Wernisaż wystawy na finał I etapu konkursu "Wizja wypoczynku - skandynawski funkcjonalizm". Dobroteka w Dobrodzieniu

 

 


 

One World Trade Center, ponad 100 piętrowy drapacz chmur na Manhattanie spełnia swoją funkcję biurową już od kilku miesięcy. Od 3 tygodni, czynne jest też obserwatorium dla turystów chcących popatrzeć na Nowy Jork z wysoka. Przed atakami z 11 września na Manhattanie górowały dwie bliźniacze wieże. Teraz jest tylko jedna, ale do 2020 roku ma powstać kolejna, równie wysoka co One World Trade Center.

 

 


 

Projekt mini-kontrabas. Wraz z Grzegorzem Frankowskim jego uczniowie – Antek Trześniewski i Zosia Frankowska

 

 


 

Tor wyścigowy w Monza pod Mediolanem. Fot. Tomasz Jagodziński

 

 


 

Mediolańska „fabryka snów” każdego miłośnika luksusowych, i dodatkowo jeszcze „podrasowanych”, automobili. O wytwórni ZAGATO opowiada Tomasz Jagodziński z DESIGN ALIVE 

 

 


 

Czy filmowa fikcja może stać się rzeczywistością? Np. w architekturze? Może! Statek kosmiczny USS Enterprise z popularnego amerykańskiego filmu Star Trek posłużył jako wzór do zbudowania siedziby firmy zajmującej się tworzeniem gier internetowych Net Dragon Websoft. Siedziba firmy znajduje się w Chinach.

 

 


 

Forum Designu - w budynku byłego hotelu Forum w Krakowie. Zdjęcia: Dina de Białynia Woycikiewicz

 

 


 

YOLA czyli street artist Jola Kudela i jej "wlepy"

 

San Francisco

 

 

Wlepy w Melbourne - komentarz do odrzuconej w Australii ustawy o same-sex marriage 

 

 

warszawska Praga

 

 

Buenos Aires

 

 


 

Nowe Muzeum Historii i Kultury Afro-Amerykańskiej w Waszyngtonie - otwarcie w 2016 roku.

 

 


 

 

Wspomnienie o Januszu Kaniewskim

 

Janusz Kaniewski, projektant samochodów, architektury, współpracownik Ferrari, uczeń mistrza Pininfariny, zmarł 9 maja, miał 41 lat. 

 

Przypominamy Bliskie Spotkania z Januszem Kaniewskim. Projektant był gościem Dariusza Stańczuka 12 stycznia 2014 roku.

 

http://www.designalive.pl/janusz-kaniewski-nie-zyje/

 

Janusz Kaniewski (ur. 30 marca 1974 w Warszawie, zm. 9 maja 2015) − projektant, twórca studia projektowego Janusz Kaniewski Design. W 2000 r. ukończył wydział projektowania środków transportu w Istituto Europeo di Design w Turynie. W latach 1999-2001 pracował w studiu Pininfarina w Cambiano, z którym współpracuje do dziś. Od 2003, niezależnie od Pininfariny projektuje dla Ferrari. Współprojektował samochody Ferrari California, Ferrari 458 Italia, Lancia Delta, Alfa Romeo Mi.To, Alfa Romeo Giulietta, Citroen C4 Picasso, Suzuki Kizashi oraz wnętrze niedostępnego jeszcze na rynku następcy Ferrari 458 Italia. Jest współautorem aktualnego logo koncernu Fiat, opakowań papierosów Marlboro, autorem gamy butów narciarskich Lange, w tym modelu, w którym Hermann Maier zdobył w 2001 r. Puchar Świata. W Polsce zaprojektował Stację Benzynową Roku 2012: Orlen, Grunwaldzka 76 w Gdańsku, szklankę piwa Żywiec, fotele kolejowe do wielu linii europejskich, trzy pojazdy ekspozycyjne producenta ceramiki Koło, ciężarówkę z sześćdziesięciometrowym apartamentem i garażem na trzy Ferrari dla klienta indywidualnego, kampera dla Adama Małysza, instrument muzyczny DDrome, logo głównego sponsora Łódź Design – Ceramiki Paradyż, plakat festiwalu Camerimage 2013. Doradca Prezydenta Gdyni. Kurator i współorganizator festiwalu Gdynia Design Days 2012 (rekord frekwencji – ponad dziewięćdziesiąt tysięcy odwiedzających). Pierwszy nie-architekt członek Stowarzyszenia Architektów RP, członek Rady Programowej magazynu SARP – ARCH. W 2013 opublikował, nakładem wydawnictwa Bosz, książkę "Janusz Kaniewski: Design". Juror konkursu architektonicznego na toaletę publiczną Koło oraz konkursu Arena Design Międzynarodowych Targów Poznańskich. Projektuje sieć stacji benzynowych Pit Stop na Ukrainie; współpracuje z samorządem m.st. Warszawy. W 2014 r. projektant obchodził 25-ciolecie pracy twórczej. 2011 drugie miejsce w rankingu najbardziej innowacyjnych przedsiębiorców w Polsce (Forbes); 2011 w pięćdziesiątce najbardziej kreatywnych ludzi w Polsce (Brief); 2008 Nagroda za całokształt działalności (Machina Design); 2003 Wyróżnienie Burmistrza miasta Osaka (Japonia); 2001 Wyróżnienie Motor Trend (USA); 1999 Grand Prix, Come ti Vorrei/Quattroruote (Włochy); 1993 Award of Excellence, CorelDraw Design Contest (Kanada). źródło: wikipedia.org

 


 

Gmach Szczecińskiej Filharmonii laureatem architektonicznego Oskara – zwycięzcą 14. edycji nagrody im. Miesa van der Rohe!

http://www.designalive.pl/szczecinska-filharmonia/

 


 

Kultowy Citroen SM  - w opowieściach Tomasza Jagodzińskiego z DESIGNALIVE

 

 


 

‘1920 plus’ – z kolekcji prac artysty malarza i grafika Jakuba Różalskiego

 

 


 

Projektowanie tego, co na głowach :) Jaga Hupało BORN TO CREATE

 

 


 

Marta Mulawa - o najnowszych trendach łazienkowych, pokazanych na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem
ISH to największa międzynarodowa impreza w branży wystroju i wyposażenia łazienek, instalacji grzewczych i wodno-sanitarnych, chłodnictwa i klimatyzacji oraz energii odnawialnej. W tym roku w wydarzeniu, które odbywa się co dwa lata, wzięło udział ponad 2400 wystawców z 56 krajów. Targi odwiedziło blisko 200 000 osób.

 

 

 

 


 

Międzynarodowe Targi Meblowe Mediolan 2015 – wnętrza jednego ze słynnych włoskich salonów Visionnaire

 

 


 

W angielskim Goodwood - nowa fabryka Rolls Royce’a

 

 


 

W Mediolanie ‘Salone’ - Międzynarodowe Targi Meblowe, w tym roku od 14 do 19 kwietnia 

 

 


 

PROP - krzesło Nikodema Szpunara - w ramach polskiej kolekcji Paged, w Mediolanie na targach ‘Salone’

http://www.nikodemszpunar.com/news

 


 

W terenie

Jan Godlewski i jego inspirowane Podlasiem – Patyczaki:

http://www.jangodlewski.com/?d=stick-insects&lng=pl

 


 

Doroczne święto dizajnu, Milan Design Week, w tym roku od 14 do 19 kwietnia. Swój przewodnik po stolicy Lombardii poleca redakcja DESIGN ALIVE:

http://www.designalive.pl/w-miasto-nasz-przewodnik-po-mediolanie/

 


 

Do 2020 roku panorama nowojorskiego Manhattanu zmieni się i to znacznie. Już teraz wybudowany niedaleko Central Parku luksusowy apartamentowiec One 57, liczący sobie ponad 300 metrów wysokości budynek zmienił oblicze Manhattanu. W ciągu 5-ciu lat powstaną kolejne, nietuzinkowe wieżowce.

 

 


 

Anna Protas - instruktorka tańca i projektantka. „Dłonioduszodzieła” Ani to między innymi suknie robione na szydełku

http://annaprotas.pl/

 


 

Hilla Shamia i jej meble z kolekcji ‘Wood casting’

http://www.hillashamia.com/

 


 

To ma być coś na kształt High Line, słynnej trasy spacerowej na nowojorskim Manhattanie. W stolicy USA, w Waszyngtonie powstanie teren rekreacyjny wielkości trzech boisk piłkarskich, który zostanie stworzony na nowym moście łączącym Capitol Hill czyli wzgórze, na którym znajduje się Kapitol - siedziba amerykańskiego kongresu z dzielnicą Anacostia. Planowane otwarcie - 2018 rok.

 

 


 

Technologiczny gigant, amerykańska firma Google planuje rozbudowę swojej siedziby w Dolinie Krzemowej. Obecny, liczący sobie 15 lat kampus firmy mieści się w Mountain View w Kalifornii i na jego terenie pracuje ponad 50 tysięcy osób.

 

 


 

Ewa Sendecka o propozycji dla okularników - giętkie Spine Optics z Italii

 

http://www.spineoptics.com/tech/

 


 

Modne "postarzanie" mebli w krakowskiej pracowni Moniki Gawineckiej PatyNowy 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

ZŁY - samochód projektu Janusza Kaniewskiego

 

 


 

Ewa Sendecka o Tiny Cloud. Ten "lampo-chmuro-głośnik" powstał w Richard Clarkson Studio:

 

 

Tiny Cloud from Richard Clarkson on Vimeo.

 

 


Urodziny Zamku Cieszyn 27.02 - 01.03. Polecamy!

Zobaczmy, jak świętowano poprzednie urodziny:


ZZA OCEANU
 
Annie Leibovitz fotografuje zazwyczaj ludzi o znanych twarzach, od prezydenta Obamy począwszy na Kim Kardashian skończywszy. Tym razem słynna fotografka zrobiła portret ludziom, których nazwiska nie są tak znane jak nazwiska celebrytów. To dziesięcioro naukowców, którzy zajmują się opracowywaniem szczepionek ratujących życie. Zdjęcie jest częścią kampanii pod hasłem The Art of Saving Life czyli Sztuka Ratowania Życia mającej uświadamiać jak ważne są szczepienia.


W TERENIE

Ważny dla nas temat - wprowadzanie zieleni do przestrzeni miejskich. Tak sprawdzają się tzw. gabiony.


Energia słoneczna w przestrzeni miejskiej - soltracki...

 

 


Naukowcy z Uniwersytetu w Portland w Stanach Zjednoczonych od lat pracowali nad stworzeniem filiżanki, która pozwoliłaby astronautom na wypicie ulubionego napoju. Wreszcie jest! Filiżanka, z której można korzystać w warunkach niskiej grawitacji...


Ewa Sendecka

CATABLE - "koci" stół projektu Hao Ruan


Otoprojekt i grzejnik FLEXI 


FOTO: www.designalive.pl

Amerykański fotograf Autumn de Wilde i projekt "Warstwy i refleksy" ("Lighting layers  reflections"). W wysuszonych górach Kalifornii zbudował z luster i pleksi domy, które podczas wschodu słońca działają jak kalejdoskopy, załamując promienie światła.


Holendrzy Piet Hein eek i Floris Wubben i ich niezwykłe misy 'Hammered Bowls'


27 stycznia to dzień urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Do muzycznego geniusza podejdziemy od strony kilku związanych z nim przedmiotów – spojrzymy na dom Mozartów i miejsce urodzin Wolfiego, na czynniki pierwsze rozbierzemy słodką Mozartkugeln, usłyszymy fortepian, na którym grywał…    

fot.Paweł Pawlik



http://www.anteklight.com/

ANTEKLIGHT - lampa autorstwa Ewy Sendeckiej (Otoprojekt)


"Mobilne" rośliny... projektuje studio BAG Disseny


https://www.facebook.com/metaforma.cafe

Metaforma Cafe - kawiarnia, galeria i nie tylko...


Oto kolor roku 2015 - marsala - tako rzecze instytut Pantona...


Międzynarodowy Port Lotniczy w Baku w Azerbejdżanie - projekt biura Autoban ze Stambułu


Kolekcja mody Rafa Simonsa na Espirit Dior Pre-Fall Show 2015. Pokazowi towarzyszyła muzyka Natalii Zamilskiej


Betonowy brutalizm w architekturze kontra "zazielenianie" tego, co zastaliśmy w naszych miastach... Dialogują: architekt Adam Paniak i projektant ogrodów Łukasz Kilarski


CANADIANO - niezwykła kawiarka. Projektant: Ezra


Maria Jeglińska o nowej kolekcji mebli "Mała czarna"



Zdjęcie: ©Turczynska dla Culture.pl


Dworzec w Amsterdamie - już gotowy na celebracje roku 2015 - Roku Światła! Projekt "Rainbow Station" wymyśliło studio Roosegarde


Na Times Square w Nowym Jorku odnowiona świetlista kula „New Year’s Eve Ball”


Japończycy z Nendo realizują zamówienie koncernu Walta Disneya - naczynia z motywem Kubusia Puchatka


UrbanCONE - latający i odświeżający powietrze projekt Michała Pośpiecha, absolwenta Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej ASP


Dokonania roku grupy projektowej Malafor - związane z festiwalem Gdynia Design Days 2014 projekty dla seniorów - Plaża 60+ i Mobilna Szklarnia Miejska


W terenie

Auto klasyk i dinozaur zarazem, urodziwy i mocny reprezentant nieistniejącej marki, brytyjski Jensen Interceptor rocznik 1966, w opowieści Tomasza Jagodzińskiego

FOTO: Mariusz Gruszka i Tomasz Jagodziński


"Forma to diagram sił" - pod tym hasłem jubileusz 25 lat oryginalnego projektowania Sitag. Fotele SITAG od 2009 roku trzykrotnie otrzymały najważniejszą światową nagrodę w dziedzinie wzornictwa produktów - Red Dot Design Award.

FOTO (informacja prasowa Sitag): fotel WOODI otrzymał Red Dot Design Award w 2012 roku, fotel EGO - w 2010


Studio Kosmos projekt, czyli duet Ewa Bochen / Maciej Jelski, i prezentacja najnowszej kolekcji mebli i wyposażenia wnętrz ‘Transition’.

https://www.facebook.com/pages/Kosmos-Project/344086200738


Włączenie lampek przez prezydenta USA na choince znajdującej się przed Białym Domem w Waszyngtonie, to ponad 90-letnia tradycja. W tym roku było podobnie - Barack Obama, któremu towarzyszyły żona, córki i teściowa, uruchomił światełka. Narodowa choinka w pobliżu rezydencji prezydenta USA zawsze była pełna ozdób robionych przez dzieci. W tym roku tradycyjne ozdoby wyparły bowiem nowoczesne technologie.


W TERENIE
Warszawski Nowy Teatr w przyszłym roku stanie się Międzynarodowym Centrum Kultury Nowy Teatr. Już ruszył proces modernizacji zabytkowej hali warsztatowej, części budynku administracyjnego oraz otoczenia zabytku przy ul. Madalińskiego 10/16.


W TERENIE
Złoty medal na gali Designer Product Awards 2014 w kategorii "Innowacja w technologii", Innovation In Technology Gold Award- UK Londyn. Wanna wykonana z akrylu, wyposażona w sterowniki temperatury i oświetlenia (system chromoterapii).

fotografie: Marcin Micuda


ZZA OCEANU

Na Times Square w Nowym Jorku zainstalowano billboard gigant - to największy wyświetlacz reklamowy na świecie...


W TERENIE

Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko" otworzyła nowy ośrodek. To "Spotkajmy się" w nadmorskim Lubiatowie - za projekt odpowiedzialne jest krakowskie biuro architektoniczne "Limba".

http://www.mimowszystko.org/pl/aktualnosci/biezace/3405,Marzenia-w-Lubiatowie-spelnily-sie.html


26 listopada 1955 roku - po piętnastoletniej przerwie - na krakowski Rynek Główny wrócił pomnik Adama Mickiewicza. Pomnik projektu Teodora Rygiera premierowo stanął na Rynku w roku 1898 – w 100. rocznicę urodzin wieszcza.

                                                                         fot.PAP/Jerzy Ochoński


Billund, Dania. Nowe centrum doświadczalne klocków LEGO


Berlin, galeria NO WÓDKA. Galeria promująca polskich projektantów -  bez niedobrych dla naszego kraju skojarzeń... 


HOCKOklocki - tekturowe klocki konstrukcyjne do zabawy w domu i plenerze.
Zaprojektowane tak, by nie narzucać gotowych rozwiązań i nie zagłuszać dziecięcej kreatywności nadmiarem bodźców... O tych klockach hocko-rodzina Magdalena Guzik-Drab i Wojciech Drab z 4-letnim synem Antosiem.

www.hocko.pl


ZZA OCEANU

Ten budynek powstał niedaleko Concordii w amerykańskim stanie Kansas.

Do dyspozycji mieszkańców są: basen, kino, siłownia czy ogród, ale to nie te atrakcje sprawiają, że lokatorzy zdecydowali się zapłacić za apartamenty od półtora do 3 milionów dolarów. To, co jest największym atutem tego apartamentowca to fakt, że znajduje się on pod ziemią i można w nim przeżyć nawet atak nuklearny.

 


Marcin Mońka z DESIGN ALIVE o brazylijskiej trukwie, bynajmniej nie do jedzenia, oraz o mikroglonach z Berlina - odkryciu ostatniego Łódź Design Festivalu


W nocy z niedzieli na poniedziałek, 35-letni Amerykanin, Nik Wallenda przeszedł po linie - bez zabezpieczenia - pomiędzy drapaczami chmur w Chicago.

To były dwa spacery na wysokości prawie 180 metrów, z czego jeden z zasłoniętymi oczami. Drugi spacer odbył się pomiędzy dwoma bardzo charakterystycznymi budynkami Chicago, które nazywają się Marina City.

O drapaczach chmur, które dzięki spacerowi na granicy życia i śmierci stały się jeszcze bardziej słynne - Lidia Krawczuk


Na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich na warszawskim Muranowie mówi autor wystawy stałej Mirosław Nizio.

http://www.nizio.com.pl/pl/muzeum_historii_zydow_polskich_w_warszawie.html


Projekty nagrodzone w konkursie make me! na Łódź Design Festivalu. Domki dla ptaków grupy Mentol Architects i Plantacja Alicji Patanowskiej

foto D.Tschudin


O nowej siedzibie krakowskiej CRICOTEKI - architekci Piotr Nawara i Sławomir Zieliński

fot.Marek Kowalski


ZZA OCEANU

Najwyższy budynek mieszkalny w Nowym Jorku, 432 Park Avenue już stoi. Kilka dni temu na szczycie apartamentowa zawisła wiecha. Zanim jednak wprowadzą się do niego pierwsi lokatorzy minie trochę czasu. Oddanie do użytku budynku, który, jeśli nie liczyć anteny, przewyższa nawet One World Trade Center - nastąpi na wiosnę w 2015 roku.


