Już ponad dwa miliony książek i manuskryptów, zdjęć i obrazów, rzeźb, nut, filmów i utworów muzycznych, pamiętników i map w Europeanie pochodzi z kolekcji polskich instytucji. Polskie zbiory cyfrowe udostępniane do portalu Europeana pochodzą m.in. z Biblioteki Narodowej, Federacji Bibliotek Cyfrowych (Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe), Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie, Muzeów Narodowych w Warszawie i Krakowie, Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
Największą wartością jest ogromny potencjał Europeany - jej bogatej kolekcji zbiorów, ale także funkcjonalności i sposobów ponownego wykorzystania archiwów (z poszanowaniem praw autorskich). Dodatkową zaletą jest możliwość znalezienia pod jednym adresem internetowym ogromnej liczby polskich obiektów, w rozbudowanym, europejskim kontekście.
Misja Europeany: “Kulturą zmieniamy świat! Chcemy budować na bogatym dziedzictwie kulturowym Europy i ułatwić do niego dostęp, aby każdy miał szansę wykorzystać je w pracy, do nauki lub po prostu dla zabawy.”
Więcej: www.europeana.eu