ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Katarzyna Hnat

Janusz Wawrowski "Aurora" - Nominowana do Fryderyków!!!

Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje do nagrody Fryderyk. Wśród nominowanych płyt znalazła się najnowsza płyta wybitnego Artysty – Janusza Wawrowskiego.

Zapraszamy również na koncert, który odbędzie się już w najbliższą środę (19.02.2014) w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, Jose Gallardo towarzyszył będzie przy fortepianie Januszowi Wawrowskiemu.


Niezwykła płyta, którą Janusz Wawrowski rozpoczyna swoją współpracę z EMI nosi tytuł symbolizujący wszystko to, co tajemnicze i piękne. Aurora, rzymska bogini Jutrzenki, wprowadza nas w oszałamiający świat pełen niezliczonych barw, świeżości i ożywiającej energii. Muzyka, którą słyszymy w wykonaniu Janusza Wawrowskiego i towarzyszącego mu argentyńskiego pianisty – Jose Gallardo, mieni się różnorodnością. Brzmienie albumu nawiązuje do znanych nam z malarstwa tendencji impresjonistycznych oraz do modernizmu.

Z Januszem Wawrowskim rozmawiała Ula Urzędowska:

posłuchaj

posłuchaj

posłuchaj

posłuchaj

posłuchaj

posłuchaj

Pełne ekspresji, inspirowane mitologią i magią “Mity” Karola Szymanowskiego, to jeden z najpiękniejszych utworów na skrzypce i fortepian. Poruszający wyobraźnię i skłaniający do refleksji nad istotą piękna. W kolejnych jego fragmentach odkrywamy tajemnice pożądania (źródło Aretuzy), samouwielbienia (Narcyz), a nawet lęku przed brzydotą i odrzuceniem (Driady i Pan). Zanurzona w magicznej symbolice i mitologicznej atmosferze jest także sonata skrzypcowa Eugene Ysaye’a, której płyta zawdzięcza swój tytuł. “Aurora”, to fajerwerk wirtuozerii, wymagający od skrzypka niesamowitej techniki, a także wyjątkowej muzykalności. Z tego powodu jest nagrywana i wykonywana nadzwyczaj rzadko. Wyzwanie Jutrzenki jest jednak kuszące, a w wykonaniu Janusza Wawrowskiego trudno oprzeć się jej przemożnemu urokowi. Zapierająca dech w piersiach sonata Ravela zaskakuje Bluesem i energetyzującą Perpetuum Mobile, a Subito Lutosławskiego ukazuje gwałtowność i dynamikę współczesnego świata.

Wawrowski “Aurorą” przełamuje stereotyp myślenia o muzyce poważnej. Repertuar zawarty na płycie jest inspirującym przeżyciem, wciągając słuchacza w sen, z którego nie chcemy się obudzić.

Janusz Wawrowski
Jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków młodego pokolenia. W 2012 roku podpisał kontrakt artystyczny z wytwórnią fonograficzną EMI. Efektem tej współpracy jest płyta artysty prezentująca kompozycje Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Maurice’a Ravel’a oraz Eugène’a Ysaÿe’a (premiera – kwiecień 2013 r.).

Janusz Wawrowski urodził się 22 marca 1982 r. w Koninie. Edukację artystyczną rozpoczął w swoim rodzinnym mieście pod okiem Jana Szkalskiego, następnie kontynuował naukę w Poznańskiej Szkole Talentów w klasie prof. Bartosza Bryły oraz w prestiżowym liceum im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie prof. Mirosława Ławrynowicza. W 2004 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie, gdzie kontynuował naukę u prof. Ławrynowicza. Studiował również u prof. Yaira Klessa (Izrael) w Graz'u w Austrii oraz u Salvatore Accardo w Cremonie. Już jako młody wirtuoz wzbudził zainteresowanie wykonując podczas jednego koncertu wszystkie 24 Kaprysy Niccolo Paganiniego. W 2007 roku stał się także pierwszym polskim artystą, który nagrał komplet kaprysów Paganiniego. Znakomita płyta otrzymała nominację do Fryderyków 2008 oraz wiele entuzjastycznych recenzji m.in. String Magazine i The Strad, a także Idy Haendel.

Janusz Wawrowski jest laureatem licznych konkursów skrzypcowych krajowych i międzynarodowych, między innymi Konkursu im. Louisa Spohra we Freiburgu oraz Konkursu Skrzypcowego Dawida Ojstracha w Odessie. Koncertował w Filharmonii Berlińskiej, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Albert and Victoria Museum w Londynie, De Doelen Concertgebouw w Rotterdamie, The Opera Hause w Tel Avivie, Teatro Teresa Carreῆo w Caracas i in. Występował na wielu renomowanych festiwalach w Polsce i zagranicą, m.in.: na Festiwalu Chopin i Jego Europa, Festiwalu Muzyki Polskiej, Salzburger Festispiele (Austria), Festiwalu Muzyki Kameralnej w Carlscronie (Szewecja) oraz Bebersee Festival (Niemcy). Artysta współpracuje także ze znakomitymi orkiestrami m.in.: Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Kameralną „Aukso”, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, Südwestdeutsche Philharmonie, czeskimi orkiestrami w Hradec Kralove, Zlinie i Ołomuńcu, z Orkiestrą Filharmonii w Odessie, a także z Sinfόnica de la Juventud Venezolana Simόn Bolivar.  Wśród wybitnych dyrygentów, z którymi miał okazję współpracować Janusz Wawrowski wymienić można takie nazwiska, jak: Conrad van Alphen, Łukasz Borowicz, Gabriel Chmura, Mykola Diadiura, Agnieszka Duczmal, Arthur Fagen, Jerzy Maksymiuk, Tomáš Netopil, Vladimir Ponkin, czy Antoni Wit. W jego repertuarze znajdują się zarówno dzieła muzyki dawnej, jak i muzyka nowa. Istotnym polem działalności Janusza Wawrowskiego są interpretacja i badania muzyki polskiej, którą stara się od wielu lat przybliżać publiczności zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Jest niestrudzonym propagatorem rodzimej muzyki prezentując zarówno dzieła historyczne, jak i te najnowsze. W 2013 roku artysta dokona prawykonania dedykowanego mu koncertu skrzypcowego Tomasza J. Opałki p.t. „L. A. Concerto”, z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Mimo młodego wieku kariera Wawrowskiego rozwija się znakomicie. Na przestrzeni ostatnich kilku lat artysta dokonał licznych nagrań archiwalnych m.in. dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Jako niezwykły wirtuoz współpracował także z Janem A. P. Kaczmarkiem nagrywając jego muzykę do filmów „Evening” (reż. Lajos Koltai) oraz „Get low” (reż. Aaron Schneider). W 2009 roku dokonał premierowego nagrania Koncertu skrzypcowego „Oneiros” Dariusza Przybylskiego. Obecnie jest wykładowcą w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyczne Przestrzenie”.

Janusz Wawrowski gra na współczesnym instrumencie wykonanym przez Wojciecha Topę.

Jose Gallardo
José Gallardo urodził się w Buenos Aires w Argentynie. Tajniki pianistyki poznawał od najmłodszych lat życia pobierając pierwsze lekcje gry na fortepianie już jako pięciolatek. Naukę kontynuował w konserwatorium w swoim rodzinnym mieście. Wybitne zdolności i rzadko spotykana wrażliwość wprowadziły tego niezwykłego artystę na drogę profesjonalnej kariery muzycznej. Gallardo podjął studia na Uniwersytecie w Mainz (Wydział Muzyki) w klasie Prof. Poldi Mildnera, które ukończył w 1997 roku. Bardzo szybko odkrył w sobie szczególne zamiłowanie do kameralistyki, które pielęgnował i rozwijał podejmując kolejne wyzwania artystyczne. W swojej grze inspiruje się takimi artystami, jak: Menahem Pressler, Alfonso Montecino, Karl-Heinz Kämmerling, Sergiu Celibidache, Rosalyn Tureck oraz Bernard Greenhouse.

José Gallardo jest wybitnym pianistą i kameralistą, laureatem międzynarodowych konkursów m.in.: pierwsza nagroda na Westphalian Music Festival in Hamm (Niemcy), "Johannes Gutenberg" award w Uniwersytecie w Mainz (Niemcy), pierwsza nagroda na International Piano Contest in Cantù, Como (Włochy), pierwsza nagroda i nagroda międzynarodowego jury prasowego w Trapani (Włochy). Koncertuje w Europie, Azji, Oceanii oraz Ameryce Południowej. Występował w najważniejszych salach koncertowych świata, m.in. w: Filharmonii Berlińskiej, Tonhalle w Zurychu, Musikhalle w Hamburgu, Kurhaus w Wiesbaden, Teatro della Pergola we Florencji oraz Accademia Santa Cecilia w Rzymie. Ceniony za znakomitą technikę i wyjątkową wrażliwość muzyczną, Gallardo jest często zapraszany do udziału w festiwalach, do najważniejszych z nich należą m.in.: Kammermusikfestival Lockenhaus, Verbier Festival, Lucerne Festival, Ludwigsburger Schlossfestspiele, Schwetzinger Festspiele, Schleswig Holstein, Cello Festival Kronberg oraz Rheingau Musikfestival. Polskiej publiczności znany jest m.in. z występów podczas festiwalu Chopin i Jego Europa.

José Gallardo współpracował z takimi artystami jak Gidon Kremer, Linus Roth, Barnabás Kelemen, Chen Zimbalista, Julius Berger, Miklós Perényi, Danjulo Ishizaka, Nicolas Altstaedt. Nagrywał dla EMI, Hänssler, Challenge Records Int., oraz Naxos. Uczestniczył w produkcjach radiowych i telewizyjnych między innymi dla BR, SWR, MDR, BBC, RAI.
W latach 1998-2008 prowadził zajęcia na Wydziale Muzyki na Uniwersytecie w Mainz. Od jesieni 2008 roku jest wykładowcą w Centrum Leopolda Mozarta na Uniwersytecie Augsburgskim.

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic