Ekspozycja "Chopin w Krakowie i osobiste po nim pamiątki" zostanie uroczyście otwarta 28 lutego. Widzowie będą ją mogli oglądać od 1 marca do połowy kwietnia.
19-letni Chopin zatrzymał się w Krakowie wraz z warszawskimi przyjaciółmi 23 lipca 1829 r., w drodze do Wiednia. W Małopolsce zostali tydzień. Zatrzymali się w Podgórzu (dziś to część Krakowa) w Zajeździe "Pod Czarnym Orłem". Chopin wraz z przyjaciółmi zwiedził Bibliotekę Jagiellońską znajdującą się wówczas w Collegium Maius, Kopalnię Soli w Wieliczce (potwierdzają to podpisy kompozytora w księgach gości) oraz Ojców, Pieskową Skałę, Grotę Łokietka i Jaskinię Ciemną.
Wystawa ma przypomnieć pobyt kompozytora w Krakowie i okolicach. "Pogodę mieli wówczas piękną, bezwietrzną, z temperaturą ok. 23 stopni" - mówiła w środę kurator wystawy Lucyna Bełtowska z Muzeum UJ. "Zwiedzający wejdą w atmosferę XIX wieku. Po wystawie poprowadzi sam Fryderyk Chopin, a mianowicie fragmenty jego listów" - dodała.
W Muzeum UJ będzie można zobaczyć wypożyczone z Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie rękopisy pięciu utworów Chopina. Oryginały będą eksponowane tylko przez osiem dni, potem zastąpią je kopie. Wystawione zostaną także listy kompozytora do przyjaciół, jego maski pośmiertne oraz odlewy dłoni artysty.
"Kraków łączy się z Chopinem ma dwa sposoby: poprzez jego pobyt, ale także przez osobę księżnej Marceliny z Radziwiłłów Czartoryskiej, którą była jedną z jego najlepszych uczennic. Po powrocie z zagranicy zamieszkała w Wilii Decjusza. Z racji pozycji towarzyskiej nie koncertowała publicznie, ale w salonach. I uczyła, jak grać Chopina" - powiedziała Bełtowska.
Na wystawie prezentowany będzie list Marceliny Czartoryskiej i kopia jej portretu. Będzie też haft George Sand dla Chopina - herbaciane różyczki na niebieskim tle, które miały być ozdobą obicia krzesła. Motyw ten jest elementem dekoracyjnym wystawy, który został powtórzony w gablotach i na ścianach.
Zwiedzający zobaczą należące do młodego Chopina ozdobne, tekturowe pudełko na cukierki, wykaz szkolnych kolegów z liceum. Jedna z sal - przypominająca o wizycie kompozytora w Wieliczce - została zaaranżowana tak, jak w XIX wieku mogła wyglądać kopalnia.
Na wystawie znajdą się także obrazy i plansze przedstawiające Kraków, Ojców i Pieskową Skałę. Ekspozycję zamyka obraz autorstwa Bolesława Jana Czedakowskiego wypożyczony z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa "Marzenie Chopina", przedstawiający młodą dziewczynę siedzącą na łące, a nad nią w chmurach Fryderyka Chopina.