5 filmów i 5 piosenek, czyli Paul McCartney filmowo i muzycznie

Paul McCartney na stałe zapisał się w galerii wielkich muzycznych twórców. A jak wypada w muzyce filmowej? Jego piosenki znalazły się w wielu produkcjach. Jakich? Przekonajcie się sami.

5 filmów i 5 piosenek, czyli Paul McCartney filmowo i muzycznie
Fot.Universal

Paul McCartney przez wielu nazywany jest często muzycznym geniuszem. Artysta w szerszej pamięci słuchaczy zapadł jako członek brytyjskiej grupy The Beatles. I faktycznie jest to zespół kultowy, który sprzedał najwięcej płyt, jeśli bierzemy pod uwagę zespoły muzyczne. To głównie Paul i John Lennon tworzyli kolejne utwory grupy. Niestety zespół z winy Yoko, drugiej żony Johna, lub bez jej winy, rozpadł się. A George. Ringo, John i Paul obrali własne muzyczne drogi. Ale nie na Beatlesach skończyła się działalność McCartneya i pozostałych muzyków. Paul wraz z żoną Lindą McCartney założył zespół Wings, gdy ten się rozpadł, kontynuował, karierę solową, która trwa do dziś.

Mimo jego bogatej własnej twórczości, nie można pominąć piosenek powstałych za czasów świetności Beatlesów, które McCartney wciąż wykonuje na swoich koncertach. Twórczość muzyka, jak i zespołu wciąż pozostaje inspiracją dla kolejnych pokoleń artystów i zdobywa serca coraz młodszych słuchaczy.

Lubimy słuchać piosenek Chłopców z Liverpoolu i Paula McCartneya także w filmach. Zatem przed Wami krótka lista utworów, które pojawiły się na ekranie, wyjąwszy filmy o Beatlesach.

„Across the Universe” – utwór „Hey Jude”

Ta ballada rockowa powstała za czasów The Beatles. Napisał ją sam Paula McCartney. To drugi najlepiej sprzedający się singiel w karierze zespołu. Pierwszy tytuł piosenki brzmiał „Hey Jules”. Lennon napisał piosenkę dla Juliana Lennona, syna Johna. McCartney i Lennon przyjaźnili się od czasów młodości i Paul chciał pomóc chłopcu, gdy ten przeżywał rozstanie rodziców. Co ciekawe sam adresat piosenki o tej wspaniałej dedykacji dowiedział się wiele lat później. Julian Lennon i McCartney mieli ze sobą bardzo dobry kontakt.

Musicial „Across the Universe” opowiada o chłopaku imieniem Jude pochodzącym z Liverpolu, wyrusza on do USA, by odnaleźć swego ojca. Poznaje między innymi rodzeństwo Maxa i Lucy. Jude zakochuje się w dziewczynie, lecz życie nie jest takie proste, a o miłość trzeba walczyć. Wszystkie utwory użyte w obrazie pochodzą z repertuaru zespołu The Beatles.

„Dom nad jeziorem” – utwór „This Never Happened Before”

Piosenka pochodzi z albumu „Chaos and Creation in the Backyard” wydanego w 2005 roku. Była to 20. solowa płyta w karierze muzyka. McCartney skomponował i wykonał wszystkie 13 piosenek, które znalazły się na płycie.

Wspomniany utwór znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu „Dom nad jeziorem”. Lekarkę Kate (Sandra Bullock) i architekta Alexa (Keanu Reeves) połączył pewien szklany dom nad jeziorem i magiczna skrzynka, za pomocą której wymieniają listy. Dzieli ich jednak czas? Czy można zakochać się czyichś słowach, nawet tej osoby nie widząc? Czy miłość potrafi być cierpliwa, a historia bohaterów skończy się dobrze?

 „Yesterday” – utwór „Ob-La-Di, Ob-La-Da”

„Ob-La-Di, Ob-La-Da” to piosenka zespołu The Beatles, którą napisał Paul McCartney, choć uważa się, że jej autorem jest również Lennon. W jednym z ostatnich wersów utworu McCartney popełnił błąd w trakcie śpiewania, zamiast Molly użył imienia Desmond i tak wyszło: " Desmond stays at home and does his pretty face. And in the evening, she's a singer with the band ". Tym sposobem Desmond „został” kobietą. Błąd nie został skorygowany i wciąż znajduje się w tekście piosenki.

„Yesterday” to kolejny film z muzyką Beatlesów. Zastanówcie się, co by było, gdyby ten zespół nigdy nie istniał. W takiej rzeczywistości budzi się główny bohater tego filmu. Jest jedyną osobą na świecie, która zna piosenki Chłopców z Liverpoolu. Jak wykorzysta tę wiedzę?

„Klopsiki kontratakują” – utwór „New"

Jak o filmie animowanym powiedział sam Paul McCartney:

„Uwielbiałem oglądać ‘Klopsiki” z moimi dzieciakami, tak więc jestem przeszczęśliwy, że mój nowy utwór pojawi się w drugiej części filmu".

Historia zawarta w filmie opowiada losy Flinta Lockwooda, nieco szalonego naukowca, który swą maszyną do produkowania jedzenia wywołał katastrofę klimatyczną. Chociaż w pierwszej części wydawało się, że urządzenie zostało zniszczone, to okazuje się, że działa nadal. Bohaterowie będą musieli się zmierzyć ze „stworzeniami” będącymi hybrydami jedzenia i zwierząt.

„Żyj i pozwól umrzeć” – utwór „Live and let die

Na liście oczywiście nie mogło zabraknąć utworu „Live and Let Die”. Stworzyli go Paul McCartney & Wings. Piosenka otrzymała nominację do Oscara. Był to utwór tytułowy do filmu „Żyj i pozwól umrzeć "z 1973, wówczas po raz pierwszy w roli Jamesa Bonda pojawił się sir Roger Moore. Piosenkę wykonywało później wielu artystów, ale najbardziej w pamięć zapadła wersja zespołu Gun N’ Roses. Co ciekawe wykonania obu zespołów zostały nominowane do Grammy.

 

Autor: Judyta Nowak - RMF Classic

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic