Na zgłoszenia uczestników czekamy do 14 sierpnia. Wystarczy przesłać e-mail na adres programowy@biurofestiwalowe.pl (w tytule wpisując: WARSZTATY) i dołączyć do niego krótkie CV. UWAGA: liczba miejsc jest ograniczona (maksymanie 30 osób). Warsztaty będą prowadzone w języku angielskim.
- Przez ostatnie lata budowaliśmy siatkę kontaktów w Hollywood i docieraliśmy do najważniejszych i najbardziej rozchwytywanych specjalistów branży. Wszystko po to, by w tym roku zainaugurować profesjonalne warsztaty i klasy mistrzowskie dla młodych kompozytorów z kraju i z zagranicy. Wraz z nimi chcemy pokazać jak w sposób profesjonalny tworzyć muzykę filmową – podkreśla Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Wśród prowadzących zajęcia znajdą się również goście tegorocznej edycji FMF, m.in.: kompozytorzy - Trevor Morris, Don Davis, Alberto Iglesias, Robert Elhai – współpracujący na stałe z Elliotem Goldenthalem oraz Brianem Tylerem, a także Michael Todd - dyrektor ds. muzyki filmowej i telewizyjnej The American Society of Composers, Authors and Publishers oraz pokaźne grono polskich ekspertów związanych m.in. z Alvernia Studios, Akademią Muzyczną w Krakowie czy Wydziałem IntermediówAkademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Warsztaty potrwają cztery dni (od 25 do 28 września) i odbędą się w Alvernia Studios – jednej z największych i najnowocześniejszych wytwórni filmowych w Europie. Dzięki temu młodzi twórcy będą mieli okazję pracować na sprzęcie i oprogramowaniu najwyższej światowej klasy, pod kierunkiem inżynierów dźwięku, specjalistów od postprodukcji muzycznej, kierowników sesji nagraniowych, aranżerów i uznanych kompozytorów. Dowiedzą się jak tworzy się muzykę filmową w Hollywood.
- FMF miał od początku ambicję budowania wieloaspektowej międzynarodowej współpracy. Łączył uznanych kompozytorów z szeroką publicznością, wielkie światowe studia filmowe zainteresowane rozwojem nowego typu rozrywki, znakomitych wykonawców i ekspertów produkcji muzycznej. Czas skorzystać z osiągniętej pozycji i zaufania i zrobić krok dalej w kierunku profesjonalnej edukacji młodych kompozytorów – podkreśla Robert Piaskowski, dyrektor programowy FMF.
Kształcenie w zakresie komponowania muzyki na użytek nowych mediów to temat nieobecny w programach większości uczelni artystycznych. Prywatne firmy i studia organizują co prawda odpłatne szkolenia tematyczne, ale choć cieszą się one popularnością nie dają od razu szansy na międzynarodową karierę i kontakty. - Z dumą możemy powiedzieć, że nasze warsztaty to pierwszy tak kompletny kurs w naszym kraju – podkreśla Robert Piaskowski.
Warsztaty i klasy mistrzowskie FMF to zalążek Forum Audiowizualnego - studiów podyplomowych, które FMF chce uruchomić wkrótce we współpracy z Alvernia Studios, Akademią Muzyczną w Krakowie, Katedrą Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Europejską Akademię Gier przy Uniwersytecie Jagiellońskim, Krakowską Komisją Filmową, a także University of Southern California (Motion Pictures and Television (SMPTV) i The American Society of Composers, Authors and Publishers.
Pełny program warsztatów i nazwiska wszystkich wykładowców ogłosimy już wkrótce na stronie internetowej: www.fmf.fm w zakładce WARSZTATY.
A już za tydzień (11 czerwca) zdradzimy szczegóły międzynarodowego konkursu dla kompozytorów, w którym prace młodych twórców będą oceniać najwybitniejsze postaci filmowego świata.
Przypominamy, że tegoroczna edycja FMF-Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie rozpocznie się 26 września i potrwa cztery dni - do 29 września. Festiwal zainauguruje koncert muzyki Alberto Iglesiasa - laureata najważniejszych nagród filmowych, kompozytora współpracującego od 18 lat z Pedro Almodóvarem. Dzień później publiczność czekają dwa niezwykłe muzyczne wydarzenia: najpierw (o godz. 19.00) w Kościele św. Katarzyny zabrzmi muzyka do filmów jednego z najwybitniejszych niemieckich scenarzystów i reżyserów Wernera Herzoga, a o godz. 22.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki – usłyszymy koncert islandzkiego producenta, kompozytora, muzyka i twórcy słynnej islandzkiej wytwórni Bedroom Community - Valgeira Sigurðssona. Natomiast w sobotę (28 września) zapraszamy do hali ocynowni ArcelorMittal Poland na Wielką Galę Muzyki Filmowej. 10 kompozytorów na 10-lecie RMF Classic, podczas której zabrzmią utwory dziesięciu kompozytorów stworzone do najlepszych filmów, wielkich telewizyjnych produkcji oraz polskich i amerykańskich seriali. Sami twórcy zasiądą na widowni jako goście specjalni. A w finale - koncertowe wykonanie amerykańsko-australijskiej superprodukcji Matrix. Gościem honorowym wydarzenia i równocześnie dyrygentem będzie dwukrotny zdobywca nagrody Emmy, amerykański kompozytor muzyki filmowej, dyrygent i aranżer, autor muzyki do kultowej trylogii Matrix - Don Davis (Kiedy mężczyzna kocha kobietę, Za linią wroga, Ballistic, Dom na Przeklętym Wzgórzu, Park Jurajski III).
Bilety na festiwalowe koncerty można kupić w portalu eventim.pl oraz trzech punktach sieci informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11).
Więcej o festiwalu: www.fmf.fm