ON AIR
od 18:00 zaprasza: Magdalena Wojewoda-Mleczko

Zobacz podziemny Kraków

Kilkusetletnie plastry miedzi i bałwany soli, zrekonstruowane domy, kramy i groby pradawnych mieszkańców średniowiecznego miasta - to wszystko obaczyć można pod płytą krakowskiego Rynku na unikatowej w skali Polski i Europy wystawie „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa – szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego”.

Podstawą ekspozycji jest rezerwat archeologiczno-architektoniczny. W jego obrębie prezentowane są kamienne mury najstarszych budynków handlowych na krakowskim Rynku: Kramów Bolesławowych z 2. połowy XIII w. i Kramów Bogatych  wzniesionych w końcu XIV w. Rezerwat został połączony z podziemiami północno-wschodniej części Sukiennic. Tu dostępne są średniowieczne piwnice, do których wchodzi się przez korytarz z lat 70. XIX w.

W północno-wschodniej części rezerwatu widoczne są relikty osady przedlokacyjnej (XII – pierwsza połowa XIII wieku), czyli podwaliny z drewna dębowego kilku budynków zrębowych. Osadę zniszczył pożar  i najazd Mongołów w 1241 roku. Obok szczątków spalonej osady zrekonstruowano XII-wieczne warsztaty rzemieślnicze: złotnika, kowala, rogownika. W rezerwacie prezentowane są fragmenty brukowanych ulic z łamanego wapienia górnojurajskiego, z końca XIII i XIV w., obramowanych drewnianymi krawężnikami.  Na świadkach archeologicznych – blokach ziemnych, widoczne są przekroje nawarstwień. Zachowane poziomy kulturowe obejmują okres od XII do XIX w. Zrekonstruowany został również niewielki fragment wielkiego cmentarza szkieletowego z XI w., gdzie zaprezentowano m.in. dawne wyposażenie grobów.

Na trasie zwiedzania w gablotach pokazano kilkaset zabytków pochodzących z wykopalisk prowadzonych na Rynku w latach 2005-2010. Przestrzeń rezerwatu została wzbogacona o szereg prezentacji multimedialnych, hologramów, filmów przybliżających dzieje Krakowa i jednego z największych placów w Europie. Widzimy cyfrowe rekonstrukcje budowli rynkowych, zwraca uwagę  wielka makieta miasta z XV w. czy rekonstrukcja kramu kupca średniowiecznego. Prezentowane są obiekty związane z dalekosiężnym handlem Krakowa w XIV-XVI w. np. bochen ołowiu, plastry miedzi, bałwany soli kamiennej. W piwnicach Sukiennic odbywa się pokaz filmów historycznych. Najmłodsi mogą zajrzeć do strefy dla dzieci, gdzie prezentowana jest „Legenda o dawnym Krakowie”.
       

W podziemiach trwa ruch, czuć gwar średniowiecznego miasta, multimedialnego widowiska, na zwiedzających czekają wizualne niespodzianki …
Podziemny szlak został  otwarty we wrześniu 2010 r.

Ekspozycja „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa – szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego”
Rynek Główny 1
tel.124265060
info@mhk.pl
www.mhk.pl
rezerwacja biletów: www.podziemiarynku.com

Godziny otwarcia:
sezon letni kwiecień – październik
pon. 10.00–20.00
wt. 10.00–16.00
śr. – niedz. 10.00–22.00

sezon zimowy (listopad–marzec)
pon. 10.00–20.00
wt. 10.00–16.00
śr. – niedz. 10.00–20.00

pierwszy wtorek miesiąca nieczynne

Ceny biletów:
normalny 14 zł
ulgowy 11 zł
grupowy 11 zł
szkolny 8 zł
rodzinny 32 zł
poniedziałek – wstęp wolny


Projekt „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa – szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007– 2013.

Projekt architektoniczny i architektura wnętrz prof. arch. Andrzej Kadłuczka z zespołem Studia Archecon, koncepcja i scenariusz merytoryczny: dr Cezary Buśko z zespołem Archeologia B.C., aranżacja Trasy art. Marcin Pietuch, art. Mieczysław Bielawski, art. Tomasz Salwierz z zespołem Konsorcjum Trias.



 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic