30 lat Sinfonietty Cracovii! Posłuchajcie wyjątkowego cyklu "Człowiek-Orkiestra"!

30 lat Sinfonietty Cracovii to całoroczne świętowanie muzyki w jej rozmaitych odmianach: kameralnej, symfonicznej, jazzowych i współczesnych eksperymentach czy wielkich koncertach z muzyką filmową. 30 lat Sinfonietty Cracovii to także celebracja zespołu budujących ją ludzi.

30 lat Sinfonietty Cracovii! Posłuchajcie wyjątkowego cyklu "Człowiek-Orkiestra"!
Koncert Jubileuszowy / fot. Piotr Markowski

25 maja 2024 r. minie trzydzieści lat, odkąd Rada Miasta Krakowa powołała do życia Orkiestrę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. W tym roku świętowanie jubileuszu nie ograniczy się jednak do jednej daty. Orkiestra ma w planach szereg wydarzeń, ułożony tak, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

30 lat Sinfonietty Cracovii to nie jest zwyczajna historia – to opowieść o zespole, który narodził się z pasji do muzyki. Na początku lat 90. grupa najzdolniejszych absolwentów Akademii Muzycznej  w Krakowie założyła zespół Młodych Kameralistów Krakowskich. Dzięki wstawiennictwu autorytetów świata kultury, w tym Krzysztofa Pendereckiego oraz jego żony, zespół zyskał status miejskiej instytucji kultury. Od samych jej początków Sinfonietcie towarzyszyła opinia zespołu o wyrazistym brzmieniu, niebojącego się artystycznych wyzwań.

To wyzwanie przyświeca orkiestrze do dziś. Program roku jubileuszowego to występy Sinfonietty Cracovii z największymi gwiazdami muzyki klasycznej, które dziś wypełniają sale koncertowe na cały świecie. 7 października z orkiestrą zagra emanująca wirtuozerską energią Norweżka –  Mari Silje Samuelsen, skrzypaczka i muza Maxa Richtera.

Kulminacją obchodów 30-lecia będzie uroczysta gala Penderecki | Korzeniowski, która znów połączy dwa światy: muzyki filmowej oraz współczesnej. Idea koncertu opiera się na dwóch nurtach: dziedzictwie Krzysztofa Pendereckiego (patrona i mentora orkiestry) oraz twórczości jego ucznia Abla Korzeniowskiego, ambasadora polskiej kultury i  jednego z najbardziej uznanych Polaków w Hollywood, który zasłynął na polu muzyki filmowej po współpracy z Tomem Fordem i Madonną. Podczas koncertu usłyszymy napisane przez niego ścieżki dźwiękowe, lecz także utwór komponowany specjalnie dla Sinfonietty Cracovii, którym kompozytor zadyryguje osobiście, dzieląc w tym koncercie pulpit dyrygencki z I dyrygentką, Katarzyną Tomalą Jedynak.

Jak mówi dyrektorka Sinfonietty Cracovii, Agata Grabowiecka – „To koncert łączący tradycję orkiestry z otwartością na nowe, ukazujący twórczość Profesora w innym, bardziej przystępnym kontekście. Przede wszystkim jednak łączenie muzycznych światów to zaproszenie dla nowej publiczności”.

Więcej informacji o koncertach – www.sinfonietta.pl


Siedzibę Sinfonietty Cracovii odwiedził z mikrofonem Łukasz Wojtusik.
Zapraszamy do wysłuchania cyklu "Człowiek-Orkiestra", z którego dowiecie się m.in.: jak działa zespół, co dzieje się za kulisami i jak artyści przygotowują się do zagranicznych podróży. 

posłuchaj Opowiada Magdalena Załucka-Sieńko - producentka

posłuchaj Opowiada Magdalena Załucka-Sieńko - producentka

posłuchaj Opowiada Maciej Lulek - koncertmistrz

posłuchaj Opowiada Marcin Mączyński - lider wiolonczel

posłuchaj Opowiada Agnieszka Bugla-Bylica - drugie skrzypce

posłuchaj Opowida Ryszard Sneka - altowiolista

posłuchaj Opowida Monika Krasicka-Gajownik - liderka wiolonczel

posłuchaj Opowida Marcin Kmiecik - skrzypek

posłuchaj Opowida Piotr Marciak - lider drugich skrzypiec

posłuchaj Opowiadają Magdalena Załucka-Sieńko i Maciej Lulek

posłuchaj Opowiada Krzysztof Markiel - obserwował rozwój Sinfonietty Cracovii od początku

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic