IQ CHOPIN - próba czytana "Lukrecji Floriani" George Sand

Na najbliższym spotkaniu z cyklu I Q Chopin – Próby czytane będzie można usłyszeć fragmenty powieści „Lukrecja Floriani“, opisującej historię związku tytułowej bohaterki i księcia Karola de Roswalda, w interpretacji Ewy Błaszczyk. Próbę czytaną wyreżyseruje Kasia Kasica. Będzie to przyczynek do dyskusji o trudnych relacjach dwóch niezwykłych osobowości, George Sand z Fryderykiem Chopinem, od pierwszego spotkania aż po rozstanie.

Intrygujący wrażliwiec i romantyczna emancypantka

Być może to dzięki temu uczuciu Fryderyk Chopin stworzył swoje najlepsze dzieła. Z pisarką George Sand łączył go burzliwy związek. Nie był to jednak sentymentalny romans, ale raczej intensywna relacja wzajemnie inspirujących się indywidualności, której nie zniszczyła nawet publikacja kontrowersyjnej powieści „Lukrecja Floriani“, w której Francuzka, zdaniem niektórych, zabawiła się wizerunkiem polskiego kompozytora.

George Sand była z pewnością niezwykle intrygującą osobowością swoich czasów. Przyciągała niezależnością, pewnością siebie, silną osobowością, mocną pozycją w artystycznych kręgach Paryża. Mogła być muzą, ale na pewno nie biernym i idealizowanym obiektem westchnień. Zetknięcie z nią dawało zastrzyk energii i było intelektualną przygodą. Mogła być partnerką albo nawet wytrawną przeciwniczką.

Fryderyk Chopin i George Sand byli z pewnością charakterologicznymi przeciwieństwami. On, podupadający na zdrowiu wrażliwiec, utalentowany i intrygujący, ona, ekstrawagancka dandyska, romantyczna emancypantka. Była płodną pisarką, która nie widziała niczego złego w wykorzystywaniu wątków z własnego życia w swojej twórczości literackiej. „Wiem, że wyglądam dziecinnie, mam kobiece rysy... ale nikt nie wie, co kryje się we mnie. Nikt nie może tego wiedzieć, bo nigdy nie mówię o sobie... nie staram się zwracać na siebie uwagi, nie zabiegam o to, aby być kochanym…“ – czytamy w powieści „Lukrecja Floriani“ George Sand z 1847 roku. To słowa bohatera książki, księcia Karola de Roswalda, którymi zwraca się właśnie do tytułowej bohaterki. To mogłyby być również słowa samego Chopina kierowane do George Sand. Rodzina oraz przyjaciele kompozytora uważali, że „Lukrezia” oparta na łatwo uchwytnych aluzjach do związku Chopina i Sand szarga dobre imię kompozytora. On sam jednak ten fakt przemilczał i chwalił walory literackie powieści.


8.04.2014 r., godz. 18.00, Sala Koncertowa Muzeum Fryderyka Chopina

I Q CHOPIN to pełne pasji spotkania z literaturą, historią, teatrem i muzyką, które łączy jedna postać i fenomen: osoba i twórczość Fryderyka Chopina. Interesujące ujęcie, muzyka w połączeniu ze słowem i obrazem, pasjonujące dyskusje, fakty, mity i ciekawostki, a nawet historyczne śledztwa – to wszystko będzie można przeżyć i usłyszeć podczas spotkań z tego cyklu,  w każdy wtorek miesiąca, zawsze o godzinie 18.00.

wstęp wolny po dokonaniu rezerwacji pod adresem mailowym: edukacja@chopin.museum oraz pod numerem: 22 441 62 51

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic