120 lat temu urodził się Artur Rubinstein

Uroczystość nadania imienia Artura Rubinsteina sali koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi, wystawa pamiątek po artyście i koncerty łódzkich filharmoników w Łodzi i Operze Królewskiej w Brukseli - te wydarzenia uświetnią 120. rocznicę urodzin pianisty.

Urodzony 28 stycznia 1887 w Łodzi artysta zaliczany jest do grona najznakomitszych pianistów XX wieku.

Rocznicowe obchody rozpoczną się od uroczystości nadania imienia Rubinsteina sali koncertowej Akademii Muzycznej im. G. K. Bacewiczów w Łodzi, połączonej z odsłonięciem pamiątkowej tablicy - medalionu z wizerunkiem artysty. Tablicę zaprojektowała Dorota Herbik. Według tego samego projektu odlano 175 pamiątkowych medali. Uroczystość uświetni koncert w wykonaniu studentów klas
fortepianu łódzkiej uczelni.

W Filharmonii Łódzkiej im. Rubinsteina zaplanowano koncert, w którym wystąpi znakomity pianista, laureat Konkursu Chopinowskiego Krzysztof Jabłoński. Artysta wykona trzy utwory: II Koncert fortepianowy f-moll Chopina, który należał do
ulubionych utworów w repertuarze Rubinsteina, Koncert a-moll Edwarda Griega oraz "Fantazję polską" Ignacego Jana Paderewskiego.
Pianiście towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego.

Trzy dni po łódzkim koncercie - 29 stycznia - program z niewielkimi zmianami zostanie powtórzony w Operze Królewskiej w Brukseli, gdzie łódzcy filharmonicy wezmą udział w uroczystości poświęconej Arturowi Rubinsteinowi. Brukselski wieczór rozpocznie
się wykonaniem "Mazurka Dąbrowskiego" i projekcją krótkiego filmu o Rubinsteinie, wyprodukowanego specjalnie na tę okazję przez Muzeum Historii Miasta Łodzi oraz łódzki oddział TVP.

Podczas łódzkiego koncertu w foyer Filharmonii otwarta zostanie ekspozycja pamiątek po Rubinsteinie m.in. koncertowy frak pianisty, szpada i cygaro. Na wystawie pokazane zostaną także zdjęcia pianisty, archiwalne wycinki prasowe i stare plakaty.
Wystawa będzie czynna przez trzy miesiące.

120-lecie urodzin pianisty zbiega się z tą samą rocznicą otwarcia Domu Koncertowego Ignacego Vogla, który później stał się siedzibą łódzkich filharmoników.

Artur Rubinstein - uważany za jednego z najwybitniejszych pianistów wszechczasów - urodził się 28 stycznia 1887 roku, zaledwie dzień po otwarciu sali Vogla, jako siódme dziecko w żydowskiej rodzinie drobnego przedsiębiorcy. Rubinsteinowie zajmowali wówczas dom przy u. Południowej 28 (obecnie Rewolucji 1905 r.). W Łodzi artysta pobierał pierwsze lekcje muzyki i występował na dobroczynnych koncertach jako cudowne dziecko.

Koncertował w najważniejszych ośrodkach muzycznych całego świata. Propagował muzykę polską, zwłaszcza Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego, z którym się przyjaźnił. Zmarł 20 grudnia 1982 roku w Genewie.

W Muzeum Historii Miasta Łodzi znajduje się Galeria Muzyki im. Artura Rubinsteina - jedyne miejsce na świecie, które dysponuje kolekcją pamiątek po artyście. Znajdują się w niej m.in. fotografie i listy do przyjaciół: Juliana i Ireny Tuwimów, Jarosława Iwaszkiewicza, Karola Szymanowskiego. W muzeum obejrzeć też można odlew dłoni Artura Rubinsteina wykonany za życia pianisty, pamiętniki "Moje młode lata" i "Moje długie życie" - bestsellery przetłumaczone na kilka języków, a także liczne medale
i dyplomy. Na głównej ulicy miasta - Piotrkowskiej - znajduje się także pomnik artysty.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic