„GLOBAL BRIDGE” - czyli argentyńskie tango w Krakowie

„GLOBAL BRIDGE”- to niezwykłe opowieści o wydarzeniach,spotkaniach i koncertach które złożyły się na ponad 20 letnią historię tanga argentyńskiego w Krakowie. Autorem tych wspomnień jest Grzegorz Frankowski – kompozytor,aranżer i kontrabasista – który przeprowadza nas przez świat swoich muzycznych odkryć, powiązań artystycznych i wizji twórczych. Od zespołów muzycznych przez kursy i festiwale tanga, spektakl teatralny, audycje radiowe aż do autorskiej płyty, która zamyka całą muzyczną podróż. W jej nagraniu uczestniczyli znani z różnych scen muzycy: Paweł Wajrak koncertmistrz Filharmonii Krakowskiej, Michał Nagy - koncertujący po całym świecie gitarzysta oraz Wiesław Prządka rzadki przykład muzyka grającego na akordeonie i bandoneonie.

W projekcie wzięła również udział dwójka muzyków z czołówki sceny jazzowej: wokalista Jorgos Skolias oraz Sławek Berny na instrumentach perkusyjnych. Wśród utworów zamieszczonych na płycie dołączonej do książki, obok klasycznie brzmiących „Classic Dream” czy minimalistycznego „Tango Mobile” odnajdziemy latynosko brzmiące „Buenos Tangos” czy jazzową „Madrugadę”. "Orientango" łączy w sobie elementy orientalne z brzmieniem gitary andaluzyjskiej, a "Perro y Gato”i "Tango Dos” to akustyczne formy utworów inspirowanych muzyką klubową.

Wydawnictwo (książka z płytą) dostępne od września w salonach muzycznych w całej Polsce jak również w sprzedaży internetowej.

Słuchanie płyty z utworami Frankowskiego już od pierwszego utworu upewnia o kompetencji kompozytorskiej ich autora. Poddając się nastrojowi płyty podążamy ścieżką estetyczną ,która jest połączeniem wyraźnych znaków tanga argentyńskiego z tym co znamy jako muzykę europejską. Zachęcam do przesłuchania płyty w całości, gdyż finał jest pełen napięć i zdumiewających rozwiązań.... Jan Kanty-Pawluśkiewicz
Uwielbiam szaleńców! A Grzegorz Frankowski jest opętany tangiem. Obserwuję jego walkę o tango w Polsce od lat i podziwiam go za niezłomność i pasję. Dowodem jest ta płyta, cała zrodzona z miłości do tanga. Kompozycje Grzegorza są tej  miłości odzwierciedleniem: smutne i namiętne, radosne i pełne bezbrzeżnego smutku... Ta muzyka uderza prosto w serce. Jest w niej szczerość i wzniosłość, radość i dojmująca nostalgia. Myślę, że kto raz wpadnie w "pułapkę" tej muzyki, nigdy się już z nią nie rozstanie
... Józef Opalski

New Tango Bridge to formacja Grzegorza Frankowskiego. Jest kontynuacją wieloletnich poszukiwań własnego języka muzycznego w stylu tango nuevo a jednocześnie odważną próbą stworzenia pierwszych nowych kompozycji, będących syntezą różnych gatunków muzyki przeniesionych na grunt tanga. Obecny skład złożony jest z czołowych przedstawicieli różnych stylów muzycznych w Polsce: Wiesław Prządka - jedyny polski bandoneonista grający na instrumencie o identycznej mechanice jak Astor Piazzolla jest jednocześnie koncertującym akordeonistą, niedoścignionym wykonawcą francuskich musette; Michał Nagy - wybitny gitarzysta występujący jako solista i kameralista, nagrodzony Fryderykiem 2002 za muzykę Piazzolli; Paweł Wajrak – skrzypek, koncertmistrz Filharmonii Krakowskiej oraz kwintetu „Piazzoforte” ,laureata Fryderyka 2006 za nagranie muzyki Piazzolli; Grzegorz Frankowski - kontrabasista, lider zespołu  i  jednocześnie prekursor stylu tango nuevo w Polsce. W nowym programie  występuje również znany polski perkusjonista Sławek Berny.

Repertuar New Tango Bridge to tanga Astora Piazzolli, Richarda Galliano, tanga tradycyjne i tango nuevo. Nie brakuje również naszego polskiego tanga. Zespół buduje pomost (bridge) między tradycjami kultury europejskiej, elementami etnicznymi i tangiem argentyńskim. Nowy program zawiera nowe kompozycje lidera zespołu z elementami stylu electrotango, chillout oraz wpływami orientu, muzyki latynoskiej i nowoczesnego jazzu.

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic