Jury pod przewodnictwem Richarda Bellisa – kompozytora, edukatora, laureata nagrody Emmy oraz członka zarządu Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wykonawców (ASCAP) zdecydowało również, że drugie miejsce w tegorocznym konkursie zdobył Piotr Szuber, trzecie zaś uzyskał Jeffrey van Rossum. Sukces laureatów jest tym bardziej znaczący, że konkurowali w doborowym gronie twórców z kilkunastu krajów, takich jak: Austria, Chiny, Francja, Holandia, Kanada, Kolumbia, Niemcy, Polska, Serbia, Szwajcaria, Ukraina, USA, Węgry, Wielka Brytania i Włochy.
W składzie oceniającym konkursowe prace znaleźli się również: Rebecca Morellato (Wiceprzewodnicząca ds. Muzyki Filmowej w wytwórni filmowej 20th Century Fox), Magdalena Wojewoda-Mleczko (Dyrektor Muzyczny Radia RMF Classic, współorganizatora Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie), Mateusz Bień (kompozytor, realizator dźwięku, autor oprogramowania, Akademia Muzyczna w Krakowie), Dan Goldwasser (producent ścieżek dźwiękowych i dziennikarz, założyciel ScoringSessions.com), Antoni Komasa-Łazarkiewicz (kompozytor, autor oryginalnej ścieżki dźwiękowej do filmu Pokot), Krzysztof Zanussi (reżyser filmowy, teatralny i operowy) oraz Robert Piaskowski (Dyrektor Artystyczny Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie).
Prace zostały ocenione pod kątem technicznym (przestrzeganie skali instrumentów i właściwych kluczy, wskazanie obsady i liczby wykonawców, sposób zapisu znaków przy nutach, grupowanie rytmu, obecność znaków dynamicznych i artykulacyjnych itp.) oraz artystycznym (m.in. oryginalność języka muzycznego, ciekawa interpretacja fabuły, trafne dopasowanie muzyki do obrazu). Laureaci konkursu wezmą udział w zamkniętych warsztatach w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz w otwartych panelach Forum Audiowizualnego FMF.
Głównym celem konkursu FMF Young Talent Award jest wyłonienie uzdolnionych kompozytorów młodego pokolenia i zaprezentowanie ich dokonań szerokiej publiczności, a także przedstawicielom światowej branży filmowej. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się: Matthijs Kieboom (2013), Jan Sanejko (2014), Antonio Di Iorio (2015), Joep Sporck (2016), Paweł Górniak (2017) i Marco Valerio Antonini (2018).
Tekst: Michael Łyczek
Hubert Walkowski
Hubert Walkowski urodził się w 1995 roku w Nowej Soli. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął od nauki gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Grażyny Bacewicz w Nowej Soli. W 2018 roku ukończył trzyletnie studia licencjackie na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od 2017 roku tworzy własne kompozycje i aranżacje. Pragnąc poszerzać swoją wiedzę, zdecydował się na rozpoczęcie studiów kompozytorskich. Obecnie jest studentem I roku kompozycji na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Swoje umiejętności w tym zakresie kształtuje pod opieką dra hab. Marcina Bortnowskiego. Jak sam mówi, jego inspiracją do tworzenia jest wnętrze człowieka – pełne kontrastowych emocji: „dążę do jak najdokładniejszego odzwierciedlenia emocji w muzyce, którą chcę się dzielić i którą – w co głęboko wierzę – trzeba się dzielić”.
Piotr Szubert
Skrzypek, kompozytor pochodzenia romskiego. Studiował na Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku (Wydział Instrumentalny w klasie prof. Krystyny Jureckiej). Utytułowany laureat konkursów ogólnopolskich (skrzypce solo), laureat konkursów międzynarodowych orkiestr symfonicznych, zdobywca wyróżnień w konkursach muzyki kameralnej, uczestnik międzynarodowych kursów mistrzowskich. Jako skrzypek koncertował m.in. w Polsce, Niemczech, Czechach, Francji oraz Hiszpanii. W swojej karierze współpracował z takimi osobowościami świata muzyki, jak: Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Krzesimir Dębski, Krystyna Jurecka, Konstanty Andrzej Kulka, Jadwiga Kaliszewska, Mikołaj Stroiński czy Andrzej Kacprzak. Uczestnik FMF Young Talent Award 2018. Autor ponad 40 zróżnicowanych gatunkowo kompozycji – muzyki orkiestrowej, kameralnej, elektronicznej, etnicznej i wokalnej.
Jeffrey van Rossum
W 2010 roku Jeffrey van Rossum ukończył studia magisterskie w Holandii. Od tego czasu komponuje muzykę do filmów fabularnych i dokumentalnych, seriali telewizyjnych, reklam, animacji, gier i bibliotek muzycznych. Chce maksymalnie wspomagać filmową historię swoją muzyką, wyrażając nią także te podświadome emocje, które trudno zobaczyć bezpośrednio na ekranie. W 2016 roku Jeffrey wygrał Transatlantyk Film Music Competition – prestiżowy konkurs łódzkiego festiwalu Transatlantyk. Od 2018 roku Jeffrey komponuje muzykę na potrzeby holenderskiego serialu Soof. W tym roku pracuje również nad swoim pierwszym filmem pełnometrażowym. Jeffrey był już finalistą konkursu FMF Young Talent Award – w 2015 roku.