Kobiety są niesamowicie wytrzymałe, odważne i śmiałe, mówi autorka dla portalu TODAY.com. Wykonywały niesamowite rzeczy przez całą historię, aby utrzymać przy życiu swoje dzieci.
Frankie to dwudziestoletnia dziewczyna wychowana w przekonaniu, że szkoła pielęgniarska jest okresem oczekiwania na jej prawdziwe zadanie: zawarcie małżeństwa i założenie rodziny. Ale mamy lata sześćdziesiąte, a wszyscy mężczyźni, których zna, w tym jej brat, są powoływani do walki w Wietnamie.
Wkrótce, z powodu zaskakującego zwrotu wydarzeń, który następuje we wczesnej fazie historii, Frankie czuje się zmuszona do udania się do samego Wietnamu. Staje się jedną z pielęgniarek Armii, które zostały w dużej mierze zapomniane w narracji wojny w Wietnamie. Ponad 265 000 kobiet służyło w wojsku w tamtym okresie,
a 11 000 faktycznie brało udział w działaniach w Wietnamie. Spośród tych 11 000 kobiet, 90% stanowiły pielęgniarki, jak Frankie.
Nic nie może przygotować Frankie na brutalność, którą znajduje w Wietnamie, daleko od chwały pola bitwy, o którym mówił jej ojciec. Jako pisarka, Hannah mówi, że napędza ją pytanie: „Co bym zrobiła w tej sytuacji? Czy podjęłabym wyzwanie?".
W przypadku Kobiet, autorka wątpi, że byłaby w stanie poradzić sobie tak, jak jej bohaterki. Nie byłabym wystarczająco twarda i silna, żeby to zrobić. To dlatego właśnie tak bardzo je podziwiam.
Powieść jest podzielona na dwie części: czas wojny i po niej. Realia Wietnamu są surowe i brutalne, gdzie „życie lub śmierć" często przechyla się na korzyść tej drugiej — i ten paradoks odnosi się również do osób wykonujących operacje.
Doświadczenia Frankie są bezpośrednio ukształtowane przez rozmowy, które Hannah przeprowadziła z niektórymi kobietami, które służyły w Wietnamie. Nie zostało ich już dużoe. Jak mówi autorka, wiele zmarło na raka, jak się powszechnie uważa, chorobę związaną z ekspozycją na Agent Orange (mieszaninę herbicydów stosowanych przez armię Stanów Zjednoczonych podczas wojny w Wietnamie).
Te kobiety były tak inspirujące, silne i szczere. Osiągnęły tak dużo i przeżyły tak wiele. Zrozumiałam, że wcześniej książka była dla mnie ważna, bo chciałam opowiedzieć tę historię. Ale naprawdę zaczęłam rozumieć, jak ważna ta historia jest z ich perspektywy dopiero kiedy je spotkałam, , mówi.
Pisząc książkę nie chciałam, żeby moje postacie były wzorami do naśladowania. Starałam się je stworzyć tak, żeby były pełnowartościowymi ludźmi, którzy może czegoś cię nauczą, a także rozbawią, przekonuje Kristin Hannah.
Powieść Kobiety, to najnowsza powieść Kristin Hannah, a na polskim rynku wydawniczym ukazuje się dwa miesiące po światowej premierze.
O autorce:
Kristin Hannah jest autorką wielu bestsellerowych obsypanych nagrodami powieści. Wcześniej prawniczka, obecnie pełnoetatowa pisarka, mieszka z mężem i synem na Hawajach. Urodzona na południu Kalifornii, od najmłodszych lat przejawiała zdolności w kierunku literatury. Sporo osób już wtedy wróżyło jej sukces na rynku wydawniczym. Motywem przewodnim utworów pisarki jest miłość – nierzadko wystawiająca bohaterów na wiele trudności.