ON AIR
od 14:00 Od słowa do słowa zaprasza: Katarzyna Hnat

Lech Majewski oceni filmy w Krakowie

Przewodniczącym jury Konkursu Głównego „Wytyczanie drogi” (nagroda 100 tys. USD), najważniejszej części Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego OFF PLUS CAMERA został Lech Majewski. Człowiek renesansu – reżyser filmowy i teatralny, pisarz, producent, kompozytor, malarz. Autor m.in. „Wojaczka”, „Ogrodu rozkoszy ziemskich” oraz „Młyna i krzyża”, światowej sławy twórca, którego filmy pokazywane były na najważniejszych festiwalach filmowych i w muzeach sztuki współczesnej w Nowym Jorku czy Paryżu. Artysta osobny, bezkompromisowy, inspirujący, interdyscyplinarny.

LECH MAJEWSKI studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Podczas studiów zrealizował etiudy „Bisowanie” i „Grand Hotel” oraz nowelę "Zapowiedź ciszy". Zadebiutował w 1980 roku „Rycerzem” wysoko ocenianym za granicą. Rok później przeniósł się do Anglii, a następnie do Stanów Zjednoczonych. W 1990 r. rozpoczął współpracę ze studiem Davida Lyncha, realizując „Ewangelię według Harry'ego”, opartą na własnym scenariuszu. W 1995 r. w Nowym Jorku współprodukował film „Basquiat”, w którym grali: Benicio del Toro, Willem Dafoe, Gary Oldman, czy Dennis Hopper.

W latach dziewięćdziesiątych Majewski zajął się również operą. Współpracował z Teatrem Wielkim w Warszawie i Łodzi oraz operami w Katowicach i Düsseldorfie. W 1999 roku wyreżyserował „Wojaczka”. Film zaprezentowany został na wielu festiwalach, m. in. w Rotterdamie, Berlinie, Rio de Janeiro, czy Nowym Jorku. „Wojaczek” otrzymał ponad dwadzieścia nagród, m. in. Nagrodę Europejską w Strasburgu, a w Barcelonie Międzynarodowa Federacja Klubów Filmowych uznała "Wojaczka" za Najlepszy Niezależny Film Europejski roku 2000. Kolejne obrazy - „Angelus” (opowieść o Janowskiej gminie okultystycznej) i „Ogród rozkoszy ziemskich” (adaptacja powieści Majewskiego „Metafizyka”) nominowane zostały do Złotych Lwów Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Zaczynałem jako malarz i poeta, a doszedłem do robienia filmów. Myślę, że gdyby malarze, którzy mnie fascynują, nadal żyli, dziś robiliby filmy – mówił w jednym z wywiadów dla CNN Lech Majewski. W roku 2005 w Buenos Aires i Londynie zorganizowane zostały dwie retrospektywy prac Lecha Majewskiego. Rok później twórczość artysty uhonorowało The Museum of Modern Art w Nowym Jorku - najbardziej prestiżowe muzeum sztuki współczesnej - organizując indywidualną retrospektywę prac Polaka. Cykl ten pokazano również na 52. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji. Wystawę otwierała instalacja „Krew poety”, na podstawie której artysta stworzył film „Szklane usta”. W 2011 Majewski zrealizował „Młyn i krzyż”, próbę współczesnego odczytania słynnego obrazu Petera Bruegla p.t. "Droga krzyżowa". Reżyser otrzymał za ten film Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu w Gdyni. Lech Majewski jest członkiem Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej.

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic