Capella Cracoviensis zawiesiła działalność koncertową

„Z uwagi na brak środków finansowych w budżecie” Capella Cracoviensis - jeden z najbardziej renomowanych polskich zespołów – zmuszona została do chwilowego zawieszenia działalności koncertowej.



„Czuję się jak rozbitek wyrzucony na brzeg. Muszę znaleźć jakąś tratwę” - ubolewa Stanisław Gałoński, dyrektor i założyciel Capelli Cracoviensis.

Capella Cracoviensis jest instytucją muzyczną Miasta Krakowa, działającą pod protektoratem Prezydenta Miasta, finansowaną przez Urząd Miasta Krakowa.
To przykre, że w Krakowie, szczycącym się tradycjami muzycznymi, nie ma pieniędzy dla takiego zespołu, jak Capella Cracoviensis...



Capella Cracoviensis założona została w 1970 roku przez Stanisława Gałońskiego, który jest jej dyrektorem i kierownikiem artystycznym.
Powołaniu do życia Capelli Cracoviensis przyświecała idea stworzenia zespołu muzyków kameralistów, instrumentalistów i śpiewaków, będących również solistami. Nawiązuje ona do tradycji dawnych kolegiów muzycznych, które są obecnie rzadkością.

Skład Capelli Cracoviensis stanowią:
Orkiestra kameralna (40 muzyków)
Zespół madrygalistów (20 śpiewaków)
Zespół rorantystów (9 śpiewaków)
Całość tworzy zespół oratoryjno-kantatowy

Repertuar zespołu rozciąga się od muzyki średniowiecznej do współczesnej. Zawiera arcydzieła światowej muzyki. Poczesne miejsce zajmuje w nim muzyka polska, a zwłaszcza krakowska. Ważną pozycję w repertuarze Capelli stanowią utwory oratoryjno-kantatowe.

Capella Cracoviensis należy do czołowych polskich zespołów i posiada międzynarodową renomę. W 1992 r. Capella Cracoviensis otrzymała dwie prestiżowe nagrody za nagranie utworów Dariusa Milhauda (6 Symfonii kameralnych i Trois Opéras Minutes) - Diapason d'Or i Grand Prix du Disque de l'Academie Charles Cros. Z okazji przyznania Krakowowi w roku 2000 tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, powierzono Capelli Cracoviensis nagranie płyt z dawną i współczesną muzyką kompozytorów krakowskich.

Capella Cracoviensis koncertowała w większości krajów Europy (łącznie z Watykanem, gdzie dała specjalny koncert dla Papieża Jana Pawła II) oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Korei Płd. i na Tajwanie.
Capella Cracoviensis gości na swojej estradzie wybitnych muzyków z całego świata. Z niektórymi ściśle współpracuje. Od 1976 roku Capella organizuje doroczny Międzynarodowy Festiwal "Muzyka w Starym Krakowie".



Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic