i reżyseria: Judyta Fibiger
zdjęcia: Janusz Szymański
montaż: Jakub Motylewski
muzyka: Jan A.P. Kaczmarek
producent: Robert Rhodin
Produkcja White Shark Studios
Rok produkcji: 2022
„Dusza zaklęta w Fortepianie” to historia założonej w 1889 roku w Kaliszu Fabryki Fortepianów i Pianin Arnold Fibiger– największej polskiej fabryki fortepianów. W dokumencie pojawią się unikalne archiwalia pokazujące znacjonalizowaną fabrykę, której nazwa po wojnie została przez ówczesne władze bezprawnie zamieniona na „Calisię”.
Posłuchaj rozmowy Magdaleny Juszczyk z reżyserką Judytą Fibiger:
Lecz chodzi przecież o tytułową duszę. Gdy znajdujemy oparty o ścianę, zapomniany fortepian natrafiamy na pierwszy jej trop. Kamera zaczyna z przyjemnością obserwować przywracanie instrumentowi życia. Dotyk renowatorów, którzy wiedząc, iż Gustaw, ich mistrz, zaprojektował go tuż przed wojną mając zaledwie 27 lat przeżywają to mocno. Błyszczy masywna złocona żeliwna rama, dalej okute kaszmirem młotki, niemalże namacalny zapach szlifowanego drewna.
„Myśmy robili, że drewno grało. I to było piękne” powie ktoś w filmie. Na końcu ten największy zbudowany w Polsce fortepian lśni.
Gdy w finalnym momencie filmu Leszek Możdżer zasiada do nieznanego mu wcześniej instrumentu – nie może przestać na nim grać.
Kalisz jest również z pewnych powodów szczególnie bliski kompozytorowi Janowi A.P. Kaczmarkowi dlatego zgodził się wystąpić w filmie.
„To było wielkie, że Gustaw Fibiger, mimo tego, że fabryka nie była już jego własnością, umiał wejść w ten świat, już nie swój, już nie kierowany przez siebie i służyć idei doskonałego fortepianu czy pianina. To było niezwykłe. Tylko ludzie o wielkim sercu, o wielkim duchu, potrafią z takim oddaniem służyć jakiejś idei. Ta idea była w nim tak głęboko zasadzona, że jej służył. Mnie to nie dziwi, człowiek wielkiej pasji będzie to robił, mimo tego, że zmieniły się okoliczności, bo jest w nim ciągle nadzieja i upór, żeby pomagać tej idei, żeby te fortepiany w jego przypadku, były coraz lepsze, żeby one oddawały ten idealny świat, który gdzieś tam można z nich wyczarować. Dla mnie jest to przejaw niezwykłej osobowości Gustawa Fibigera.”
Jan A.P. Kaczmarek
Kalisz to obecnie największe zagłębie renowacji fortepianów i pianin na świecie.
Judyta Fibiger
Urodzona w 1975 roku w Warszawie.
Reżyseruje i produkuje filmy dokumentalne.
Producent wykonawczy filmu „Beats of freedom – Zew Wolności” (2010).
Reżyseria:
„Political Dress” (2011)
„Tomasz Ossoliński. Before The Show” (2014)
„Moja Wielka Biba” (2022)
Autorka książek:
„Świat według Smirnoffa”, „Swego nie znacie – czyli Polska oczami obcokrajowców” oraz „Barbara Hulanicki. Ważne jest tylko jutro”.