Kerala J. Snyder - "DIETERICH BUXTEHUDE. Życie, twórczość, praktyka wykonawcza"

Dieterich Buxtehude, zmarły w 1707 roku, był jednym z ważniejszych organistów i kompozytorów doby baroku. Jego lubeckie Abendmusiken należą do pierwszych organizowanych koncertów, jakie znamy współcześnie. Młody Jan Sebastian Bach wędrował pieszo z Arnstadt do Lubeki i spędził tam kilka miesięcy 1705 roku, by uczyć się od Buxtehudego.

Obszerna monografia autorstwa amerykańskiej muzykolog Kerali J. Snyder, zrewidowana i zaktualizowana, ukazuje się po raz pierwszy w języku polskim. Znalazły się w niej nowe informacje dotyczące organów, na których grał Buxtehude, jak też wyniki badań nad zaginionymi wcześniej, lecz odnalezionymi archiwaliami, a także nowo odkrytymi rękopisami. Bogata bibliografia obejmuje najnowszą literaturę przedmiotu.

Książka dzieli się na trzy części: pierwsza zajmuje się życiem Buxtehudego, jego młodością w Danii i życiem w Lubece; druga – prezentuje jego dzieła muzyczne: wokalno-instrumetalne, na instrumenty klawiszowe oraz sonaty na instrumenty smyczkowe. Część trzecia poświęcona jest źródłom, możliwym datom powstania poszczególnych utworów oraz praktyce wykonawczej.

Kerala J. Snyder - emerytowana profesor muzykologii w Eastman School of Music na Uniwersytecie Rochester w stanie Nowy Jork w Stanach Zjednoczonych.


Kerala J. Snyder
DIETERICH BUXTEHUDE
Życie, twórczość, praktyka wykonawcza
Kraków 2009
+ płyta CD


Utwory na płycie i wykonawcy:

Was mich auf dieser Welt betrübt (BuxWV 105)
O dulcis Jesu (BuxWV 83)
Herzlich lieb hab ich dich, o Herr (BuxWV 41), versus 3
Canzona G-dur (BuxWV 170)
Praeludium D-dur (BuxWV 139)
Nun bitten wir den heiligen Geist (BuxWV 209)
Nun bitten wir den heiligen Geist (BuxWV 208)
Te Deum (BuxWV 218)
Suita C-dur (BuxWV 226)
Sonata g-moll, op. 2 nr 3 (BuxWV 261)

Emma Kirkby, John Holloway, Manfredo Kraemer, Jaap ter Linden, Lars Ulrik Mortensen, Hans Davidsson, Göteborg Baroque Arts Ensemble, Magnus Kjellson

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic