Pod hasłem "Miasta Poruszają – Staedte bewegen" na pokładzie pociągu dalekobieżnego Berlin-Warszawa-Express na trasie Berlin-Poznań-Warszawa i z powrotem zostanie zaprezentowany "wielojęzyczny program kulturalny" - informuje na stronie internetowej stowarzyszenie Kulturprojekte Berlin, inicjator i realizator projektu.
Podczas sześciu przejazdów w specjalnie przystosowanym "wagonie kultury" odbędą się spotkania autorskie, koncerty, występy performatywne, warsztaty.
Jak podkreślają organizatorzy tej inicjatywy, "Pociąg do kultury" ma łączyć miasta, ludzi i regiony, tworząc przestrzeń do rozmowy i spotkań. Bilet na pociąg PKP Intercity upoważnia jednocześnie do skorzystania z oferty kulturalnej w ramach danego przejazdu.
Pasażerowie będą mogli na przykład wysłuchać koncertu polskiej wokalistki jazzowej i kompozytorki Oli Błachno, która w ramach projektu "Warschauer Strasse" zaprezentuje utwory inspirowane Berlinem i Warszawą. Warschauer Strasse (ulica Warszawska) to nazwa ulicy oraz stacji metra i kolejki miejskiej w Berlinie w dzielnicy Friedrichshain - goście z Polski lubią się tu fotografować na tle tabliczki z warszawską Syrenką.
Wcześniejsza odsłona projektu, "Pociąg do kultury" kursujący na linii Berlin-Wrocław, odniosła tak duży sukces, że rozszerzono go na trasę Berlin-Poznań-Warszawa. "Początkowo jednorazowo i na krótki czas" - zaznaczyła Petra Neye, rzeczniczka prasowa stowarzyszenia Kulturprojekte Berlin - inicjatora i realizatora projektu. Inicjatywa ta ma "wnieść znaczący wkład w dialog między miastami i rozwój polsko-niemieckiego regionu przygranicznego, a także zapewnić ważny impuls do współpracy kulturalnej między Berlinem, Poznaniem i Warszawą" - podkreśliła Neye, cytowana przez portal gazety "taz".
Jak zauważyła, projekt jest finansowany z różnych źródeł, a uczestniczą w nim Poznań, Warszawa, kraj związkowy Berlin oraz wielu polskich i niemieckich partnerów.
Z Berlina Berenika Lemańczyk
![](/static/frontend/images/pap-logo.gif)