ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Marta Kubala

Bomsori wydaje swój debiutancki album solowy w Deutsche Grammophon!

Południowokoreańska skrzypaczka Bomsori, supergwiazda w swojej ojczyźnie i ceniona na całym świecie solistka, prezentuje debiutancki album solowy dla Deutsche Grammophon.

 Bomsori wydaje swój debiutancki album solowy w Deutsche Grammophon!

Premiera 18 czerwca 2021!

Płyta „Violin on Stage”, której międzynarodowa premiera przewidziana jest na 18 czerwca 2021 roku.
„Violin on Stage” to wybór znakomitych dzieł stworzonych na skrzypce i orkiestrę, w tym także kilka olśniewających „showstoppers” – utworów stworzonych dla opery i baletu lub inspirowanych słynnymi tematami operowymi i baletowymi – w aranżacjach.

Sesje nagraniowe odbyły się w grudniu 2020 roku, w słynącym z doskonałej akustyki Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, wraz z zespołem NFM Filharmonii Wrocławskiej i jej dyrektorem muzycznym Giancarlo Guerrero.
Wybrany przez skrzypaczkę repertuar wyraża jej pragnienie komunikowania się z publicznością za pomocą ekspresyjnego brzmienia jej instrumentu. „Nie jestem głośną osobą – w życiu codziennym zazwyczaj nie mówię zbyt wiele”, wyjaśnia artystka.

„Ale właśnie dlatego uwielbiam grać na skrzypcach, ponieważ mogę wypowiadać się i komunikować poprzez muzykę.
Już jako dziecko uwielbiałam śpiew i balet, jestem zawsze poruszona, słuchając śpiewu i oglądając tancerzy.
Chciałam wydobyć tego szczególnego ducha poezji i dramatu poprzez mój instrument, który może swobodnie śpiewać w tych wspaniałych utworach.”

Ze świata baletu skrzypaczka wybrała „The Dance of the Blessed Spirits” z „Orfeusza i Eurydyki” Glucka
oraz „Pas de deux” z „Dziadka do orzechów” (1892) Czajkowskiego, ponadczasowego arcydzieła muzyki późnego romantyzmu.

Jej wykonania obu tych dzieł w nowej transkrypcji na skrzypce solo i orkiestrę przywołują bezwysiłkową grację tancerzy, dla których pierwotnie napisano te utwory.

Bomsori wnosi jeszcze więcej wyrafinowanej liryki do „Méditation”, symfonicznego intermezzo, pierwotnie wykonywanego między scenami w drugim akcie „Thaïs” Masseneta. Pozostając w konwencji operowej, artystka prezentuje „Mon cœur s’ouvre à ta voix” z „Samsona i Dalili” Saint-Saënsa, jednej z najpiękniejszych arii, w nowym opracowaniu Michaela Rota.
Wykonuje także „Introduction et Rondo Capriccioso” tego kompozytora, które samo w sobie jest niczym operowy recytatyw i aria, na przemian introspekcyjna i ekstrawertyczna.

Nieskrępowane emocje i techniczny kunszt Bomsori łączą się natomiast w jej wykonaniu „Carmen Fantasie” Franza Waxmana, znanego ze swoich ścieżek dźwiękowych do takich hollywoodzkich hitów, jak „Narzeczona Frankensteina”, „Okno na podwórze” czy „Bulwar Zachodzącego Słońca”. Kompozytor stworzył to połączenie melodii z „Carmen” Bizeta na potrzeby nagrodzonej Oscarem ścieżki dźwiękowej do filmu „Humoreska” z 1946 roku, a wkrótce potem przekształcił je w porywający utwór koncertowy.

Album „Violin on Stage” był również zainspirowany miłością Bomsori do Polski i polskiej muzyki, rozpaloną w 2016 roku spektakularnym sukcesem na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego i podsycaną od tego czasu poprzez współpracę w duecie z Rafałem Blechaczem.

Ważnym elementem jest także bliska współpraca z zespołem NFM Filharmonia Wrocławska i Giancarlo Guerrero, z którymi grała I Koncert skrzypcowy Szymanowskiego, podczas trasy koncertowej w Stanach Zjednoczonych, w ubiegłym sezonie.

Na płycie znalazły się trzy utwory Wieniawskiego, jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków wszechczasów i znakomitego kompozytora muzyki przeznaczonej na swój instrument. Oprócz jego niezmiennie popularnych „Légende” i „Polonaise de Concert”, Bomsori wykonuje również „Fantasia brilliante”, utwór oparty na tematach zaczerpniętych z opery Gounoda „Faust”, rzadko słyszane arcydzieło w pięciu kontrastujących częściach, które przenosi nas z powrotem do świata opery.

„Czuję, że mój osobisty koloryt jako skrzypaczki jest odzwierciedlony w muzyce Wieniawskiego”, twierdzi Bomsori.
„Uwielbiam lekkość jego linii melodycznych i jego wirtuozerię, więc musiałam włączyć tu niektóre z jego utworów.
Realizacja mojego pierwszego nagrania dla Deutsche Grammophon z moimi przyjaciółmi w pięknym Wrocławiu była prawdziwą radością i mam szczerą nadzieję, że przyniesie ludziom tyle przyjemności, ile my doświadczyliśmy w czasie tych sesji.”



Lista repertuarowa albumu:

1. Wieniawski: Polonaise de concert, Op. 4 (Orch. Kornowicz)
2. Tchaikovsky: Pas de deux (Arr. Rot for Violin and Orchestra) [The Nutcracker, Op. 71, TH 14]
3. Waxman: Carmen Fantasie
4. Gluck: Dance of the Blessed Spirits (Arr. Rot for Violin and Orchestra) [Orfeo ed Euridice, Wq. 30]
5. Massenet: Méditation [Thaïs]
6. Saint-Saëns: Introduction et Rondo capriccioso in A minor op. 28
7. Saint-Saëns: Mon coeur s'ouvre a ta voix (Arr. Rot for Violin and Orchestra) [Samson et Dalila, Op. 47, R.288]
8. Wieniawski: Légende, Op. 17
9. Wieniawski: Fantaisie brillante based on themes from Gounod’s “Faust” op. 20

NFM Wrocław Philharmonic
Giancarlo Guerrero Conductor

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic