ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Dariusz Stańczuk

„COINCIDENCE” Paweł Tomaszewski Sekstet i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie

Filharmonia w Szczecinie to jedna z wiodących publicznych instytucji kultury w Polsce – nowoczesne centrum sztuki promujące nową jakość uczestnictwa w kulturze. Od wielu lat staramy się kreować, inspirować, edukować i prezentować najciekawsze zjawiska polskiej i światowej sceny muzycznej. Od kilku lat Filharmonia w Szczecinie wspiera i promuje wyjątkowych artystów, m.in. poprzez rezydencję artystyczną. Programy koncertów, w których występują artyści-rezydenci mają ukazać ich maestrię i wybitną sztukę interpretacji. Tworzą oni projekty specjalne z myślą o Filharmonii w Szczecinie.

„COINCIDENCE”  Paweł Tomaszewski Sekstet i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Paweł Tomaszewski/fot.Marcin Zaborowski

W sezonie artystycznym 2021/2022 artystą-rezydentem Filharmonii w Szczecinie był Paweł Tomaszewski - pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a od 2019 roku dziekan Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Najnowsze wydawnictwo Filharmonii w Szczecinie, to właśnie jeden z takich specjalnych projektów. Płyta „Coincidence” Pawła Tomaszewskiego zawiera dwa utwory skomponowane na specjalne zamówienie szczecińskiej filharmonii.

Pierwszy utwór pt. „Three Crowns” to suita na orkiestrę symfoniczną, sekstet jazzowy oraz głos solowy. Inspiracją do powstania kompozycji była legenda o św. Kindze, która uciekając przed Tatarami zrzuciła swą książęcą koronę, a w tym miejscu wyrosły skalne szczyty, które powstrzymały najeźdźców. Dla upamiętnienia tego faktu otrzymały one nazwę Trzy Korony. Kompozycja w wielu elementach nawiązuje do liczby 3, począwszy od trzyczęściowej budowy formalnej, poprzez zestawienia instrumentów w orkiestracji, a skończywszy na szczegółowych rozwiązaniach w rytmice, melodyce oraz harmonii. Tekst napisany przez Pawła Tomaszewskiego do fragmentów wokalnych jest paralelą pomiędzy legendą a codziennością, w której zrzucając z siebie ciężar wygórowanych oczekiwań i ambicji jesteśmy w stanie poznać swoje duchowe wnętrze oraz istotę życia.

Temat przewodni drugiego utworu - suity jazzowej „Przypadek” zaczerpnięty został z muzyki Wojciecha Kilara do filmu Krzysztofa Kieślowskiego o tym samym tytule. Suita swoją światową premierę miała w Filharmonii w Szczecinie dokładnie w 40. rocznicę wybuchu stanu wojennego. Utwór jest hołdem oddanym polskiej produkcji filmowej, a motywem przewodnim kompozycji jest fragment muzyki z niego. Stanowi on swoiste spoiwo pomiędzy nowo skomponowanymi pięcioma częściami składającymi się na całość dzieła. Podobnie jak fabuła w filmie „Przypadek”, suita jest muzyczną ilustracją stanów emocjonalnych oraz dylematów egzystencjalnych człowieka.

Do udziału w projekcie zaproszeni zostali czołowi muzycy sceny jazzowej: Mark Lettieri -  gitara elektryczna, Bernard Maseli – marimba, Wojciech Myrczek – wokal, Jerzy Małek – trąbka, Marek Podkowa – saksofon, Andrzej Święs – kontrabas, Marcin Jahr – perkusja, którym towarzyszy Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją Szymona Bywalca.


 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic