ON AIR
od 09:00 Czas Wolny z RMF Classic zaprasza: Magdalena Juszczyk

30 lat Sinfonietty Cracovii

Strategiczna współpraca z London Sinfoniettą, cykl koncertów dla młodych dorosłych – Elektro Sinfonietta, muzyka filmowa Abla Korzeniowskiego oraz wielkie gale z udziałem gwiazd muzyki klasycznej czy piknik urodzinowy dla mieszkańców Krakowa – to tylko niektóre atrakcje, przygotowane przez duet dyrektorski Agata Grabowiecka i Katarzyna Tomala–Jedynak na trzydziestolecie miejskiej orkiestry.

30 lat Sinfonietty Cracovii
fot.Piotr Markowski

25 maja 2024 r. minie trzydzieści lat, odkąd Rada Miasta Krakowa powołała do życia Orkiestrę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. W tym roku świętowanie jubileuszu nie ograniczy się jednak do jednej daty. Orkiestra ma w planach szereg wydarzeń, ułożony tak, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

30 lat Sinfonietty Cracovii to nie jest zwyczajna historia – to opowieść o zespole, który narodził się z pasji do muzyki. Na początku lat 90. grupa najzdolniejszych absolwentów Akademii Muzycznej  w Krakowie założyła zespół Młodych Kameralistów Krakowskich. Dzięki wstawiennictwu autorytetów świata kultury, w tym Krzysztofa Pendereckiego oraz jego żony, zespół zyskał status miejskiej instytucji kultury. Od samych jej początków Sinfonietcie towarzyszyła opinia zespołu o wyrazistym brzmieniu, niebojącego się artystycznych wyzwań.

To wyzwanie przyświeca orkiestrze do dziś. Program roku jubileuszowego to występy Sinfonietty Cracovii z największymi gwiazdami muzyki klasycznej, które dziś wypełniają sale koncertowe na cały świecie. Już w lutym w Krakowie zjawi się Berlin Piano Trio złożone z Filharmoników Berlińskich, we wrześniu z  Sinfoniettą Cracovią zagra południowokoreańska skrzypaczka Kim Bomsori, a w  październiku emanująca wirtuozerską energią Norweżka –  Mari Silje Samuelsen, skrzypaczka i muza Maxa Richtera.

Sinfonietta Cracovia w roku jubileuszowym wzmacnia także filary swojej działalności: muzykę nową oraz filmową. Cykl Sinfonietta Nova będzie miał swojego kuratora-rezydenta, którym został Andrew Burke, dyrektor artystyczny London Sinfonietty, a zatem zespołu, który wyznacza muzyczny puls Europy. Podczas serii koncertów w  Teatrze Łaźnia Nowa (w lutym, kwietniu oraz październiku) z krakowskim zespołem wystąpią właśnie londyńczycy. Oba zespoły specjalizują się w muzyce współczesnej. Ich wspólna interpretacja muzyki nowej może okazać się ekscytująca, zarówno dla publiczności jak i samych muzyków. Z drugiej strony, tytuł dyrygenta honorowego orkiestra postanowiła powierzyć Dirkowi Brossé, autorytetowi w obszarze muzyki filmowej, szefowi World Soundtrack Awards i Orkiestry Kameralnej Philadelphii, z którym jesienią Sinfonietta Cracovia wyruszy w jubileuszową trasę koncertową do Holandii, Belgii i Francji.

Kulminacją obchodów 30-lecia będzie uroczysta gala Penderecki | Korzeniowski, która znów połączy dwa światy: muzyki filmowej oraz współczesnej. Idea koncertu opiera się na dwóch nurtach: dziedzictwie Krzysztofa Pendereckiego (patrona i mentora orkiestry) oraz twórczości jego ucznia Abla Korzeniowskiego, ambasadora polskiej kultury i  jednego z najbardziej uznanych Polaków w Hollywood, który zasłynął na polu muzyki filmowej po współpracy z Tomem Fordem i Madonną. Podczas koncertu usłyszymy napisane przez niego ścieżki dźwiękowe, lecz także utwór komponowany specjalnie dla Sinfonietty Cracovii, którym kompozytor zadyryguje osobiście, dzieląc w tym koncercie pulpit dyrygencki z I dyrygentką, Katarzyną Tomalą Jedynak.

Jak mówi dyrektorka Sinfonietty Cracovii, Agata Grabowiecka – „To koncert łączący tradycję orkiestry z otwartością na nowe, ukazujący twórczość Profesora w innym, bardziej przystępnym kontekście. Przede wszystkim jednak łączenie muzycznych światów to zaproszenie dla nowej publiczności”.

Tworzenie przestrzeni dla nowej publiczności jest też misją nowego cyklu, który od marca Sinfonietta Cracovia uruchomi wraz z Muzeum Techniki i Sztuki Japońskiej Manggha, zapraszając do tej przestrzeni nastolatków oraz studentów poszukujących kontaktu z muzyką. Cykl Elektro Sinfonietta połączy instrumenty smyczkowe z elektroniką, multimediami, ale i narzędziami sztucznej inteligencji.

„Sinfonietta Cracovia to orkiestra otwarta na przyszłość – nie boimy się poszerzania repertuaru czy nowych formatów. Chcemy zrozumieć młodą publiczność i pokazać jej, że w świecie muzyki klasycznej też mogą poczuć się dobrze, dlatego inicjujemy spotkania rady młodzieżowej i badania publiczności. Jest to ważne szczególnie w kontekście budującej się nowej siedziby orkiestry, Krakowskiego Centrum Muzyki.” – mówi Agata Grabowiecka.

W czerwcu zabrzmią arie operowe w wykonaniu Marceliny Román, klasyka
w wydaniu związanych z zespołem wirtuozów (m. in. Daniela Stabrawy), a dla całych rodzin Sinfonietta Cracovia zorganizuje muzyczny piknik w zielonym otoczeniu Nowohuckiego Centrum Kultury. 30 lat Sinfonietty Cracovii to jubileusz, który świętować mogą wszyscy: zarówno melomani, jak i ci, którzy swoją przygodę z muzyką klasyczną dopiero zaczynają.

 

 

Wybrane koncerty jubileuszowe:

9 czerwca – Koncert jubileuszowy: Sinfonietta & Przyjaciele – Filharmonia Krakowska

30 czerwca – Urodzinowy piknik muzyczny – scena plenerowa, Nowohuckie Centrum Kultury

22 września – Inauguracja sezonu: Kim Bomsori – Filharmonia Krakowska

7 października – Gwiazdy z Sinfoniettą: Mari Samuelsen – Centrum Kongresowe ICE

1 grudnia – Gwiazdy z Sinfoniettą: Michał Nesterowicz – Filharmonia Krakowska

19 grudnia – Muzyka filmowa z Sinfoniettą: Penderecki | Korzeniowski – Centrum Kongresowe ICE

 

Więcej informacji o koncertach – www.sinfonietta.pl

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic