Bartosz Szydłowski, reżyser „Edypa” i dyrektor teatru znów zaskakuje i to nie tylko obsadą: Edypa gra Jakub Palacz, którego miłośnicy reality shows znają świetnie z programu „Wyprawa Robinson”, w rolę Tejrezjasza wcieliła się niemiecka aktorka Uta Wagner, jako Sługę zobaczyć można nowohuckiego Roma, wirtuoza gitary, Augustyna Mirgę, a jakby tych zaskoczeń było mało warto spojrzeć na Chór – to mieszkańcy Nowej Huty, wyłonieni w wyniku castingu. No i w końcu Kamil Gidlewski, Koryfeusz, piętnastolatek z blokowisk.
- To on jest łącznikiem dwóch światów. – mówi Szydłowski - Dla niego tworzona jest przypowieść o królu Edypie, on razem z tym tekstem dorasta”. Łaźniowy Edyp to nie tylko przedstawienie, ale także akcja pod hasłem „Blokpolis, czyli moda na antyk”. Przed premierą na szarych nowohuckich ścianach pojawiły się cytaty z Sofoklesa, graffiti, wlepki i stemple chodnikowe, dotychczas promujące zazwyczaj komercję i wulgaryzmy, posłużyły kreowaniu TAJEMNICY wokół artystycznego przedsięwzięcia. Na boiska i place zabaw wyszli bogowie, westalki, wyrocznie… Do drzwi mieszkań zapukali ankieterzy, pytający o wartości, które łączą dwa odległe od siebie światy, a Sfinks przemówił w dniu premiery…
"Chcemy zaintrygować spektaklem przygotowywanym w Łaźni. Pokazać, że starożytny tekst może być również dla najmłodszego pokolenia artystów inspirujący do mówienia prawdy o sobie. Zachęcamy wszystkich, którzy tragedię Sofoklesa odkładają na zakurzoną półkę wraz z ostatnią zadaną lekcją w szkole do wspólnej podróży. Wieloznaczność i wielorakość nastrojów, spojrzenie na Edypa z perspektywy współczesnego człowieka – to będzie możliwe, jeśli uwierzycie i dołączycie do nas."
Edyp
Teatr Łaźnia Nowa, Nowa Huta, Kraków
Premiera: 8 listopada 2005