Batman ma 75 lat. Z tej okazji postać wymyślona i narysowana przez amerykańskiego scenarzystę i twórcę komiksów Boba Kane’a  została uhonorowana przez pocztę Stanów Zjednoczonych okolicznościowym znaczkiem...


W terenie

Wydział Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ul. Smoleńsk 9. Z okazji 50-lecia Wydziału o budynku (pierwsza żelbetowa konstrukcja w Krakowie) opowiada prof. Czesława Frejlich.

fot.Michał Korta

fot. Anna Szwaja


„Zaprojektowane” - książka Czesławy Frejlich i Dominika Lisika - o najbardziej udanych polskich projektach ostatnich lat. W książce m.in. „Ribbon” - "wstążkowe" siedzisko projektu Jana Lutyka.


Forma Fantasma i włoskie meble z budulca z głębin wulkanu Etna...


8. Łódź Design Festiwal od 9 do 19 października. Fabryka Sztuki, zrewitalizowane budynki przy Tymienieckiego 3, czyli serce Łódź Design Festivalu.


Czasy niespokojne więc... zestaw survivalowy z Taiwanu - o tym Marcin Mońka z Designalive


ZZA OCEANU

Trzęsienia ziemi, huragany, pożary lasów, powodzie - katastrofy naturalne mogą wydarzyć się wszędzie, mogą dotknąć każdego i może do nich dojść w każdej chwili. Z powodu katastrof naturalnych giną ludzie a straty materialne liczone są w dziesiątkach milionów dolarów. Czy można im zapobiegać? Nie do końca. Ale można próbować minimalizować skutki niszczycielskich żywiołów. Dlaczego mówimy o tym w Classic Design? Ponieważ zapobieganie rozpoczyna się na etapie projektowania:


Plecionkarstwo, rzemiosło, które wraca do łask


Buchheimer - niezwykła półka na książki


Łukasz Kilarski o pomysłach na dizajnerskie rozwiązania na Farmie Makedońskich pod Warszawą


ZZA OCEANU
Nowojorczycy testują nowy środek miejskiego transportu - gondole na linach


Ewa Sendecka o bondowskich gadżetach - dziś o złotym pistolecie i odrzutowym plecaku agenta 007.

ohmss.w.interia.pl/gadzety

gizmodo.com/5966242/10-james-bond-gadgets-that-actually-existand-one-that-needs-to

http://ewasendecka.blox.pl/html

Ewa Sendecka - www.otoprojekt.eu


Dla urządzających pierwsze, i małe, mieszkanie. Kolekcja Easy - owoc współpracy marki Noti z pracownią Wierszyłłowski i Projektanci

 


Holenderska dizajnerka Lieske Schreuder pogoniła do roboty... ślimaki. Owszem w ślimaczym tempie, ale kładą ślimaki... różnokolorowe podłogi!


"Kablojad"  Klaudii Kasprzak, wspierany przez fundację "Być Razem" zwycięski projekt konkursu "Dobrą rzecz zaprojektuj"


Targi ogrodnicze w Kolonii - ławki w koronie drzew


YEYO i head made - ubrania szyte na miarę. O nich Marcin Mońka z DesignAlive.


ZZA OCEANU

Od zamachów z 11 września 2001 roku nie ma ogólnodostępnych wycieczek po Białym Domu, który jest siedzibą prezydenta USA. Każdy może jednak przyjrzeć się rezydencji odwiedzając centrum dla zwiedzających (visitor center) znajdujące się w Waszyngtonie, w pobliżu Białego Domu. Właśnie otwarto je po trwającej dwa lata modernizacji, która kosztowała 12 milionów dolarów.

 


Kompleks badawczo-szkoleniowy Małopolskiego Centrum Innowacyjnych Technologii i Materiałów przy Instytucie Odlewnictwa w Krakowie.
Projekt: Adam Paniak, studio HCD / www.HCD.com.pl


"Kilar Moś AUKSO", kolekcjonerski box pod patronatem Instytucji Kultury Katowice - Miasta ogrodów. Muzyczny, ale i graficzny cymes...

 


 

Włoski projektant Francesco Faccin i jego Re-Fire Kit czyli współczesny zestaw do rozpalania ognia...


 

"CLASSIC DESIGN na mur beton"

O niezwykłych przedmiotach stworzonych z wykorzystaniem betonu opowiadają: Marta Mulawa i Paweł Grochowski.


Karol Kwasiński o egzotycznym drewnie rodem z Czarnego Lądu. Różne rodzaje drewna z Kongo jako budulec do wyrobu luksusowych mebli. 


Halfbike by KOLELINIA. O halfbike'u opowiada Marcin Mońka z Designalive


ZZA OCEANU

Logo Nowego Jorku, symbol najbardziej rozpoznawalnego miasta USA. Autorem znaku jest Milton Glaser, legendarny amerykański grafik - o nim dziś zza oceanu Lidia Krawczuk.


Przed 7. Festiwalem Muzyki Filmowej odwiedzamy Muzeum Kon-Tiki w Oslo. Na festiwalu zobaczymy oskarowy film o słynnej wyprawie Thora Heyerdahla, dziś przyjrzymy się konstrukcji Kon-Tiki – słynnej tratwy z drewna balsa…


ZOBACZ TAKŻE:

Pływające wyspy - a na nich ogrody, kawiarnie i systemy wytwarzające energię odnawialną.
Pomysł: dr inż. Wojciech Bobek
architekt krajobrazu z Politechniki Krakowskiej & projektant ogrodów Łukasz Kilarski


Tapicerowany telewizor. Projekt: Robert Bronwasser


Biblioteka i czytelnia Instytutu Lotnictwa w Warszawie. Projekt: Adam Paniak
www.HCD.com.pl


Inspiracje, ludzie i design. Rusza druga edycja Tubądzin Design Days

Maciej Zień, Dorota Koziara, Tomasz Rygalik, Robert Konieczny i Jakub Szczęsny to goście Tubądzin Design Days 2014. 13 maja w Poznaniu wystartowała druga edycja tej wyjątkowej i niezwykle inspirującej imprezy skierowanej do architektów.

Cykl wydarzeń, który w tym roku rozpoczęło spotkania w słowackich Koszycach, ma na celu wzajemną wymianę doświadczeń, rozmowy o najnowszych trendach w architekturze i branży wnętrzarskiej. W tym roku Tubądzin Design Days odwiedzi aż 11 polskich miast!

Wyjątkowi goście, inspirujące rozmowy, kreatywny konkurs, dyskusje o najnowszych trendach, swobodna wymiana doświadczeń i spostrzeżeń – tak najkrócej można scharakteryzować Tubądzin Design Days. W tym roku impreza organizowana przez Grupę Tubądzin – jednego z czołowych polskich producentów płytek ceramicznych, lidera innowacji – odwiedzi aż 11 polskich miast. Spotkania odbędą się kolejno w Poznaniu, Krakowie, Gliwicach, Wrocławiu, Białymstoku, Rzeszowie, Sopocie, Toruniu, Olsztynie, Szczecinie i Warszawie.

„Tubądzin Design Days to w świecie architektów coraz bardziej znana marka. Bardzo nas cieszy, że przez rok udało nam się stworzyć tak atrakcyjną i ciekawą imprezę. Druga edycja jest realizacją kolejnego etapu strategii komunikacji oraz spotkań z architektami” – mówi Tomasz Smus, Architekt Marki Tubądzin.

Goście, którzy pojawią się podczas tegorocznej edycji Tubądzin Design Days to Maciej Zień – światowej sławy projektant mody oraz autor kolekcji dla marki Tubądzin, wielokrotnie nagradzana i wyróżniana Dorota Koziara, która zajmuje się projektowaniem architektury, wnętrz publicznych oraz prywatnych, Tomasz Rygalik, znany projektant mebli, twórca Studio Rygalik, Robert Konieczny, jeden z najbardziej znanych polskich architektów oraz Tomasz Wuczyński, ceniony architekt wnętrz. W Poznaniu, 13 maja 2014, wystąpiła Dorota Koziara.

Spotkania mają niezobowiązujący charakter, a na gości czeka wiele niespodzianek, m.in. mapping i kreatywny konkurs. Architekci będą mogli na podstawie kolekcji płytek Pastele marki Tubądzin przygotować swoją propozycję wzoru do pomieszczeń dedykowanych dla… dzieci. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, w tym także zaproszenie na Weneckie Biennale Architektury.

Tubądzin Design Days to niezwykła impreza, która ma szansę stać się jednym z ważniejszych punktów w polskim kalendarzu imprez związanych z designem.


Mając taką tapetę nie potrzebujemy już żadnej innej ozdoby na ścianę, żadnego obrazu. To więc stosunkowo tania sztuka - reklamuje swoje nowe tapety Job Smeets, męska połowa Studia Job…

Czytaj na www.designalive.pl :)

http://www.designalive.pl/sztuka-tania-stosunkowo/


Samodzielna jednostka gastronomiczna, modułowy bar sushi - do montażu i zastosowaniu w obiektach krytych typu galerie.
Projekt: Adam Paniak
www.HCD.com.pl

www.quadriversi.com


ZZA OCEANU

Jedna z największych atrakcji w stolicy USA znów cieszy turystów. Po 3 latach od trzęsienia ziemi, na skutek którego Monument Waszyngtona znacznie został uszkodzony, winda ponownie zabiera gości na szczyt budowli. Remont obelisku trwał kilkanaście miesięcy.


To będzie obiekt jedyny w swoim rodzaju. Na 2016 rok w Nowym Jorku zaplanowano otwarcie basenu, który zostanie zbudowany na… rzece z wykorzystaniem wody z rzeki. Odkryta pływalnia powstanie na East River, a korzystający z basenu będą mieli widok na wieżowce Manhattanu.



Zdjęcia ze strony http://www.pluspool.org/


Grzeją, świecą i nie tylko... Palma i Bambus - wielofunkcyjne grzejniki projektu Marty Mulawy


"Ogród Zwierciadło". Projektanci: Łukasz Kilarski & Marcin Gargas specjalista od roślin w firmie "Gargas Rośliny"


Szkic projektu "Wiszące ogrody" - projekt Łukasza Kilarskiego inspirowany obrazami z filmu "Avatar"


Ewa Sendecka z www.otoprojekt.eu o:

wielofunkcyjnym głośniku „Boom boom”. Projektant: Mathieu Lehanneur

interview with designer mathieu lehanneur on boom boom from designboom on Vimeo.

http://www.designboom.com/technology/boom-boom-wireless-smart-speaker-mathieu-lehanneur-binauric-04-14-2014/


Ewa Sendecka z www.otoprojekt.eu o:

Studio projektowe YOY: „Silhouette” czyli projekcja… obrysu-sylwetki tradycyjnej lampy


http://www.designboom.com/design/yoy-design-studio-light-lamp-shade-silhouette-04-09-2014/


Ewa Sendecka z www.otoprojekt.eu o:

Doiy, I could eat a horse - miarka do makaronu, projektant: Stefan Petur


http://www.empik.com/doiy-miarka-do-makaronu-i-could-eat-a-horse-doiy-design,p1062700745,gadzety-p

Dzięki Doiy z łatwością można odmierzysć porcję makaronu - poszczególne otwory odpowiadają następującym ilościom makaronu: 65 gr - porcja dla dziecka, 100 gr - porcja dla kobiety, 130 gr - porcja dla mężczyzny, 400 gr - „końska” porcja dla 4 osób.


Odwiedzi nas również Łukasz Kilarski – projektant ogrodów, pomysłodawca m.in. „systemu żywych elewacji”- kapsuł z roślinami montowanymi na elewacjach biurowców. Opowie nam o projekcie jaskini zrealizowanym w piwnicy domu pewnego inwestora.

Fotografie: Marcin Micuda
Projekt: Łukasz Kilarski
Wykonawca: Paweł Kilarski


AA czyli DWIE AGNIESZKI. Agnieszka Suchora i Agnieszka Turosieńska - o projektach wnętrz w stylu skandynawskim, gdzie wizytówką duetu "biała deska".


FOTO: Dom ze zrujnowanej stodoły na Mazurach

http://dwieagnieszki.pl/

FOTO: Hanna Długosz


Oklaskiwany w Mediolanie projekt Czecha Maxima Velcovskiego - „Frozen Lamp” - seria unikatowych lamp dla kompanii Lasvit

http://www.designboom.com/design/lasvit-at-milan-design-week-frozen-lamp-by-maxim-velcovsky-04-14-2014/

lasvit at milan design week: frozen lamp by maxim velcovsky from designboom on Vimeo.


DESIGN ZZA OCEANU

Amerykańska Agencja do Spraw Rozwoju Miast szuka rozwiązań, które pozwolą ochronić metropolię nowojorską od klęsk żywiołowych, takich jak na przykład huragan Sandy z 2012 roku. Jedną z propozycji w konkursie “Rebulid by Design” jest budowa sztucznych wysp u wybrzeży New Jersey i Nowego Jorku.



zdjęcia strona: http://www.rebuildbydesign.org/


Nasz przystanek to Mediolan. Stolica mody i designu,  szaleństwa zakupów i niebywałej elegancji. Od dziś do niedzieli  (8-13 kwietnia) trwa tam święto świata designu – słynne targi Salone Internazionale del Mobile. Polecimy gdzie warto zajrzeć i które miejsca trzeba odwiedzić.
Zanim damy się porwać designerskim Włochom, odwiedzimy Zieloną Wyspę, gdzie na pewnym praktycznym przedmiocie oko zawiesił -- dziennikarz DESIGN ALIVE Marcin Mońka.



Odpowiemy na pytanie, co różni wieszak „Gazelle”  od innych przedmiotów tego typu?

Odwiedzi nas również Łukasz Kilarski – projektant ogrodów, pomysłodawca m.in. „systemu żywych elewacji”- kapsuł z roślinami montowanymi na elewacjach biurowców. Opowie nam o projekcie jaskini zrealizowanym w piwnicy domu pewnego inwestora.

Fotografie: Marcin Micuda
Projekt: Łukasz Kilarski
Wykonawca: Paweł Kilarski


W terenie

Ogrody bez roślinności, ogrody kamienne... Kosmiczne inspiracje projektanta Łukasza Kilarskiego


Modny Drobiazg Moniki Drożyńskiej - wypożyczalnia sukienek, którą projektantka uruchomiła w swojej pracowni.
MD to sukienki ze zbiorów vintage pomysłodawczyni, która podkreśla, że "nie jest to pomysł na biznes, a pomysł na kontakty towarzyskie, to także powrót do marzeń z dzieciństwa".
Adres: Kraków, Zabłocie 23a, koło klubu Fabryka.


DESIGN ZZA OCEANU

W Nowym Jorku rozpoczyna się dziś gonitwa za jajkami - i to nie jest primaaprilisowy żart. Co jajka mają wspólnego z designem? Okazuje się, że sporo. Zwłaszcza, gdy stoją za nimi znane i uznane nazwiska. O akcji Faberge Big Egg Hunt - zza oceanu - Lidia Krawczuk. 

posłuchaj


Nowy Jork. Wieżowce w pobliżu Central Parku rzucają… cień na jego część. Nowojorczycy, żyjący na co dzień w otoczeniu wysokich budynków, które ograniczają dostęp do słońca, nie chcą, by cień drapaczy chmur zasłaniał im również światło w parku.


FOTO: Fragment  miasta przed tym jak słynny One57 zaczął zacieniać otoczenie…


Psychologia koloru a logo? Amerykanie przygotowali schemat na podstawie badań psychologicznych, który pomaga wybrać odpowiedni kolor logo dla danej firmy. Na ludzi oddziałują kolory, dlatego np. restauracje McDonalds, Pizza Hut, KFC, Wendy’s używają czerwonego, żeby stymulować głód.
Czarny, biały, srebrny, złoty są najczęściej używane przez marki luksusowe - Prada, Chanel, Michael Kors….


Lidia Krawczuk donosi: to ma być inwestycja za półtora miliarda dolarów. W Nowym Jorku, w dzielnicy Williamsburg nad East River, powstanie luksusowy kompleks mieszkaniowy.


Kluby tylko dla wybranych, prywatne plaże, prywatne lasy, buty robione na zamówienie, luksusowe auta z gadżetami jak Jamesa Bonda - to wszystko już było. Prywatne luksusowe… łazienki i pokoje do odświeżenia? To najnowsza oferta Nowego Jorku, głównie dla przyjezdnych...



FOTO: strona Posh Stow and Go


Sala konferencyjna w Instytucie Odlewnictwa w Krakowie. Projekt: Adam Paniak


Architektura Instytutu Odlewnictwa w Krakowie. Projektant: Adam Paniak


Popularne na Czarnym Lądzie wzory na tkaninach pochodzą z… Niderlandów. Za tym sukcesem od wielu dekad stoją projektanci firmy VLISCO:

http://www.vlisco.com/home/en/page/305/?CNID=62&noshipping=false


PLAYTRON – niezwykłe urządzenie dla fanów gier komputerowych.

Projekt: Adama Paniak

Szczegóły: www.HCD.com.pl


Ewa Sendecka i jej stojak na 6 butelek wina

http://ewasendecka.blox.pl/html

Ewa Sendecka - www.otoprojekt.eu


Ewa Sendecka o „Freakish Clock”. Zwariowany zegar projektu Sabriny Fossi



http://design-milk.com/freakishclock-by-sabrina-fossi/

Nazwaliśmy go jamnikiem na kable. Tak naprawdę to 'Rotating 360', a zaprojektowali go: Cheng - Hsiu i Chyun-Chau


Pierwszy na świecie podziemny ogród w Nowym Jorku



Wizualizacja projektu parku podziemnego autorstwa inżyniera z NASA Jamesa Ramseya oraz architekta Dana Barasch. (Fot. thelowline.org)

http://www.bryla.pl/bryla/1,85298,14516075,Lowline_w_Nowym_Jorku__Pierwszy_na_swiecie_podziemny.html


Projektantka Ewa Sendecka o lampo-poduszce Simona Frambacha:

http://www.purpose.com.pl/kultura/wzornictwo/news-z_lampa_do_poduszki.html

i zaparzaczu do kawy Canadiano:

Canadiano, Ezra the designer. Part 1/4 from Fishtnk on Vimeo.
http://www.purpose.com.pl/kultura/wzornictwo/news-urzadzenie_do_parzenia_kawy.html

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic