„Eksmisja” czyli polski dokument na Off Plus Camera

„Eksmisja” to propozycja z sekcji „Oblicza kryzysu”, będąca jednym z nielicznych filmów dokumentalnych zaprezentowanych na tegorocznej edycji festiwalu. Przedstawiona zostaje w nim historia państwa Malinowskich, którzy po wielu latach spędzonych w poznańskiej kamienicy, są zmuszeni ją opuścić. Powodem jest eksmisja zarządzona przez nowego właściciela mieszkania, podwyższającego czynsz do kwoty, której nie są w stanie zapłacić. Po pokazie odbyło się spotkanie widzów z twórcą dzieła, Filipem Antonim Malinowskim.

Reżyser przyznał, że jest to jego debiut filmowy. Posłużył się faktami rodzinnymi, gdyż bohaterowie filmu to jego dziadkowie. Autentyczne wydarzenia tworzą więc intymną opowieść, której pretekstem jest tytułowa eksmisja. W rzeczywistości bowiem przemycił w swym dziele ciepłą historię, opartą na bogatej biografii dwojga ludzi, przeplataną ich życiowymi mądrościami i niesłabnącym optymizmem, mimo trudnej sytuacji życiowej. Jak sam stwierdził, praca nad filmem była dla niego bardzo ważna, stała się nauką własnych korzeni i utrzymywania pamięci. Początkowo trudno było namówić swoich dziadków na film o niełatwym przecież temacie, ponieważ reżyser dokumentował w bardzo napiętym dla nich czasie walki z eksmisją z mieszkania i samej przeprowadzki.

Celem pokazania tej historii było dotarcie z przekazem filmu do właścicieli i uświadomienie im, jaką wyrządzają krzywdę, wyrzucając starszych ludzi na bruk. To jednak w ostateczności się nie udało. Twórca napotkał również wielkie trudności, próbując wyemitować swoje dzieło w telewizji. Żadna ze stacji nie była zainteresowana jego pomysłem, zarzucając mu, iż jest to dzieło amatorskie. Ze względu na niewielkie środki finansowe film jest w całości zmontowany przez reżysera, z około dwunastogodzinnego materiału. Temu, że film trafił na festiwal, pomógł szczęśliwy przypadek, dzięki któremu można go pokazać szerszej publiczności. 

Zapytany o plany, twórca odpowiedział, iż kolejnym jego projektem będzie również film dokumentalny, tym razem o socjalistycznych kreskówkach, nad którym chce pracować z kolegą. Nadal pragnie tworzyć bardziej dokument, niż kino fabularne, którego jednak nie wyklucza na dalszych etapach swojej kariery.

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic