ON AIR
od 17:00 Café Classic zaprasza: Natalia Grzeszczyk

Mimo żałoby narodowej w sobotę odbędzie się większość imprez kulturalnych

Na sobotę, w dniu pogrzebu papieża Franciszka, wprowadzono żałobę narodową. Organizatorzy imprez kulturalnych muszą sami podjąć decyzję o tym, czy ich imprezy odbędą się czy zostaną odwołane. Większość zdecydowała, że jednak odbędą się.

Mimo żałoby narodowej w sobotę odbędzie się większość imprez kulturalnych

W środę w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie prezydenta RP w sprawie wprowadzenia żałoby narodowej 26 kwietnia, w dniu pogrzebu papieża Franciszka. W czasie żałoby flagi Polski mają być opuszczone do połowy masztu, a radia, telewizje i gazety mają uwzględnić potrzebę uczczenia pamięci papieża. Żałoba będzie obowiązywać od północy w nocy z piątku na sobotę do północy z soboty na niedzielę.

Organizatorzy imprez kulturalnych muszą sami podjąć decyzję o tym, czy ich imprezy odbędą się czy zostaną odwołane. "Nie ma jednoznacznych reguł, które by precyzyjnie definiowały, jakie wydarzenia mogą się odbywać, a jakie odbywać się nie powinny" – powiedział PAP medioznawca dr Jacek Dziekan. Podkreślił jednak, że w polskiej kulturze i w życiu społecznym jest zwyczaj, by w czasie żałoby koncentrować się na jej przeżywaniu, a nie na rozrywce.

"Jeśli chodzi o formy aktywności kulturalnej czy sportowej, nie ma ścisłych zakazów prawnych. To jest kwestia wrażliwości, wyczucia poszczególnych organizatorów. Formalnie nie ma przeszkody, wydarzenia kulturalne mogą mieć miejsce" – powiedział w poniedziałek szef KPRM Jan Grabiec.

Większość organizatorów podjęła decyzję, że imprezy odbędą się, mają być jednak wprowadzone różne formy uczczenia pamięcią papieża Franciszka. Większość deklaruje, że będzie to minuta ciszy przez koncertem czy spektaklem teatralnym.

"Informujemy, że zaplanowane na sobotę 26 kwietnia przedstawienia Wicked oraz Bajo-Bongo – historia Nataszy Zylskiej odbędą się zgodnie z planem. Każde z przedstawień zostanie poprzedzone prośbą o uczczenie pamięci papieża Franciszka minutą ciszy" – napisano na stronie Teatru Roma.

Reżyser teatralny i dyrektor Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie Paweł Łysak powiedział PAP, że planowany na sobotę spektakl Metoda na serce. Śledztwo w reżyserii Katarzyny Szyngiery odbędzie się zgodnie z planami. "To nie jest spektakl rozrywkowy, ale poważne i refleksyjne przedstawienie. Żadnej działalności rozrywkowej tego dnia nie będziemy prowadzić" - dodał Łysak.

Edyta Bach z działu marketingu i komunikacji stołecznego Teatru Polonia i Och-Teatru poinformowała PAP, że nie wprowadzają żadnych zmian w repertuarze.

Zespół "Kwiat jabłoni" i organizator ich sobotniego koncertu w Tauron Arena Kraków, opublikowali w środę w mediach społecznościowych oświadczenie: "Koncert 26 kwietnia w Krakowie odbędzie się zgodnie z planem. Nie była to łatwa decyzja. Przełożenie koncertu okazało się z przyczyn organizacyjnych niewykonalne. Chcemy dla Was zagrać ze względu na szacunek dla ogromnej liczby osób pracujących od dawna, aby koncert w Tauron Arena Kraków się odbył. Chcemy zagrać ze względu na szacunek dla słuchaczy, którzy czekają na koncert od niemalże roku. Bardzo dziękujemy za zrozumienie i przeżywanie tego wydarzenia z poszanowaniem okoliczności. Nie raz już muzyka łączyła nas w ważnych czy trudnych chwilach".

Niewiele teatrów zdecydowało się na odwołanie spektakli, jednym z nich jest Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie. "W związku z ogłoszoną przez Prezydenta RP żałobą narodową zaplanowaną na 26 kwietnia 2025 roku, będącą wyrazem hołdu w dniu pogrzebu papieża Franciszka, informujemy, że zaplanowana na ten dzień premiera Ducha Wojewody. Wersja Koncertowa zostaje przełożona. O nowym terminie powiadomimy niebawem" – poinformował teatr. Zaplanowany na sobotę spektakl "Smok!" odwołał także Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Z soboty 26 kwietnia na niedzielę przełożono Tysiąclecie Korony Polskiej – ogólnopolskie, plenerowe wydarzenie z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski. W programie przewidziane są rekonstrukcje historyczne i parada. Kulminacyjnym punktem będzie koncert na Błoniach PGE Narodowego, gdzie na jednej scenie wystąpią gwiazdy polskiej muzyki, m.in.: Kayah, Organek, Grzegorz Hyży, Margaret, Stanisław Soyka i wielu innych.

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek o godz. 7.35 w wieku 88 lat. Przyczyną śmierci były udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna zapaść kardiologiczna. Uroczystości pogrzebowe papieża Franciszka rozpoczną się w sobotę na placu Świętego Piotra w Watykanie o godz. 10. Po mszy na placu Świętego Piotra trumna z ciałem papieża zostanie przewieziona do bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie zostanie pochowany zgodnie ze swoją wolą.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic