Jak przypomniał dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański, co roku w niedzielę przed Bożym Narodzeniem mieszkańcy Krakowa i przyjezdni spotykali się na Małym Rynku, aby wspólnie śpiewać kolędy w ramach "Krakowskiej Lekcji Śpiewania".
"W tym roku z powodu pandemii koronawirusa nie spotkamy się na Małym Rynku, aby wspólnie kolędować i poczuć atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Kolędowa lekcja śpiewania odbywa się w zmienionej formule – w internecie" - zaznaczył dyrektor.
Na tę okazję przygotowano "Śpiewnik Polaka - kolędy do śpiewania po domach", którego premiera on-line odbyła się w niedzielę na stronie internetowej bibliotekapiosenki.pl.
Tradycyjnie w śpiewaniu pomaga krakowski Teatr Loch Camelot, który specjalnie na tę okazję nagrał podkłady do najpiękniejszych kolęd. W repertuarze znajdują się m.in.: "Cicha noc", "Gdy się Chrystus rodzi", "Dzisiaj w Betlejem", "Wśród nocnej ciszy", "Bóg się rodzi".
Ponadto w specjalnym materiale filmowym dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański opowiada o grudniowych Krakowskich Lekcjach Śpiewania - imprezie, w której od 2002 roku brało udział ponad pół miliona uczestników.
Krakowska Lekcja Śpiewania – przypomniał Domański - to cykliczne wspólne śpiewania polskich piosenek, pieśni i kolęd organizowane w Krakowie z okazji świąt narodowych, a także Bożego Narodzenia. Do tej pory odbyło się ponad 76 koncertów, podczas których publiczność uczy się śpiewania. Do tej pory rozdano około 500 tys. bezpłatnych śpiewników.
Autor: Rafał Grzyb