Hayley Westenra – „Paradiso”

Hayley Westenra, zaledwie 23-letnia wokalistka z Nowej Zelandii , obchodzi w tym roku 10-lecie pracy artystycznej!

Pomimo tak młodego wieku Hayley występowała już m.in. z Jose Carrerasem, Andreą Bocellim, odbyła także trasę koncertową po Ameryce Północnej z Il Divo. Teraz przyszedł czas na realizację marzenia o współpracy z wielkim włoskim kompozytorem, Ennio Morricone, czego wynikiem jest album Paradiso, który miał premierę we wrześniu 2011 roku. Płyta została nagrana dla wytwórni Decca Records.

Ennio Morricone, znany z kultowych ścieżek dźwiękowych do filmów Misja, Dobry, zły i Brzydki czy Pewnego razu na Zachodzie, otrzymał w 2007 roku honorowe wyróżnienie filmowe za wkład do sztuki filmowej. Jest również postrzegany jako jeden z największych i najbardziej charakterystycznych kompozytorów naszych czasów.
Pomimo sześćdziesięciu lat różnicy wieku pomiędzy obojgiem artystów, i mimo bariery językowej nieułatwiającej współpracy, wokalistce i kompozytorowi udało się stworzyć niezwykły album, na który złożyły się nagrania zarejestrowane w zeszłym roku w Rzymie. Warty zaznaczenia jest fakt, że po raz pierwszy w karierze 83-letniego Morricone wyraził on zgodę na dopisanie partii wokalnej do swojej muzyki.
Na płycie znajdują się kompozycje napisane specjalnie na tę okazję, jak i najsłynniejsze przeboje kompozytora z ostatnich 50 lat. Morricone jest również producentem wszystkich nagrań, a także dyrygentem poprowadzonej przez siebie 120-osobowej orkiestry Sinfonietta di Roma.
Materiał nagrany został w studio Forum w Piazza Euclide, w którym Morricone zarejestrował większość swoich wcześniejszych kompozycji filmowych.
Reżyserią dźwięku zajął się równie utytułowany Fabio Venturi, zdobywca wielu nagród Gramy. Na Paradiso Hayley śpiewa w kilku językach: po angielsku, włosku, francusku, portugalsku, pokaźna część stanowią też wokalizy beztekstowe.
Hayley: „W dzieciństwie nie zdawałam sobie sprawy, że ta wspaniała muzyka, którą znam z takich filmów jak Cinema Paradiso czy Misja, skomponowana została przez Ennio Morricone. Dopiero później dotarło do mnie, że wszystkie te utwory, które tak szalenie mi się podobają, są autorstwa jednego i tego samego człowieka. Ennio Morricone jest muzycznym geniuszem. Nadal nie mogę uwierzyć, że udało mi się podjąć z nim współpracę przy najnowszym albumie”.
To również pierwszy raz, kiedy Morricone zezwolił komukolwiek na napisanie tekstów do swoich najbardziej znanych kompozycji (Obój Gabriela – tutaj Whispers in A Dream – z kultowego filmu z 1986 roku pt. Misja). Hayley napisała również angielskie słowa do dwóch innych kompozycji – La Califfa i ostatniej na płycie Malena.
Uhonorowani Oskarami autorzy tekstów, Don Black i Sir Tim Rice, a takżę Marilyn i Alan Bergmanowie dopełnili całości tekstów do utworów zawartych na płycie.
Dickon Stainer, dyrektor zarządzający Decca Records, tak mówił o współpracy z artystami: „To najlepszy zestaw, jaki można sobie wymarzyć - legenda muzyki filmowej i najczystszy głos świata”.

Cinema Paradiso: Profumo Di Limone jest nowo powstałym tekstem do motywu miłosnego pochodzącego z filmu Cinema Paradiso.
Lezione Di Musica i Per Natale powstały specjalnie na ten album.
Sir Tim Rice, zdobywca nagrody Akademii Filmowej, Złotego Globa i nagród Grammy, napisał tekst do utworu The Edge of Love.
Długoletnia współpraca Morricone z Marilyn i Alanem Bergamami zaowocowała napisaniem przez nich tekstów do Deborah’s Theme: I Knew He Loved You.
Here’s To You pochodzi z filmu Sacco and Vanzetti. Ten utwór to autentyczny protest song, którego wykonywanie zakazane jest obecnie w Chinach.

Lista utworów:
Gabriel's Oboe (Whispers In A Dream)
Cinema Paradiso: Profumo Di Limoni
La Califfa
Once Upon A Time In The West
Metti Una Sera A Cena
Cinema Paradiso: I Wonder Would He Know Me Now
Per Natale
Deborah's Theme: I Knew I Loved You
Lezione Di Musica
Da Quel Sorriso Che Non Ride Piu
The Edge Of Love
Amalia Por Amor
Here's To You
Malena

Hayley Westenra przebojem wdarła się do świata muzyki klasycznej. Jej albumy osiągają szczyty list przebojów, artystka podróżuje z koncertami po całym świecie, jest też najmłodszą ambasadorką UNICEF-u, którą została w wieku 17 lat. Jest rozpoznawana na całym świecie m.in. dzięki jej zróżnicowanemu i wymagającemu repertuarowi.
Jej debiutancki album Pure znalazł się w pierwszej dziesiątce hitów muzyki pop w 11 krajach na świecie. Sprzedał się w liczbie 4 milionów egzemplarzy, co uplasowało Hayley na pierwszym miejscu pod względem ilości sprzedanych płyt z muzyką klasyczną.


 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic